redakcia

Skončil sa 5. ročník čoraz kvalitnejšej Turčianskej florbalovej ligy

Vo štvrtok (11.4.2019) sa skončil 5. ročník Turčianskej florbalovej ligy. Podľa slov jedného z organizátorov, Dušana Kubičku, florbalisti majú za sebou najkvalitnejšiu sezónu a najkvalitnejšie superfinále. Úroveň ligy išla hore aj preto, lebo do nej prišli hrať aj hráči mimo regiónu s veľkým florbalovým talentom a skúsenosťami. Pribudlo viac kvalitných zápasov v základnej časti a v play-off  […]

Futbalisti MŠK Fomatu poslali hráčov z Oravského Veselého domov bez bodu

V sobotu (13.4.2019) sa na ihrisku v Žabokrekoch odohral zápas 19. kola III. Stred vo futbale. Proti sebe sa postavili hráči MŠK Fomat Martin a TJ Tatran Oravské Veselé. Aj keď v hosťujúcom mužstve pôsobí veľa Martinčanov, domáci sa nedali týmto ovplyvniť. Aj v tomto zápase Martinčania pokračovali v dobre naštartovanej jarnej časti  a zápas zaslúžene vyhrali 2:0.

V rámci komunitného projektu sa v ESŠ konaj turnaj vo futbale a vybíjanej

V utorok (16.4.2019) sa na školskom dvore Evanjelickej spojenej školy konal medzitriedny turnaj. Chlapci si v dvoch skupinách zasúťažili vo futbale a dievčatá vo vybíjanej. Prišli aj deti z Bambusiek, s ktorými v ESŠ pracujú v rámci komunitného projektu.

Na 3. ročníku bodovacej súťaži Aknela dance cup súťažili aj Martinské páry

V sobotu (13.4.2019) sa telocvičňa ZŠ Aurela Stodolu premenila na veľkú tanečnú sálu.  Tanečný klub Aknela tu zorganizoval už 3. ročník súťaže v spoločenských tancoch. Súťažilo sa vo viacerých kategóriách. Prišli tanečné páry z celého Slovenska. Domáci klub reprezentovalo trinásť párov a celkovo získali pätnásť finálových umiestnení.

V kultúrnom dome v Diviakoch  sa konal ďalší ročník Retronahrávok

Minulú sobotu (6.4.2019) sa mestskej časti Turčianskych Teplíc, v kultúrnom dome v Diviakoch stretli kapely horného Turca.  Návštevníci Retronahrávok tak mali možnosť vypočuť si na jednom mieste  viacero kapiel. Hosťom večera bol Alan Mikušek.

V kultúrnej sále Kriváň sa konal koncert vrútockého rodáka  Dalibora Karvaya

Minulú sobotu (6.4.2019) bola vo Vrútkach oficiálne otvorená vrútocká hudobná jar. Pri tejto príležitosti pozval pozvanie radnice svetoznámy huslista Dalibor Karvay. Rodáci ho nesklamali a jeho fenomenálne majstrovstvo si prišlo do Kriváňa vypočuť množstvo nielen Vrútočanov.

Herci Slovenského komorného divadla sa rozlúčili s dlhoročným kolegom Ivanom Folkmanom

V piatok (12.4.2019) krátko poobede  vyprevadili herci  Slovenského komorného divadla na poslednej ceste svojho dlhoročného kolegu Ivana Folkmana. V Slovenskom komornom divadle pôsobil od roku 1951. V osemdesiatych rokoch vykonával funkciu umeleckého šéfa divadla. Poslednýkrát sa na doskách, ktoré znamenajú svet predstavil v úlohe farára v Jégehe Ceste životom v roku 2008. Do pomyselného umeleckého neba odišiel vo veku nedožitých deväťdesiat […]

Martinskí medici si pri príležitosti Svetového dňa zdravia otvorili nemocnicu u medvedíka

Minulú sobotu (6.4.2019) si v OC Galéria martinskí medici opäť po roku rozložili stánok s rôznymi propagačnými materiálmi. V nemocnici u medvedíka vysvetľovali najmä deťom, že lekárov sa netreba báť.  Náhodným okoloidúcim rozprávali o prvej pomoci, liečbe cukrovky či sexuálnom zdraví.

TIPY na víkend -16.týždeň

V 16. kalendárom týždni (20.-21.4.2019) Vás pozývame na veľkonočné tvorivé dielne, na beh, brigádu i divadlo.

