redakcia

Tréningová hracia plocha na Pltníkoch bola slávnostne odovzdaná futbalistom

V stredu (4.12.2019) popoludní bola slávnostným prestrihnutím pásky daná do užívania úplne nová tréningová plocha s umelou trávou v športovom areáli na Pltníkoch. Výstavbu realizovalo mesto Martin s finančným prispením Slovenského futbalového zväzu.

Poklepaním základného kameňa sa začala výstavba nového atletického štadióna

V stredu (4.12.2019) poludní bola za účasti zástupcov mesta Martin, Žilinského samosprávneho kraja, Atletického zväzu poklepaním základného kameňa odštartovaná dlho očakávaná výstavba nového atletického stánku pri Spojenej škole.

Martinskí hokejisti rozstrieľali Považskú Bystricu 11:2

V stredu (4.12.2019) martinskí hokejisti opäť nastúpili na domácu ľadovú plochu. V zápase s Považskou Bystricou sa góly do súperovej brány len tak sypali. Po 24. kole  sú hráči HK Vitar Martin na 3. mieste so ziskom 47 bodov.

Študentky Gymnázia Jozefa Lettricha sa zapojili do projektu Remember November

V priestoroch OC Galéria bola nedávno (18.11.2019) inštalovaná výstava spojená s besedou, ktorou sa  študentky Gymnázia Jozefa Lettricha zapojili do projektu Nadácie Milana Šimečku pod centrálnou témou Študenti po stopách totality. Cieľom projektu je prostredníctvom aktívneho zapojenia študentov zdokumentovať rôzne aspekty života v Československu. Počas tohto ročníka sa ústrednou témou stalo 30. výročie Nežnej revolúcie 1989 v […]

V Turčianskej knižnici vystavujú svoje obrazy insitní maliari z rodiny Kňazovic zo Srbska 

Za osobnej účasti maliarok a riaditeľky Galérie naivného umenia z Kovačice bola v utorok (3.12.2019) popoludní v Turčianskej knižnici otvorená výstava s názvom „Tri srdcia rodinny Kňazovic“.  Výstava je realizovaná pri príležitosti 50. výročia vydania poštovej známky otca Jána, ktorý patrí medzi najautentickejších insitných maliarov z Kovačice.

Žiaci z okresu Martin a Turčianske Teplice súťažili vo vedomostiach z astronómie

V astronomickej pozorovateľni pri GVPT sa nedávno (21.11.2019) konala súťaž pre žiakov základných škôl s názvom Astrostop. Bol to už XXVI. ročník vedomostnej súťaže, ktorá býva realizovaná elektronickou formou. Súťažilo sa vo vedomostiach  o slnečnej sústave, kozmonautike ale aj o histórii astronómie.

Technická olympiáda sa opäť konala v priestoroch  Spojenej školy

Minulý štvrtok (29.11.2019) sa priestoroch Spojenej školy konalo okresné kolo technickej olympiády. Súťaž sa skladala z teoretickej a praktickej časti. Súťaž bola určená pre žiakov II. stupňa základných škôl. Cieľom takejto súťaže je podporiť záujem detí o techniku. Pomáha tiež talentovaným  a zručným žiakom v rozhodovaní pri výbere povolania.

Aj obyvatelia MČ Podháj-Stráne prišli na stretnutie s primátorom mesta Martin Jánom  Dankom

V utorok (3.12.2019) sa v priestoroch ZŠ s MŠ Podhájska konalo ďalšie stretnutie primátora mesta Jána Danka s občanmi. Aj v tejto časti mesta trápi občanov parkovanie. Občania by privítali aj väčšiu občiansku vybavenosť.

Predvianočný punč či medovníčky pomáhali naplniť pokladničku pre Nadáciu Nová šanca

Mesto Martin sa v utorok (3.12.2019) zapojilo do medzinárodného projektu „Giwing Tuesday“, čo znamená obdarovací deň. Na Divadelnom námestí ste mohli prispieť dobrovoľnou sumou do Nadácie Nová šanca. Odmenou bol pohárik punču či medovníčky.

Martinských hokejistov hráči slovenskej reprezentácie z U 18 neprekvapili

V utorok (3.12.2019) podvečer odohrali martinskí hokejisti zápas 13.kola I.ligy mužov proti mladíkom zo slovenskej reprezentácie do 18.rokov. Domáci si počínali veľmi dobre. Diváci videli celkom osem gólov. Až o šesť z nich sa postarali hráči HK Vitar Martin.

V dvoch zápasoch 12. kola Turčianskej hokejbalovej extraligy rozhodli samostatné nájazdy

Počas uplynulého víkendu (30.11.-1.12.2019) sa aj napriek zimnému počasie na ihrisku pri sokolovni hral hokejbal. Osem družstiev Turčianskej hokejbalovej extraligy bojovalo o zisk bodov a čo najlepšie umiestnenie v tabuľke. Goldspart opäť fanúšikov nesklamal.

Súčasťou V.ročníka podujatia Zlaté storočie ruskej kultúry bola aj výstava

Nedávno (21.11.2019) sa v Kultúrnej sále Kriváň uskutočnil už V. ročník podujatia s názvom Zlaté storočie ruskej kultúry. Jedným z organizátorov bolo aj OZ Ruslana a v programe vystúpili aj herci z Martinského divadla mladých.

