redakcia

V predstavení Divadlenie sa predstavili žiaci literárno-dramatického odboru ZUŠ Martin

V utorok (18.6.2019) popoludní si žiaci z viacerých tried literárno-dramatického odboru ZUŠ Pavla Mudroňa pripravili divadelné predstavenie pre rodičov a známych. Do programu Divadlenie boli zaradené ukážky z predstavení Snehová kráľovná, Danka a Janka, O drevenom tatovi, Hastrošovci, Hrdý Budžes a Hodinový kvet.

V Mošovciach sa konal I. ročník festivalu pre deti z detských domovov

OZ Fantázia detí zorganizovalo začiatkom júna (8.6.2019) v priestoroch areálu Drienok v Mošovciach podujatie, ktoré bolo určené pre deti z Centier pre deti a rodiny a sociálne slabšie rodiny zo Žilinského kraja. Pripravený bol bohatý sprievodný program, rôzne atrakcie či vystúpenia umelcov. Cieľom podujatia bolo pripraviť pre viac ako štyristo detí deň, na ktorý budú […]

V komunitnom centre na Bambuskách sa konal Rómsky festival

V stredu (19.6.2019) popoludní sa talentované deti, ktoré navštevujú elokované pracovisko ZUŠ Martin v komunitnom centre na Bambuskách predviedli na Rómskom festivale. Svoje umenie divákom ukázali aj deti z Centra pre rodiny v Necpaloch a Martine.

Závody v priemyselnej zóne v Sučanoch otvorili svoje brány verejnosti už po štvrtýkrát

V priemyselnej zóne v Sučanoch sa začiatkom júna (8.6.2019) konal už IV. ročník Dňa otvorených dverí. Firma, ktorá v tejto priemyselnej zóne zamestnáva najviac obyvateľov, nielen zo Sučian, ale z celého Turca ukázala svoj výrobný proces. Podujatie bolo určené rodinným príslušníkom zamestnancov, prípadným záujemcom o prácu, ale aj žiakom, ktorí sa rozhodujú kam po skončení […]

Mesto Martin zisťuje spokojnosť s MHD, nové vlakové súpravy aj v Turci, nový tunel až v roku 2023

Mesto Martin zverejnilo na svojej stránke dotazník, ktorým prosí obyvateľov, aby vyjadrili svoj názor s poskytovaním služieb v MHD. Nové moderné vlakové súpravy by mali už toto leto jazdiť aj na trati medzi Zvolenom a Vrútkami. Dobudovanie tunela Višňové sa opäť posúva, hraničný termín je rok 2023. Primátor mesta sa v polovici mája zúčastnil medzinárodnej […]

Na evanjelických službách Božích veriaci prispievali pre malú Anetku

Nedeľné (23.6.2019) Službe Božie v evanjelickom kostole na Memorandovom námestí boli tak trochu netradičné. Celá liturgia bola venovaná malej Anetke. Veriaci si vypočuli jej príbeh, ktorý nenechal žiadne oko v kostole suché. Atmosféra bola umocnená aj verejným predstavením pesničky pre malú Anetku. Sen jej rodičov, pokračovať v liečbe v súkromnom sanatóriu sa tak viac priblížil […]

Ambasádorkou 15. ročníka festivalu Dotyky a spojenia bola Emília Vášáryová

Počas predchádzajúceho týždňa (18.-22.6.2019) naše mesto žilo divadlom. Divadelné predstavenia pre dospelých i pre deti, workshopy, ale aj koncerty pod holým nebom, taký bol 15. ročník festivalu Dotyky a spojenia, ktorým Slovenské komorné divadlo každoročne ukončuje divadelnú sezónu. Festival otvorila slovenská herečka Emília Vášáryová.

Pri príležitosti 15. ročníka Dní Milana Hodžu sa v Martine odovzdávali aj pamätné listy

Koniec júna je v Turci spojený s podujatím, ktoré je venované významnej osobnosti našich novodobých dejín, Milanovi Hodžovi. Pri príležitosti 15. ročníka sa aj mesto Martin rozhodlo udeliť vo štvrtok (20.6.2019) popoludní pamätné listy osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o zviditeľnenie tohto podujatia. V sobotu (22.6.2019) sa na Národnom cintoríne, pri hrobe tohto velikána uskutočnila aj […]

Malí futbalisti U11 ukázali svoje kvality na 6.ročníku Memoriálu Jaroslava Tarabu

V sobotu (15.6.2019)  sa na futbalovom ihrisku v Žabokrekoch konal 6. ročník Memoriálu Jaroslava Tarabu, ktorý bol určený pre najstaršiu vekovú kategóriu prípraviek U11. Turnaja sa zúčastnilo päť družstiev, hralo sa systémom každý s každým, pričom  každé družstvo odohralo dohromady osem dvojzápasov, spolu 140 minút hracieho času.

