redakcia

Mestská rada mesta Martin dňa 15.8.2019

Po odhlasovaní členmi mestskej rady návrhu primátora mesta Martin Jána Danka rokovanie nepokračovalo v priamom prenose.

Futbalisti MŠK Fomat v 3.kole III. ligy Stred pokračovali víťazne naladení po postupe vo Slovnaft cupe

Pod vedením trénerov Pavla Šuhaja a Stanislava Rumana nastúpili hráči MŠK Fomat v sobotu (17.8.2019) popoludní proti hráčom zo Žarnovice. Od začiatku boli na trávniku dominantným súperom, o čom svedčil aj stav na výsledkovej tabuli 4:0. O góly sa postarali Vajagič,Mlynár, Boďa a Barčík.

Na Dielci dobrovoľní hasiči súťažili o Pohár starostky obce Valča

Minulú sobotu (10.8.2019) sa v športovom areáli na Dielci uskutočnil ďalší ročník súťaže v požiarnom útoku o Pohár starostky obce Valča. Súťaže sa zúčastnilo päť mužských a šesť ženských družstiev z blízkeho okolia. Najrýchlejší boli muži aj ženy z Rakova.

Vrútockí vodnopóloví kadeti zahviezdili na Fatra cupe 2019

Počas uplynulého víkendu (17.-18.8.2019) sa v bazéne vo Vrútkach opäť súťažilo. Na programe bol medzinárodný turnaj s názvom Fatra cup pre kadetov. Víťazom turnaja sa stalo domáce družstvo PVK Vrútky, ktoré prešlo turnajom bez prehry. Druhé skončilo družstvo z Piešťan, tretia Žilina a na štvrtom mieste poľské družstvo z Lodže.

Pri obnove kostola v Slovanoch sa našli murované základy ďalších stavieb

Pri obnove rímskokatolíckeho kostola sv. Michala archanjela sa našli doslova historické poklady. Po odstránení poškodenej dlažby a vyprataní sute sa objavili murované základy minimálne dvoch starších stavieb. Malo by ísť o kaplnku sv. Antona Paduánskeho, ktorú postavili v roku 1856 na základoch barokovej zvonice, ktorú ešte rozšírili. Archeologickému výskumu sa už niekoľko mesiacov (jar-leto 2019) […]

Martinský amfiteáter sa pomaly mení na miesto aktívneho oddychu

Martinský amfiteáter s rozlohou niekoľko hektárov, ktorý je vo vlastníctve mesta Martin sa pomaly začína revitalizovať a okrem premietania filmov pod nočnou oblohou, hudobných koncertov ponúka po novom svojim návštevníkom aj adrenalín (jún 2019). Na kopci zo strany od Slovenského národného múzea vznikol lanový park.

Porucha na chladiacom zariadení spôsobila zrušenie prípravného zápasu so Žilinou

Martinskí hokejisti majú za sebou letnú prípravu i nejaké prípravné zápasy. Ten utorňajší (20.8.2019) zo Žilinou však museli zrušiť z dôvodu poruchy na chladiacom zariadení. Ako nám prezradil riaditeľ Správy športových zariadení Štefan Balošák, večer bola porucha odstránená a ľadová plocha bola pripravená na hru.

Pri dopravnej obhliadke v MČ Stred sa riešila aj zmena trasovania MHD, a to ku železničnej stanici

Nedávno (jún 2019) sa v MČ Stred uskutočnila dopravná ohliadka za účasti poslancov, pracovníkov mestského úradu i príslušníka dopravnej polície. O jej výsledkoch nás informoval predseda mestskej časti Bruno Horecký.

TIPY na víkend – 34.týždeň

V 34. kalendárnom týždni Vás pozývame na cyklistické preteky, povzbudiť dobrovoľných hasičov či vyskúšať si streľbu zo vzduchovky. V ponuke sú aj koncerty, ale aj ukážky starých tradícií spojených s úrodou.

Turčianska harmonika 2019

Aktuálna téma v 34.týždni (19.-25.8.2019) Jedným z pravidelných podujatí v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch je Turčianska harmonika.Organizátori pozývajú folklóristov aj z iných regiónov Slovenska. V našom zázname Vám ponúkame vystúpenie Turčianskych heligonkárov a harmonikárov.

Rómovia z Bambusiek zorganizovali futbalový turnaj pre družstvá z celého Slovenska

V sobotu (17.8.2019) sa na ihrisku Spojenej školy pod „slimákom“ stretlo šesť rómskych futbalových mužstiev z celého Slovenska. Rómsky futbalový turnaj, ktorého tradícia pochádza ešte z čias socializmu zorganizovali Rómovia z Bambusiek. S animátorskými aktivitami im pomohli žiaci ESŠ.

Poklepaním základného kameňa bola odštartovaná výstava nového športoviska na Pltníkoch

Minulý pondelok (12.8.2019) sa oficiálne začala výstavba nového dlho očakávaného športového areálu. Základný kameň v lokalite Pltníky spoločne poklepali primátor mesta Martin Ján Danko, zástupca vedenia MŠK Fomat Gregory Delton a Igor Krško podpredseda Stredoslovenského futbalového zväzu. V prvej etape vyrastie moderný tréningový štadión s umelou trávou, oplotenie a časť šatní so sociálnymi zariadeniami. Mala by […]

Tradície našich predkov spojené s ľanom prilákali do martinského skanzenu rekordný počet návštevníkov

