redakcia

Martinským hokejistom sa lepí smola na päty, Michalovciam podľahli 1:3

V stredu (12.12.2018) večer odohrali martinskí hokejisti  zápas 27.kola I. ligy proti lídrovi tabuľky z Michaloviec. Domáci nastúpili do zápasu víťazne naladení. Hneď v I. tretine Markovič otvoril skóre, no Michalovce ešte pred odchodom do šatne vyrovnali. Aj keď brankár Bernát robil čo mohol, lepšie gólové šance mali hostia  a zaslúžene vyhrali.

Predškoláci spoznávali ľudové zvyky a tradície v projekte Turiec očami detí

Združenie Turčianskych muzikantov pripravilo pre predškolákov cyklus tvorivých dielní, ktoré zaujímavo a interaktívne  približujú tradičnú ľudovú kultúru. Škôlkari získavali vedomosti z oblastí ako je Príroda Turca, Modrotlač a Stridžie dni. Vyhodnotenie programu bolo v pondelok (10.12.2018)  a hosťom programu boli Detský folklórny súbor Lúčik a Ľudová hudba Rodinka.

Do života bola uvedená textovo-obrazová publikácia o Ústave pre zveľaďovanie živností

V priestoroch Turčianskej knižnice bola v piatok (7.12.2018) popoludní uvedená do života publikácia, ktorá bola venovaná jednej z významných inštitúcii, ktorá sídlila v Turčianskom svätom Martine v období 1. Československej republiky. Bol to Ústav pre zveľaďovanie živností, ktorý vznikol pred 95. rokmi, do života bol uvedený pred 80 rokmi a jeho sídlom bola budova na Ul. Thurzovej, medzi domácimi známa […]

V kine 1.Máj sa odohrával betlehemský príbeh v podaní umelcov zo SĽUKu

V nedeľu (9.12.2018) večer sa členovia SĽUKu v kine 1. Máj vo Vrútkach všetkým prítomným postarali o nezabudnuteľný zážitok. V tanečnej komédii  Slovenské Vianoce s podtitulom Komédia o stvorení sveta a o tom, čo bolo potom sa nechali inšpirovať slovenským ľudovým divadlom. Na  pódiu sa odohrával príbeh o stvorení sveta, ale aj betlehemské hry súvisia s narodením Ježiša Krista, so zjavením betlehemskej hviezdy a s poklonou troch […]

Tohtoročné adventné obdobie sa otváralo už tradične na trhoch v Turčianskych Kľačanoch

Prvú adventnú nedeľu (2.12.2018) si v Turčianskych Kľačanoch už nevedia predstaviť inak ako na tradičných vianočných trhoch. V kultúrnej sále, ale aj pred ňou boli pre návštevníkov pripravené stánky s vianočným tovarom a nechýbali tradičné vianočné jedlá ako kapustnica či oblátky.

Na benefičnom koncerte sa hľadal kľúč pre Detské krízové centrum Náruč

Detské krízové centrum Náruč je pobytové zariadenie na pomoc týraným, zneužívaným a zanedbávaným deťom pôsobiace v Žilinskom regióne od roku 2000. Jeho kapacita je 22 miest. Klientmi sú primárne deti vo veku 3 -12 rokov. Prvú decembrovú nedeľu (2.12.2018) ste zaslaním SMS a podporou benefičného koncertu v OC Tulip mohli práve tomuto centru pomôcť.

Ocenenie Moja sestra od Asociácie na ochranu práv pacienta si prevzala aj Jela Stehlíková

Nedávno (november 2018) odovzdala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská spolu s prezidentkou Asociácie na ochranu práv pacienta Máriou Lévyovou desiatim slovenským lekárom a sestrám ocenenie  Môj lekár a Moja sestra. Bola medzi nimi i zdravotná sestra Univerzitnej nemocnice Martin Jela Stehlíková. Ocenenie, ktoré sa odovzdalo po prvý krát má prispieť k budovaniu vzájomnej dôvery a podpory, ktoré sú nevyhnutnou […]

Mestské zastupiteľstvo mesta Martin 14.12.2018

Program: 1. Otvorenie 2. Voľba návrhovej komisie, určenie overovateľov zápisnice 3. Schválenie programu 4. Správa o plnení uznesení 5. Správa o plnení úloh VMČ 6. Návrh na zmenu rozpočtu na rok 2018 7. Návrh dodatku č. 2 k VZN č. 116 o financovaní škôl a školských zariadení 8. Správa o finančnom plnení rozpočtu mesta Martin […]

Turčianska regionálna nohejbalová liga pokračovala 2.kolom

V športovom centre v Diakovej v sobotu (8.12.2018) osem prihlásených tímov odohralo zápasy 2.kola nohejbalovej ligy. Na čele tabuľky sú Adamovske Kochanovce s 9 bodmi pred družstvom z Necpál, ktoré má tiež 9 bodov .Tretie miesto v tabuľke patrí hráčom Europartsu so 4 bodmi.