Združenie olympijských klubov SR malo Valné zhromaždenie v Martine

V piatok (29.11.2019) popoludní sa zástupcovia olympijských klubov,ktoré pôsobia na Slovensku stretli v našom meste. Na Valnom zhromaždení, na ktorom vyhodnocovali činnosť za predchádzajúce obdobie nechýbal ani náš Olympijský klub Turiec. Vytýčili si aj plány na nadchádzajúce obdobie, v ktorom sa budú konať XXXII. Letné olympijské hry v Tokiu.

O charitatívnu zbierku Strom prianí majú martinčania veľký záujem

Len v sobotu (30.11.2019) bol verejnosti sprístupnený Strom prianí v OC Tulip, na ktorom bolo niekoľko skoro dvesto vianočných prianí detí z detského domova a v utorok (3.12.2019), v čase natáčania našej reportáže ich tam ostalo už len pár. Myšlienku pomoci deťom, ktoré nemajú vlastnú rodinu si pred štrnástimi rokmi v Martine osvojila Juliana Krivušová.

Rozpočet mesta Martin sa podarilo schváliť po predchádzajúcich obštrukciách

Na programe novembrového (28.11.2019) rokovania mestského zastupiteľstva bol aj návrh rozpočtu na rok 2020 a viacročného rozpočtu na roky 2020-2022. Poslanci spolu s radnicou budú rozhodovať o viac ako 53,5 milióne eur. Po prerušení štvrtkového rokovania z dôvodu nízkeho počtu poslancov na rokovaní bol v pondelok (2.12.2019) rozpočet schválený.

Primátor mesta Martin Ján Danko zavítal do MČ Košúty

V pondelok (2.12.2019) popoludní sa v priestoroch ZŠ s MŠ Hurbanova uskutočnilo stretnutie primátora s občanmi MČ Košúty. Aj na toto stretnutie prišli občania tlmočiť svoje pripomienky. Najviac podnetov sa týkalo Ul.Hurbanova a Ul.Hodžova.

TIPY na víkend – 49. týždeň

V 49. kalendárnom týždni (6.-8.12.2019) príde na návštevu Mikuláš, pripravené sú vianočné trhy a jarmoky. Nový program si pripravili aj deti z DFS Turiec a hádzanári oslávia 70.rokov svojej existencie.

Je minulosť pred nami?

Aktuálna téma v 49. týždni (2.-8.12.2019) V dnešnej aktuálnej téme sa budeme rozprávať o zločinoch komunizmu a o totalitnom režime, ktorý vládol pred rokom 1989. Ďalej sa dozviete, či bola Nežná revolúcia naozaj nežnou a aj to, ako naša minulosť ovplyvňuje našu súčasnosť. Do nášho štúdia prijal pozvanie člen OZ Living memory Martin Slávik, ktorý […]

Projekt Bavme deti pohybom pokračuje aj tento školský rok

Počas uplynulého týždňa (25.-27.11.2019) sa viacero základných i materských škôl okresu Martin vystriedalo na jesennej súťažnej časti projektu Bavme deti pohybom. Martinský hádzanársky klub pokračuje v rozvíjaní športového ducha u detí aj tento školský rok.

V poslednom zápase jesennej časti extraligy Kometa Vrútky zdolala Pruské 4:0

Hokejbalisti Komety Vrútky sa v sobotu (30.11.2019) na palubovke v športovej hale na Podháji rozlúčili s jesennou časťou extraligy víťazstvom nad hráčmi z Pruského. Kometa bude zimovať s 25 bodmi na 3. mieste v tabuľke.

Žiaci i žiačky zo stredných škôl Žilinského kraja súťažili v bedmintone

V utorok (26.11.2019) sa v telocvični Gymnázia Viliama Paulinyho -Tótha odohrávali vzájomné zápasy krajského kola školskej postupovej súťaže v bedmintone. O postup bojovalo deväť dievčenských i chlapčenských družstiev.

Na Slávnostnom kolokviu k 150. výročiu polygrafie sa hovorilo aj o súčasnosti Neografie

História mesta Martin je spojená s knihami a tlačiarňami. Synonymom pre polygrafiu je už 150. rokov spoločnosť Neografia. Na slávnostnej konferencii (26.11.2019) boli okrem minulosti predstavené aj plány a vízie do budúcnosti.

Krátke správy – 49. týždeň

V nedeľu (1.12.2019) sme zapálili na adventných vencoch prvú sviečku. Interaktívna informačná tabuľa, ktorá je inštalovaná na Národnom cintoríne po oprave už slúži svojmu účelu. Príchod chladnejších dní a snehových vločiek mesto Martin neprekvapí, na zimnú údržbu je pripravené.

Rozvoju cestovného ruchu v Martine a Turci bola venovaná odborná konferencia

V piatok (29.11.2019) sa v priestoroch Turčianskej knižnice konala konferencia, ktorá mala predstaviť plány a vízie spojené s rozvojom cestovného ruchu v regióne Turiec. Konala sa z iniciatívy Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turiec.