O veľkonočných zvykoch s etnologičkou SNM v Martine

Aktuálna téma v 16. týždni(15.-21.4.2019) V Slovenskom národnom múzeu v Martine sme pátrali po pôvode veľkonočných tradícií. O zvykoch, ktorými si naši predkovia chceli zabezpečiť lepší život a ktoré súviseli s príchodom jari nám porozprávala entologička Simona Jaššová.

Basketbalistom TJ Slávia Medik Martin posledné zápasy na domácom ihrisku vyšli

Basketbalisti TJ Slávia Medik Martin odohrali minulú sobotu (6.4.2019) zápas proti súperovi z Kežmarku. Aj keď bol zápas chudobný na góly, domáci ich strelili viac ako súper. Víťazstvom 57:50 tak Kežmarku oplatili prehru z ich palubovky. V nedeľu (14.4.2019) sa v telocvični ZŠ A. Stodolu konal odložený zápas s Humenným, ktorý bol zároveň posledným zápasom […]

Príroda sa zobúdza z jarného spánku a tak je tu čas na prvé jarné bylinky

Bylinky poznali už naše staré mamy a často ich využívali pri domácej liečbe rôznych chorôb. Tie prvé jarné už môžete nájsť na svojich prechádzkach prírodou. O využívaní byliniek, či už na zlepšenia zdravia alebo pri varení sme sa nedávno (apríl 2019) rozprávali s jednou z členiek Živeny.

Kometa Vrútky sa stala tretím semifinalistom, ŠKB Martin sériu opäť vyrovnal

Počas víkendu (13.-14.4.2019) hokejbalisti Komety Vrútky potvrdili svoje kvality a v obidvoch zápasoch play off dokázali Nitrianskych Rytierov poraziť. Po nedeľňajšom zápase svoj postup aj oslávili. Martinčania si na výsledok svojej štvrťfinálovej série musia počkať do soboty.

V Univerzitnej nemocnici Martin vytvorili novú www. stránku o liečbe močových kameňov

Na svete je nová internetová stránka, ktorá pomáha pacientom, ktorých trápia močové kamene zorientovať sa v informáciách, ktoré sú o tejto chorobe dostupné. Za jej vznikom sú lekári z urologickej kliniky UNM Martin. S jedným z nich sme sa nedávno (apríl 2019) rozprávali s našou kamerou.

Aj Ul.P.O.Hviezdoslava patrí do historickej časti mesta Martin

V Potulkách martinskými ulicami nás historik Mišo Kováč Adamov previedol Ulicou P.O.Hviezdoslava, ktorá začala vznikať na konci tridsiatych rokov minulého storočia a v súčasnosti tvorí hlavnú dopravnú tepnu martinského vnútorného okruhu.

Do Vrútockej hudobnej jari sa programom s názvom Spomienky zapojila i ZUŠ Vrútky

Do práve prebiehajúcej Vrútockej hudobnej jari sa zapojili aj žiaci a pedagógovia ZUŠ Frica Kafendu vo Vrútkach. V  kine 1. Máj sa v stredu (10.4.2019) podvečer konalo podujatie s názvom Spomienky, na ktorom sa predstavili žiaci viacerých odborov. Pripravená bola výstava, koncert i tanečné vystúpenia. Diváci si mohli pozrieť výber filmovej a muzikálovej tvorby.

Prváčikovia z Vrútok na otvorenej hodine ukázali rodičom, čo sa už v škole naučili

V stredu (10.4.2019) sme s našou kamerou prijali pozvanie pani učiteľky z I.C ZŠ Hany Zelinovej vo Vrútkach na otvorenú hodinu. Na svoje deti sa prišli pozrieť aj rodičia. Deti sa nenechali zahanbiť a ukázali všetkým, že za skoro osem mesiacov v škole sa z nich stali veľkí žiaci, ktorí si niektoré rozprávky už vedia […]

Aj tento rok sa na Gymnáziu Jozefa Lettricha upratovalo

Gymnázium Jozefa Lettricha bolo otvorené aj v sobotu (13.4.2019). Aj keď školské triedy zívali prázdnotou, iné to bolo na školskom dvore a ihrisku. Študenti spolu s pedagógmi a rodičmi si vyhrnuli rukávy a vonkajšie priestory očistili najmä od popadaného lístia. Jarné upratovanie sa na tejto škole konalo už tretí rok po sebe.

