redakcia

Tohtoročný beh na Martina s Martinkami sa bežal v príjemnom  jesennom počasí

Všetci milovníci rekreačného behu vedia, že keď  kalendár ukazuje, že meniny oslavuje Martin je čas obuť tenisky, prísť na Divadelné námestie  a postaviť sa na štart Behu na Martina s Martinkami. Ináč tomu nebolo ani v uplynulú nedeľu. Večerný nedeľný (11.11.2018) beh si prišlo užiť niekoľko desiatok bežcov  vo viacerých vekových kategóriách.

V Múzeu Andreja Kmeťa sa môžete dozvedieť ako sa pripravujú exponáty

V Múzeu Andreja Kmeťa je inštalovaná (november 2018) zaujímavá výstava s ešte zaujímavejším názvom „Dajte sa vypchať! “ alebo Ako sa živočích stal preparátom. Návštevníkom chce predstaviť rôzne spôsoby preparovania živočíchov, od najstarších spôsobov preparácie až po tie moderné. Na výstave sú použité zoologické preparáty zo starších zbierok múzea, ktoré získal prvý predseda Muzeálnej slovenskej spoločnosti a […]

Ako prvú v novej divadelnej sezóne prináša SKD hru Václava Havla Žobrácka opera

V piatok (16.11.2018) večer v predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu zaradili v Slovenskom komornom divadle premiéru novej hra Václava Havla Žobrácka opera. Havel  adaptáciu slávneho príbehu o Mackiem, vládcovi londýnskeho podsvetia a ženských sŕdc poňal po svojom. V komédii, ktorá je trefnou štúdiou mechanizmov moci, v ktorej má morálka dvojité dno,  kde už dávno nie je jasné, […]

Známy  moderátor športových podujatí  Martin Ferenčík predstavil knihu o pútnickej ceste

Koncom októbra (31.10.2018) bola  v Turčianskej knižnici pokrstená kniha Martina Ferenčíka o jeho ceste do Santiago de Compostela. Cesta je známa aj ako púť svätého Jakuba. Knihu nazval „Po ceste bez konca“ a poňal ju ako diškurz o najstaršej a najdlhšej jednosmerke sveta.

Na viacerých cestách v Žilinskom kraji pribudli bezpečnostné ostrovčeky

V týchto dňoch (15.11.2018) pribudli na viacerých cestách v Žilinskom kraji bezpečnostné ostrovčeky doplnené o zvislé dopravné značenie, vďaka čomu sa budú môcť vodiči lepšie orientovať v neprehľadných križovatkách. Žilinská župa sa tak chce vyvarovať kolíznym situáciám a dopravným nehodám a naopak chce zabezpečiť bezpečný a plynulý prejazd vozidiel týmito križovatkami. V Turci sú takéto ostrovčeky umiestnené na križovatke V Beniciach a Moškovci.

Do súťaže Odkaz svätého Martina  sa zapojili  žiaci a študenti viacerých martinských škôl

Vedenie mesta už po štrnástykrát zorganizovalo súťaž pre žiakov materských a základných škôl,  ktorá je venovaná patrónovi nášho mesta svätému Martinovi. Malí umelci sa vo svojich prácach venovali 100.výročiu 1. ČSR. Škôlkari maľovali postavy z českých večerníčkov, školáci zasa stvárnili pamiatky prípadne prírodné krásy v susednej Českej republiky.  V piatok (9.11.2018) si prevzali ocenenia.

Otcovia deklarácie odpočívajú na Národnom cintoríne

V Aktuálnej téme v 46. týždni (12.-18.11.2018) sme s literárnym a kultúrnym historikom Petrom Cabadajom priblížili niektoré osobnosti, ktoré boli v októbri 1918 pri zrode našej novodobej štátnosti sú pochovaní na Národnom cintoríne v Martine.    