Anton Sloboda predstavil verejnosti svoju tretiu knihu, ktorú aj ilustroval

V Turčianskej knižnici bola v pondelok  (17.6.2019) uvedená do života kniha od martinského ilustrátora Antona Slobodu. Bola to v poradí tretia publikácia, ktorú autor predstavil verejnosti. Kniha nesie aj podtitul „ Ako som hľadal mimozemské bytosti.“

Slovenské národné múzeum v Martine sa zapojilo do celoeurópskeho archeologického projektu

Etnografické múzeu SNM v Martine sa minulý piatok a sobotu (14.-15.6.2019) )zapojilo do celoeurópskeho projektu s názvom Dni archeológie. Návštevníci  si mohli vyskúšať prácu s detektorom kovov, hľadali poklady v archeopieskovisku, skladali puzzle, mohli si zašpiniť ruky v hrnčiarskej dielni. Pripravené boli aj komentované prehliadky.

Do divadla prišli darovať to najcennejšie desiatky darcov krvi

V stredu (12.6.2019) dopoludnia sa priestory Slovenského komorného divadla využívali na oveľa šľachetnejší účel, ako je len prinášanie umenia. Svoj hlavný stan si tu rozložila Národná transfúzna služba. Martinské divadlo a pracovníci spoločnosti Kaufland sa do Divadelnej kvapky krvi zapájajú pravidelne. Darovať krv prišlo až stodeväť darcov.

Na dňoch mesta Turčianske Teplice ocenili viaceré významné osobnosti

Počas uplynulého víkendu (14.-16.6.2019) sa v susedných Turčianskych Tepliciach konali Dni mesta. Okrem bohatého kultúrneho programu boli na pódium pozvané aj významné osobnosti mesta, aby si z rúk primátora prevzali ocenenia, ktoré radnica udeľuje pravidelne.

Slovenskou roka 2018 v kategórii zdravotníctvo sa stala sestrička z UNM

Nedávno (máj 2019) sa v Slovenskom národnom divadle v Bratislave konal slávnostný galaprogram počas, ktorého boli vyhlásené výsledky čitateľskej ankety Slovenka roka 2019. V kategórii zdravotníctvo si cenu prevzala  vedúca sestra na Psychiatrickej klinike Jesseniovej lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice Martin Martina Dubovcová.

Obhliadku cestných komunikácií má za sebou aj MČ Košúty, pri ZŠ Hurbanova bude zákaz vjazdu

Minulú stredu (12.6.2019) sa pracovníci mestského úradu, poslanci za mestskú časť spolu s dopravným inšpektorom zúčastnili dopravnej obhliadky, ktorá prebiehala v mestskej časti Košúty 1 a Košúty 2. Posúdili stav viacerých komunikácii a rozhodli aj o zmene dopravného značenia.

Mesto Martin opäť navštívili študenti z holandského Hoogevenu

Študenti z partnerského mesta Hoogeveen, ktorí spolupracujú na spoločnom projekte so študentami Obchodnej akadémie navštívili tento týždeň (jún 2019)naše mesto. Mali bohatý program, no my s našou kamerou sme ich zastihli na mestskom úrade, kde ich prijali zástupcovia vedenia mesta.

TIPY na víkend – 25. týždeň

V 25.kalendárnom týždni (21.-23.6.2019)Vás pozývame na divadlo či koncert. Na viacerých miestach sa bude páliť Jánska vatra, pripomenieme si Milana Hodžu i SNP zo sedadla bicykla.

Mestské zastupiteľstvo mesta Martin dňa 20.6.2019

Program: 1. Otvorenie Pridaný bod: Oceňovanie žiakov základných škôl, vymenovanie riaditeľov základných škôl 2. Voľba návrhovej komisie, overovateľov zápisnice 3. Schválenie programu rokovania 4. Správa o plnení uznesení MsZ a úloh VMČ Presunuté body: 19. Informatívna správa o výsledkoch kontrol 20. Plán kontrolnej činnosti na II. polrok 2019 5. Informácia o pozastavení výkonu uznesenia MsZ […]

Na Majstrovstvách SR v zrýchlenom šachu boli úspešní aj šachisti z Turčianskeho šachového centra

Nedávno sa v Ružomberku konali majstrovstvá Slovenska v tzv. rapid šachu. Bronzové medaily si priviezli deti z Turčianskeho šachového centra. S našom kamerou sme ich zastihli minulý utorok (11.6.2019) )na tréningu.