Obyvatelia MČ Stred prišli na rokovanie s primátorom mesta v hojnom počte

Minulý utorok (9.4.2019) sa opäť veľká zasadačka zaplnila občanmi. Tentokrát to boli obyvatelia MČ Stred. Podľa našich odhadov ich bola asi stovka. Podnety pre primátora mesta Martin sa týkali najmä činnosti mestskej polície a služieb, ktoré súvisia s likvidáciou odpadu.

Víťazom V.ročníka Turčianskej florbalovej ligy sa stali hráči Včelína

V  športovom centre v Diakovej sa vo štvrtok (11.4.2019) odohrali posledné zápasy 5. ročníka Turčianskej florbalovej ligy. Tretí skončil v Bernoláčik, a v poslednom  finálovom zápase mal v dramatickom zápase viac šťastia  Včelín pred družstvom z Turian.

V ZŠ Antona Bernoláka sa konal okresný florbalový turnaj

Vo štvrtok (11.4.2019) dopoludnia sa v telocvični ZŠ Antona Bernoláka konal už 7. ročník okresného turnaja vo florbale. Je určený pre žiakov I. stupňa. Žiaci, ktorým učaroval  pomerne na Slovensku nový šport podobný hokejbalu, tak majú možnosť  zmerať si svoje sily a porovnať florbalové schopnosti s chlapcami z iných škôl.

Študenti Spojenej školy si už tradične pri 74. výročí oslobodenia mesta pripravili kultúrny program

Už tradične si v deň oslobodenia mesta Martin, teda 11. apríla  študenti Spojenej školy pripravia kultúrny program, ktorého hlavnou témou je spomienka na tých, ktorí pred 74.rokmi položili svoj život, aby sme  my mohli žiť v mieri. Slávnostnej akadémie sa vo štvrtok (11.4.2019) zúčastnili aj viacerí hostia vrátane zástupcov mesta Martin.

Klavírista Pavol Bohdan Zápotočný ukončil štúdium na ZUŠ Martin  absolventským koncertom 

V pondelok (8.4.2019) popoludní a v koncertnej miestnosti ZUŠ Pavla Mudroňa konal absolventský koncert jedného z najúspešnejších žiakov školy, Pavla Bohdana Zápotočného. Na koncerte ho sprevádzala absolventka bratislavského konzervatória Martina Kaličiaková.

Najlepší medik roka 2019 je študentom Jeseniovej lekárskej fakulty

Študenti medicíny majú možnosť zapojiť sa do súťaže, ktorá je zameraná na overenie  úrovne v oblasti teoretickej prípravy, praktických skúseností, moderných medicínskych trendov, ako aj celospoločenského dopytu a na poskytnutie príležitosti rozšíriť si vedomosti z oblasti zdravotného poistenia. Finále súťaže sa konalo nedávno (marec 2019) v Humennom. Medikom roka 2019 sa stal   Lukáš Weiss  študent 6. […]

Do 23. ročníka charitatívnej zbierky Deň narcisov sa zapojili aj Martinčania

S prvými jarnými lúčmi a nenápadným žltým kvetom už 23.rokov prichádza do ulíc slovenských miest aj charitatívna zbierka venovaná onkologickým pacientom známa aj ako Deň narcisov. Vo štvrtok (11.4.2019) sme dobrovoľníkov s narcismi a  krabičkami označenými symbolmi zbierky našli aj v uliciach Martina.

Pri príležitosti oslobodenia mesta, si padlých hrdinov ctili aj vo Vrútkach

Pri pomníku obetiam I. a II. svetovej vojny  pri mestskom úrade vo Vrútkach  sa vo štvrtok (11.4.2019) dopoludnia konala pietna spomienka. Za zvukov dychovej hudby Bystrička si účastníci uctili pamiatku tých, ktorí položili svoje životy v boji za slobodu. Kvety umiestnili aj pri pamätnej tabuli, ktorá je umiestnená na bistre Linda a je venovaná občanom, ktorí práve  v deň keď […]

Na Cintoríne hrdinov SNP v Priekope sa konala pietna spomienka pri príležitosti oslobodenia mesta

Vo štvrtok (11.4.2019) krátko popoludní  si zástupcovia vedenia mesta, Zväzu protifašistických bojovníkov, skautov i žiakov základnej školy uctili pamiatku  vojakov padlých pri oslobodzovaní mesta Martin. Je to už 74.rokov,  čo si obyvatelia mesta Martin mohli slobodne vydýchnuť  po šiestich rokoch trvania II. svetovej vojny.