Na štart už tradičného podujatia na Luciu s Luciou sa postavili malí i veľkí bežci

Zimný beh, ktorý pred rokmi začala organizovať olympionička Lucia Hrivnak-Klocová mal v sobotu (8.12.2018) na Stráňach už svoje piate pokračovanie. Na štart sa postavilo niekoľko desiatok bežcov z celého Slovenska. Dĺžka trate bolo prispôsobená vekovej kategórií bežcov. Najdlhšia trať zo Stráni až do Jedľovín merala sedem a pol kilometra.

Na ZŠ Hany Zelinovej vo Vrútkach začali s novým projektom Stolný tenis do škôl

Nedávno (28.11.2018) sa telocvičňa ZŠ Hany Zelinovej vo Vrútkach zaplnila deťmi, ktorým učaroval stolný tenis. Na začiatky nového projektu sa prišiel pozrieť aj zástupca výkonného výboru Slovenského zväzu stolného tenisu a deti sa tešili aj z prítomnosti olympioničky Evy Ódorovej, ktorá ich prišla povzbudiť.

V športovej hale pokračoval ďalší ročník podujatia pre materské a základné školy

Nedávno (november 2018) sa v športovej hale na Podháji uskutočnilo 1. jesenné kolo celoročného projektu s názvom Poďme deti baviť pohybom. Do projektu, ktorý zastrešuje Martinský hádzanársky klub je zapojených 14 martinských materských škôl a niekoľko základných škôl. Viac ako šesťsto detí tak rozvíja svoje športové zručnosti pod vedením skúsených trénerov.

Na Gymnáziu Viliama Paulinyho-Tótha zorganizovali ďalší ročník súťaže G-robot

Koncom novembra (29.11.2018) sa na Gymnáziu Viliama Paulinyho-Tótha v Martine uskutočnil štvrtý ročník celoslovenskej robotickej súťaže G-Robot 2018 pre žiakov základných škôl. V kategórii vlastný model súťažilo 13 tímov z celého Slovenska, ktoré vyrábali robota -pomocníka. Druhou kategóriou boli „Katakomby – zlatá baňa“. Úlohy prejsť bludisko za čo najkratší čas, zozbierať zlaté tehličky a vyhnúť […]

V Múzeu slovenskej dediny ožili vianočné zvyky našich predkov

Aj keď nedeľné (9.12.2018) počasie v Martinskom skanzene v Jahodníckych hájoch nebolo ideálne, prezentáciu vianočných zvykov v podaní folklórnych súborov si prišlo pozrieť niekoľko návštevníkov. Už tradične nechýbali obchôdzky Mikuláša s Anjelom a Čertom.

Hlavným kontrolórom mesta Vrútky na ďalšie funkčné obdobie bude Dušan Chrastina

Po skončení voľby hlavného kontrolóra v utorok (11.12.2018) sme Dušana Chrastinu oslovili s našou kamerou. Na poste hlavného kontrolóra mesta Vrútky už pôsobil v minulom období. Zastupiteľstvo ho však po predložení návrhu dnes už bývalého primátora Miroslava Mazúra odvolalo a vykonalo voľbu nového kontrolóra. Následný súdny spor sa dostal až na Najvyšší súd. Dušan Chrastina cíti […]

Na prvom riadnom mestskom zastupiteľstve vo Vrútkach volili nového kontrolóra mesta

Jednou z prvých úloh, ktorá čakala na novozvolených poslancov v meste Vrútky bola voľba nového kontrolóra mesta. Stalo sa tak v utorok (11.12.2018) popoludní na mestskom zastupiteľstve. Do výberového konania sa prihlásilo osem kandidátov. Súčasnému kontrolórovi sa v januári končí šesť ročné funkčné obdobie. Novým kontrolórom sa s tesnou väčšinou hlasov stal Dušan Chrastina.

Tipy na víkend – 50.týždeň

V 50. kalendárnom týždni (14.-16.12.2018) Vás v tipoch na víkend pozývame na vianočné trhy, rôzne predvianočné koncerty, ale aj futbalový turnaj.

História Turca z pohľadu archeológa

Aktuálna téma v 50. týždni (10.-16.12.2018) Turčianska kotlina má z pohľadu archeológov bohatú históriu. Boli tu viaceré hradiská. S archeológom Milanom Horňákom sme navštívili viaceré miesta v Turci od Krpelian cez Mošovce až po nedávno odhalený kostol na Vyšehrade neďaleko Jasenova.