Národopisný rok pokračoval minulú nedeľu (11.8.2019) v skanzene podujatím ľanová nedeľa. Pripravené boli ukážky pracovných postupov prania a bielenia plátna, trepania a česania ľanu, krampľovania ovčej vlny, tkania na malých krosienkach či spriadania nití na kolovrátku. Vyrábala sa paličkovaná čipka, ale šilo sa aj na staručkom šijacom stroji. Do tajov prania a bielenia bielizne zasvätila […]

V Martinskej teplárenskej sa chystá odstávka teplej vody, v charite zbierajú školské pomôcky, pod SNM vznikol priestor na petang, martinskí hokejisti prehrali aj druhý prípravný zápas

Nasledujúci víkend vrátane piatku a  pondelka nepotečie v Martine teplá voda. Martinská teplárenská bude vykonávať pred začiatkom zimnej vykurovacej sezóny vykonávať pravidelnú kontrolu a nevyhnutné opravy na zariadeniach na výrobu tepla. Do Domu sv. Krištofa môžete aj tento rok priniesť školské potreby, prípadne prispieť finančne. Miestne občianske organizácie a iniciatívy koncom júla pod Etnografickým múzeom pokrstili nové […]

Na gynekologickej klinike UNM lekári unikátnym zásahom umožnili žene opäť otehotnieť

V piatok (16.8.2019) dopoludnia sa verejnosť na tlačovej besede dozvedela, že Univerzitná nemocnica Martin je v súčasnosti jediným medicínskym pracoviskom na Slovensku, ktoré umožňuje ženám s vrastenou placentou do maternice poskytnúť liečbu, ktorá ich uchráni pred odstránením maternice a ponecháva im tak možnosť v budúcnosti opäť otehotnieť. Tridsaťročná mamička Lenka porodila zdravé dievčatko Karolínku a […]

Na augustovej mestskej rade sa hovorilo aj o mobilnej ľadovej ploche, či futbalovom ihrisku v Priekope

Vo štvrtok (15.8.2019) popoludní sa konalo zasadnutie mestskej rady pred riadnym augustovým zasadnutím mestského zastupiteľstva. Na začiatku rokovania predniesol primátor mesta Ján Danko návrh, s ktorým sa stotožnili aj prítomní členovia mestskej rady a odhlasovali, že mestské rady ako poradný orgán nebudú vysielané v priamom prenose. Na programe bolo viacero bodov, ako napríklad kruhová križovatka […]

Na martinskom kúpalisku sa stretli milovníci streetbalu už po dvadsiatyšiestykrát

V prvú augustovú sobotu (3.8.2019)  sa na martinskom kúpalisku konalo tradičné podujatie. Na XXVI. ročník Streetball sunny cupu prišli hráči pouličného basketbalu z celého Slovenska. Hralo sa na viacerých ihriskách  a aj vo viacerých kategóriách.

Na strelnici v Sučanoch sa strieľalo z historických zbraní

Poľovnícke združenie Jarolím a Športovo-strelecký klub mesta Martin spoločne zorganizovali 10.kolo I.streleckej ligy v streľbe z historických zbraní. Strieľalo sa na strelnici v Sučanoch v prvú augustovú sobotu (3.8.2019).

Milo Kráľ koncertoval v Košťanoch nad Turcom

V sobotu (10.8.2019) sa v kultúrnom dome v Košťanoch nad Turcom konal koncert martinského herca hudobníka Mila Kráľa. Početnému publiku sa predstavil so svojou kapelou. V repertoári majú piesne, ktoré pôvodne boli pripravené pre divadelné predstavenia.

Pán Pavel Matejovič, ktorý sa nedávno dožil 100 rokov, sa zúčastnil aj SNP

Pán Pavel Matejovič je v týchto dňoch najdôležitejšou osobou. Na konci júla sa dožil významného životného jubilea. Na tento svet prišiel pred 100 rokmi. Po oslave, ktorú mu pripravili susedia, mu v sobotu (10.8.2019) prišli zablahoželať aj bývalí kolegovia z kasární.

O zrealizovaných investičných akciách a plánoch v MČ Sever nám porozprával Jozef Krištoffy

V MČ Sever sú rozpracované viaceré investičné akcie menšieho či väčšieho rozsahu. Niektoré sú financované z prostriedkov mestskej časti, na iných sa finančne podieľa mesto Martin, prípadne ďalší investori. O tom, čo sa v tomto roku podarilo zrealizovať,  nám minulý týždeň (august 2019) porozprával predseda MČ Sever Jozef Krištoffy.

Obdobie prázdnin využili na opravy priestorov, prípadne budov  vo viacerých základných školách

Na viacerých základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Martin je aj počas tohtoročných prázdnin (júl-august 2019) čulý stavebný ruch. V ZŠ A.Dubčeka sa opravy dočkali sociálne zariadenia, v ZŠ A. Stodolu sa opravovala zatekajúca strecha, na ZŠ Priehradná sa odstránil havarijný stav oporného múru. V ďalších sa maľovalo, prípadne sa obnovovala fasáda.

TIPY na víkend – 33.týždeň

V 33.kalendárnom týždni (16.-18.8.2019) Vás pozývame na koncert, oslavy 75. výročia SNP v Sklabini, Hornoturčianske dožinky, hasičské preteky i futbal.

Tréner Róbert Spišák zhodnotil prvý zo série prípravných zápasov pred novou hokejovou sezónou

V utorok (13.8.2019) podvečer nastúpili martinskí hokejisti na domácom ľade na prvý prípravný zápas pred začiatkom novej sezóny. Pripravenosť a kondíciu si vyskúšali proti extraligovému Liptovskému Mikulášu. Hneď od začiatku zápasu bol však súper lepšie pripravený a zaslúžene vyhral 3:1.