redakcia

Sviatok svätého Valentína sa dá osláviť aj kurzom latinsko-amerických tancov

Stredajšie (13.2.2019) ráno  si  niekoľko  záujemcov spríjemnilo krátkym kurzom latinsko-amerických tancov.  Pri príležitosti sviatku Valentína začali v Turčianskom kultúrnom stredisku s krátkymi kurzami základov tancovania. Sú určení hlavne tým, ktorí majú málo času.

Výročiu vzniku 1. ČSR je venovaná výstava, ktorá predstavuje neprávom zabudnutých českých architektov

V období prvej Československej republiky pôsobili na území Slovenska mnohí českí odborníci, medzi inými napríklad záhradní architekti. Aj oni svojou tvorbou významne prispeli k obrazu novej, medzivojnovej republiky. Putovná výstava Stopy českých záhradných architektov na Slovensku sa zameriava na známych, ale aj neprávom zabudnutých architektov – troch Josefov – Vaňka, Minibergera a Kumpána. Výstava bude […]

Gymnazisti z ESŠ majú za sebou 1.kolo simulovaných prezidentských volieb

Vo štvrtok (14.2.2019) dopoludnia sme sa s  našou kamerou zúčastnili 1.kola simulovaných prezidentských volieb. Gymnázium Evanjelickej spojenej školy je jednou zo sto stredných škôl, ktoré sa zapojili do celoslovenského apolitického projektu, ktorého cieľom je  prostredníctvom zážitkového vzdelávania vychovávať mladých ľudí k aktívnemu občianstvu. Študenti, z radov dobrovoľníkov organizujú tieto voľby samostatne od návrhov plagátov až po […]

Martinská divadelná verejnosť smúti za redaktorkou a metodičkou Vlastou Kunovskou

V nedeľu (10.2.2019) odišla na večnosť metodička ochotníckeho divadla a redaktora mesačníka Slovensko, Vlasta Kunovská. Zaslúžila sa o spoluprácu ochotníkov, ktorí sa divadlu venujú na dedinách s  profesionálnym Slovenským komorným divadlom. V roku 2016 jej bola udelená Cena primátora mesta Martin za celoživotnú aktívnu organizačnú a novinársku činnosť a osobnú angažovanosť v oblasti miestnej kultúry a ochotníckeho […]

Na februárovom vrútockom mestskom zastupiteľstve zložili sľub dvaja noví poslanci

V utorok (12.2.2019) popoludní sa v sobášnej miestnosti mestského úradu konalo riadne zasadnutie mestského zastupiteľstva. Hneď na úvod zložili sľub dvaja náhradníci a to  Marek Veverica a Mária Rovňáková. Prítomný bol aj viceprimátor mesta Martin Rudolf Kollár, ktorý z poverenia primátora nášho mesta Jána Danka prišiel deklarovať pokračovanie vzájomnej spolupráce.

Na zasadnutí komisie školstva sa schvaľovali žiadosti na dotácie

ZV utorok (12.2.2019) popoludní zasadala komisia školstva. Ako nás informoval predseda Bruno Horecký najdôležitejším bodom rokovania bolo rozdelenie dotácií na základe včas doručených žiadostí. Komisia v roku 2019 rozdeľovala finančné prostriedky vo výške dvadsaťtisíc eur. Žiadostí od rôznych subjektov však bolo až päťdesiat. Pri rozdeľovaní sa členovia komisie snažili uspokojiť aspoň čiastočne, čo najväčší okruh žiadateľov.

V prípravnom zápase líder IV.futbalovej ligy potrápil hráčov MŠK Fomat

V sobotu (9.2.2019) doobeda odohrali hráči MŠK Fomat ďalší z prípravných zápasov. Na ihrisku s umelou trávou pri ZŠ Hurbanova privítali hostí z TJ Jednota Bánová. Prvý polčas bol v rukách hostí, ktorí do domácej brány strelili až tri góly. V druhom polčase sa Martinčania spamätali, no zmohli sa len na dva góly z kopačiek Boďu a Ďungela.

Na Severe máme jednu z najlepších dráh na automobilové modely

K činnosti modelárskeho klubu SRC Martin patrí aj organizovanie majstrovstiev SR v dráhových  automobilových modeloch.  Na Severe totiž máme jednu z najväčších dráh pre takýto typ športu. Zaujímalo nás ako sa na také preteky pripravujú niektorí pretekári.