Skončila sa jesenná časť I.ligy mužov v hádzanej, Martinčania budú zimovať ako líder tabuľky

V sobotu (8.12.2018) večer odohrali martinskí hádzanári posledný zápas jesennej časti I ligy mužov. Víťazstvom nad Pezinkom 37:25 potvrdili svoju dobrú formu a zimovať budú ako líder tabuľky. Spokojnosť so svojimi zverencami potvrdil aj tréner Ladislav Bíro st.

Folklóristi s DFS Turiec si do vianočného programu pozvali hostí z Buchlovíc

Stalo sa už peknou tradíciou, že krátko pred Vianocami členovia DFS Turiec pripravia nový program, na ktorý si pozvú vždy iného hosťa. Tentokrát prišiel hosť z Moravy, z Buchlovíc. Spoločne sa všetkým divákom postarali o pekné umelecký zážitok.

Na jubilejnom XXV. Sučianskom jarmoku vystúpila Metalinda

V sobotu (8.12.2018) sa na námestí a v Robotníckom kultúrnom dome konal už XXV. Sučianský jarmok. Aj keď počasie nebolo jarmočne naladené, pozrieť si výrobky remeselníkov či predajcov rôzneho prevažne vianočného tovaru si prišlo niekoľko nielen domácich návštevníkov. Pripravený bol aj kultúrny program.

Dosluhujúci primátor Andrej Hrnčiar odmenil členov mestskej polície

Minulý  pondelok (3.12.2018) krátko pred začiatkom slávnostného ustanovujúceho mestského zastupiteľstva prijal dosluhujúci primátor Andrej Hrnčiar členov mestskej polície. Pätnásť príslušníkov si prevzalo ocenenie za oduševnenú a dlhoročnú prácu. Policajnú uniformu si obliekajú už dlhých dvadsať rokov.

Odchádzajúci aj novozvolený primátor Vrútok deklarujú vzájomnú spoluprácu

Počas slávnostnej časti mestského zastupiteľstva v piatok dopoludnia (7.12.2018) vo Vrútkach odzneli príhovory odchádzajúceho i novozvoleného primátora. Miroslav Mazúr si po dvanástich rokoch zasadne do lavice medzi poslancov. Pre Branislava Zacharidesa ide o prvú skúsenosť. Aj keď nový primátor chce zaviesť viacero noviniek, ako napríklad zriadenie mestskej rady obaja nám potvrdili, že sú pripravení na spoluprácu.

Na ustanovujúce MsZ vo Vrútkach prišla aj županka Erika Jurinová

V piatok (7.12.2018) predpoludním sa v sobášnej miestnosti mestského úradu vo Vrútkach konalo ustanovujúce mestské zastupiteľstvo. Sľub zložil nový primátor Branislav Zacharides a od Miroslava Mazúra, ktorý odchádza z radnice po dvanástich rokoch si prevzal insígnie mesta. Vo Vrútkach bude pracovať aj jedenásť poslancov, až sedem z nich sú nováčikovia.

Zápas proti hráčom z Humenného martinskí hokejisti nezvládli

V stredu (5.12.2018) podvečer odohrali martinskí hokejisti na domácom ľade zápas 24.kola I.ligy proti Humennému.  V zápase domácim nič nevychádzalo, a tak utŕžili najvyššiu prehru v sezóne 0:6. Prehrali tak už druhý domáci duel po sebe. Po 24.kole sú na druhom mieste v tabuľke, no na vedúce Michalovce strácajú už 9 bodov.

V ZŠ Antona Bernoláka sa konal diecézny florbalový turnaj

V stredu (5.12.2018) dopoludnia sa v telocvični ZŠ Antona Bernoláka na Severe konal ďalší ročník diecézneho florbalového turnaja. Na tejto škole patrí florbal medzi veľmi obľúbené športy a žiaci sa radi zúčastňujú turnajov, kde sa môžu porovnávať s hráčmi z iných škôl regiónu.

V Turčianskej knižnici pri príležitosti 40. rokov tvorby vystavuje Pavel Cicka z Kovačice

V stredu (5.12.2018) sa vo výstavnej miestnosti Turčianskej knižnice konala vernisáž insitného kovačického maliara Pavla Cicku. Maľovať začal už počas základnej školy, kde ilustroval školský časopis. Od roku 1986 je aktívnym členom Galérie insitného umenia. Okrem maľovania sa venuje aj poľnohospodárstvu, a preto v jeho dielach dominujú pohľady na domáci chotár, polia a svojrázne postavičky hudcov a spevákov. Pri maľbe […]