Hokejbalový turnaj venovaný pamiatke Miroslava Frkáňa mal už svoje pätnáste pokračovanie

V sobotu (15.6.2019) sa na hokejbalovom ihrisku vo Vrútkach spomínalo na otca, dobrého priateľa, kamaráta, a športovca Miroslava Frkáňa. Termín v polovici júna majú už pätnásť rokov poznačený v kalendári už dopredu všetci tí, ktorí ho poznali a chcú si zahrať hokejbal.

Na dopravnom ihrisku bola slávnostne vyhodnotená súťaž „Na bicykli bezpečne“

Minulú stredu (12.6.2019) sa na dopravnom ihrisku na Severe konalo stretnutie víťazných družstiev celoslovenskej detskej dopravnej súťaže „Na bicykli bezpečne“, ktoré súťaž vyhrali v predchádzajúcich troch rokoch. Na malej prekážkovej dráhe si spolu zasúťažili a vyskúšali tak víťaza krajského kola ročníka 2019.

ZŠ Podhájska poskytuje vzdelanie martinským deťom už šesťdesiat rokov

V piatok (24.5.2019) si učitelia, žiaci a priatelia školy slávnostnou akadémiou pripomenuli 60. výročie vzniku školy. Škola v mestskej časti Podháj bola postavená v roku 1958 a svojich prvých žiakov privítala v školskom roku 1958/1959. Do programu sa zapojili žiaci zo všetkých tried. Škola je v súčasnosti plnoorganizovaná, poskytuje vzdelanie od prvého do deviateho ročníka […]

Chorému dievčatku sa rozhodli pomôcť evanjelickí veriaci a vznikla aj špeciálna pieseň

V našom meste sa opäť chystá charitatívna akcia. Pri nedeľných (23.6.2019) službách Božích v kostole v Martine bude oficiálne predstavená pieseň, ktorú autor zložil výhradne len na túto príležitosť. Veriaci budú môcť finančne prispieť do charitatívnej zbierky.

Malá Anetka mala len štyri a pol roka, keď ju pri ceste zo škôlky postihla náhla mozgová príhoda

Nedávno (máj 2019) nás oslovili rodičia malej Anetky, dnes sedemročného blonďavého dievčatka. Keď mala štyri a pol roka pri ceste zo škôlky sa bolesť hlavy premenila na záchranu života. Dievčatko postihla náhla mozgová príhoda. Nasledovala operácia, a pobyty v nemocnici. Dnes Anetka síce chodí do školy, no nie úplne vyliečená. Liečba je pre rodičov veľmi […]

V MČ Podháj-Stráne zdokumentovali stav cestných komunikácií v správe mesta Martin

Minulý týždeň (jún 2019) sa v mestskej časti Podháj-Stráne uskutočnila monitorovacia prehliadka miestnych komunikácii. Pracovníci mestského úradu spolu s príslušníkom dopravného inšpektorátu a poslanci si fyzicky prezreli stav ciest a chodníkov. Zdokumentovali aj potrebu zmeny dopravného značenia.

Viac ako dvojročná rekonštrukcia cesty medzi Martinom a T.Teplicami bola oficiálne ukončená

V pondelok (17.6.2019) dopoludnia navštívil Turiec minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek. Spolu s podpredsedom NR SR Andrejom Hrnčiarom a zástupcom spoločnosti realizujúcej celkovú rekonštrukciu cesty medzi Martinom Turčianskymi Teplicami prestrihnutím pásky oficiálne dali cestu do užívania motoristom. Pri oprave sa ekologicky zhodnotil pôvodný betón, pribudli protihlukové steny, zvýšila sa rýchlosť, no starostom […]

Mimoriadne mestské zastupiteľstvo mesta Martin dňa 19.6.2019

Program: 1. Otvorenie 2. Voľba návrhovej komisie, overovateľov zápisnice 3. Schválenie programu rokovania 4. Plnenie uznesenia MsZ č. 137/2019 – Turvod a.s. 5. Záver Materiály: http://www.martin.sk/materialy-na-rokovanie-msz-konane-mimo-planu-prace-dna-19-6-2019/ds-2051/archiv=1&p1=20206