Amatérski filmári môžu posielať svoje diela na 7. ročník celoslovenskej prehliadky Cineama 2019

V Turčianskom kultúrnom stredisku chystajú 7. ročník regionálneho kola celoštátnej súťažnej prehliadky amatérskej filmovej tvorby.Cineama  je najstaršou a najprestížnejšou súťažou a zároveň je vrcholným podujatím tohto druhu na Slovensku. Určená je deťom, mládeži a dospelým.  Okrem iného napomáha vyhľadávať talentovaných tvorcov, vytvárať priestor na rozvoj umeleckej tvorivosti a technickej zdatnosti tvorcov. Amatérske filmy treba poslať do […]

Po úvodných zápasoch hokejového semifinále Martin vs. Dubnica je stav série 1:1

Zatiaľ čo v prvom semifinálovom zápase Martina proti Dubnici nad Váhom domáci bodovali, druhý zápas bol celkom v réžii hostí. V utorok (12.2.2019) podvečer martinskí hokejisti nenadviazali na víťazstvo 2:1 v predĺžení z pondelka a hosťom podľahli 2:4. Stav semifinálovej série je tak vyrovnaný.

DFS Kalužiar spolu s FS Technik predstavili Slovensko v programe Krížom –Krážom

Už názov programu Krížom – Krážom  naznačoval, že pôjde o folklórny zážitok. V sobotu (9.2.2019) popoludní na pódiu DO Strojár vystúpili deti z DFS Kalužiar s ukážkami prevažne Turčianskeho folklóru.  Ako hostí si pozvali profesionálov z FS Technik, ktorí vo svojom vystúpení prešli doslova celým Slovenskom.

Podobne ako v roku 2018, sa aj v roku 2019 budú v MČ Priekopa venovať infraštruktúre

V minulom roku sa v MČ Priekopa opravovalo viacero komunikácií a podarilo sa aj časť nákladnej dopravy odkloniť mimo  centra mestskej časti. Prioritou poslancov  za túto mestskú časť  v tomto roku bude zfunkčnenie futbalového štadióna. Ako nám prezradil pri našom rozhovore v  piatok (8.2.2019) prezradil poslanec Stanislav Thomka budú aj viac komunikovať s občanmi. Napomôcť tomu má  nová  emailová adresa.

Primátor mesta Ján Danko privítal na pôde mesta prvú zahraničnú návštevu

V pondelok (11.2.2019) dopoludnia navštívila naše mesto delegácia z dvoch partnerských miest. Primátor mesta Ján Danko spolu  s  vedením mesta rokoval zo zástupcami holandského Hoogeveenu a Českého Jičína. Obsahom ich rokovania bolo rozvíjanie vzájomnej spolupráce.

Cantica collegium musicum

Aktuálna téma v 7.týždni (11.-17.2.2019) Zmiešaný spevácky zbor Cantica collegium musicum vznikol v roku 1991 a za 28.rokov svojej činnosti reprezentoval mesto Martin, ale aj celé Slovensko na viacerých prestížnych medzinárodných festivaloch a výstupeniach. Pred adventmým koncertom na sklonku minulého roka sme sa rozprávali z viacerými členmi o tom, aké to je spievať v úspešnom […]

Tipy na víkend – 7.týždeň

V 7.kalendárnom týždni (15.-17.2.2019) Vás pozývame na divadelné predstavenie, koncert i športové zápasy.

Mesto Martin – prelomový míľnik v dejinách Československa

Mesto Martin a Turiec sa do histórie Slovenska zapísalo veľkými písmenami. Jeho obyvatelia stáli pri dôležitých medzníkoch našej novodobej histórie. Dokumentárny film zachytáva výpovede historikov, bibliografov, pracovníkov Slovenského národného múzea, ale aj obyčajných ľudí o období, ktoré predchádzalo podpísaniu Martinskej deklarácie. Film pokračuje zdokumentovaním obdobia 20.rokov existencie 1.Československej republiky ako prvého spoločného zväzku Čechov a […]

Víťazom okresného kola školskej ligy v basketbale sú žiaci zo ZŠ Pavla Mudroňa

V stredu (6.2.2019) sa v telocvični ZŠ Aurela Stodolu v Záturčí uskutočnili zápasy okresného kola v basketbale starších žiakov. Do školskej postupovej súťaže sa aj v tomto školskom roku zapojilo viacero základných škôl martinského okresu. Najviac košov padalo mladým basketbalistom zo ZŠ Pavla Mudroňa  a zaslúžene postúpili o krajského kola.

V Turčianskej galérii vystavuje maliarka Veronika Rónaiová s kolektívom svojich študentov

Výstava Archív ako križovatka medzi minulosťou a prítomnosťou predstavuje spoločný projekt maliarky a pedagogičky Veroniky Rónaiovej s kolektívom jej študentov. Pre jej súčasnú tvorbu je charakteristické voľné narábanie s depozitom vlastných, zdedených, ale aj študentských prác, za účelom tvorby nových námetov a obsahov. Výstava bola slávnostne otvorená vo štvrtok (7.2.2019) popoludní.

V Turčianskej galérií sú inštalované výtvarné práce Mariána Čunderlíka

Výstava, ktorú v Turčianskej galérii otvorili vo štvrtok (7.2.2019) predstavuje výber diel Mariána Čunderlíka (1926-1983), ktorý sa narodil 31. 1. 1926 v Motyčkách pri Banskej Bystrici. Patril medzi prvých absolventov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V roku 1958 bola jeho tvorba, ktorá bola zviazaná s dielom Ľudovíta Fullu zakázaná. Jeho obrazy sú poznačené abstrakciou a štrukturálnou grafikou. Venoval sa aj […]

V astronomickej pozorovateľni sa dozviete aj zaujímavosti o planétach a kométach

Pri návšteve astronomickej pozorovateľne sa od pána Ivan Šaba dozvieme vždy niečo nové a zaujímavé. Pri našej poslednej návšteve (február 2019) sme sa zamerali na planéty a kométy. Aj v priebehu roka 2019 bude možné na oblohe pozorovať tieto vesmírne objekty v zaujímavých situáciách.

Navštevníci obchodného centra sa okrem nakupovania zapojili do Valentínskej kvapky krvi

V sobou (9.2.2019) popoludní si v nákupnom centre Tulip otvorila Národná transfúzna služba svoju mobilnú jednotku. Ako sme sa presvedčili s našou kamerou najcennejšiu tekutinu prišlo darovať cukru i BMI index. Pripravený bol aj diabetológ, ktorý záujemcom poradil, ako sa správne stravovať.

Na Severe sa pripravujú inžinierské siete pre novú bytovú výstavbu

Na sídlisku Sever sa plánuje (január 2019) významná stavebná investícia. V lokalite za Záturčianskym cintorínom by sa malo v horizonte dvoch rokov postaviť niekoľko desiatok rodinných domov. Výstavba by sa mala dotknúť ulíc Severná, Východná, Bellova a Rumunskej armády. U poslankyne Zity Sekerkovej a konateľa investorskej firmy sme zisťovali viac.

Na 3.kolo THA cupu prišli aj malí hádzanári z Detvy

V sobotu (2.2.2019) sa v športovom centre v Diakovej konalo ďalšie kolo turnaja v minihádzanej, ktorého organizátorom bola Turčianska hádzanárska akadémia.Po treťom kole sa do turnaja zapojilo 8 základných škôl, 131 minihádzanárov a padlo 1077 gólov. Hosťami turnaja boli deti zo základných škôl z Detvy, ktoré sa okrem súťaženia prišli aj čo to naučiť v organizovaní takýchto turnajov.

S Ivanom Šabom z astronomickej pozorovateľne sme sa rozprávali o súhvezdiach

S našou kamerou sme v astronomickej pozorovateľni pri Gymnáziu Viliama Paulinyho – Tótha boli už viackrát. Ivan Šabo nám vždy zanietene porozpráva o tom, čo sa deje na hviezdnej oblohe. Pri našej poslednej návšteve (február 2019) nám priblížil súhvezdia a objekty. Aj keď sa nám hviezdna obloha môže zdať rovnaká, v jednotlivých ročných obdobiach tomu tak nie je.

Jozef Haráni predstavil svoje zážitky z cesty okolo Slovenska po hraniciach

Vo štvrtok (7.2.2019) bola v Turčianskej knižnici priamo autorom  Jozefom Haránim predstavená publikácia, ktorá rozpráva príbeh pešieho prechodu autora so skupinkou nadšencov po hraniciach Slovenska. Zaujímavé texty sú doplnené množstvom fotografického dokumentačného materiálu.

Milovníci histórie majú k dispozícii ďalšiu publikáciu o rode Mudroňovcov a Halašovcov

V sobotu (2.2.2019) bola na mieste, ktoré sa na to hodí najlepšie predstavená verejnosti nová publikácia Petra Hubu o významných martinských rodoch. Trilógia s názvom Keď národ umieral, hovorí o Mudroňovcoch a Halašovcoch. Pokrstená bola v  Mudroňovsko – Halašovskom dome, kde v súčasnosti sídli kaviareň Kocúr.

Zima ešte celkom neskončila, no cestári už opravujú niektoré výtlky

Väčšina vodičov vie, ako vyzerajú pozemné komunikácie po skončení zimného obdobia. Na cestách je veľa výtlkov, ktoré musia obchádzať, ak si nechcú poškodiť svoje vozidlo. V týchto dňoch (7.2.2019) na niektorých cestách, ktoré spravuje Slovenská správa ciest prebiehajú práve opravy výtlkov.