Martinskí hokejisti boli po neúspechu v Michalovciach na Trnančanov dobre pripravení

V nedeľu (11.11.2018) podvečer martinských fanúšikov potešili hokejisti výborným zápasom proti gladiátorom z Trnavy. Počas celého zápasu padali góly na jednej aj druhej strane. Konečné skóre 6:3 pre domácich opäť prinieslo dôležité body do tabuľky.

Budúci lekári predviedli svoje schopnosti na V.ročníku súťaže MedGames

Martinský klub medikov zorganizoval už po piatykrát súťaž, ktorej cieľom je zvýšiť praktické zručnosti budúcich lekárov a pomôcť im v ich budúcej práci. MedGames 2018 boli v stredu (14.11.2018) dopoludnia koncipované tak, že všetky úlohy boli zamerané hlavne na praktické zručnosti. Organizátori vychádzali z reálnych skúseností lekárov z rôznych odborov. Snahou bolo ukázať, že aj Slovensko […]

Stredná odborná škola dopravná v Priekope otvorila svoje brány záujemcom o štúdium

V utorok (13.11.2018) sa všetci záujemcovia o štúdium o oblasti dopravy mohli na vlastné oči presvedčiť ako také štúdium prebieha. V našom regióne má SOŠ dopravná v Priekope záujemcom čo ponúknuť. Vo výučbovom procese využívajú postupy, s ktorými sa ich študenti stretnú aj v reálnej praxi.

V Mošovciach si pripomenuli rodáka Frica Kafendu

V utorok (13.11.2018) sa v koncertnej sále ZUŠ v Mošovciach konal spomienkový večer venovaný mošovskému rodákovi Fricovi Kafendovi pri príležitosti 135. výročia narodenia a 55. výročia jeho úmrtia. Okrem hudobného vystúpenia žiakov školy si všetci prítomní mohli pozrieť aj časť pôvodného autentického mobiliáru jeho pracovne v bratislavskom byte, ktorý pozostáva z písacieho stola, náladovej lampy, skrine s hudobninami či fotografickým […]

Sviatok červených makov si v Sučanoch uctili vojenskými piesňami

V nedeľu (11.11.2018) krátko popoludní sa v Robotníckom kultúrnom dome konala spomienka na obete I. svetovej vojny, ktorá sa podpísaním prímeria skončila 11.11.1918 o 11. hodine a 11. minúte . Členovia Jednoty dôchodcov zorganizovali vystúpenia rôznych speváckych skupín, ktoré sa vo svojich vystúpeniach venovali vojenským piesňam.

Tipy na víkend – 46. týždeň

V 46. kalendárnom týždni (17.- 18.11.2018) Vás pozývame na nočnú návšteva Slovenského komorného divadla a nového City art centra. Svojim vystúpením by Vás mohli zaujať aj Kamarátky – účinkujúce v Zem spieva a pre tých, ktorí majú radi prírodu tu máme naapríkald výstup na Katovú skalu.

Obete I.svetovej vojny sme si v Martine uctili na Cintoríne hrdinov SNP v Priekope

Presne 11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte podpísali vo vlakovom vozni v lesíku pri severofrancúzskom meste Compiègne generáli nemeckého cisárstva s predstaviteľmi víťazných mocností Francúzska a Veľkej Británie prímerie. Skončil sa tým vyše štvorročný ozbrojený konflikt, ktorý si vyžiadal na frontoch i v zázemí okolo 70 miliónov ľudských životov. Všetkým týmto obetiam […]

V Moškovci a Slovenskom Pravne si starostu budú voliť v opakovaných voľbách

Aj keď sa v sobotu (10.11.2018) konali vo všetkých obciach Turca voľby do orgánov samosprávy a voliči si vyberali nových starostov a poslancov obecných zastupiteľstiev. V Turci máme dve obce, kde sa tak nestalo. V Moškovci a v  Slovenskom Pravne nemali ani jedného kandidáta na starostu. Predseda NR SR tak musí do tridsiatich dní vyhlásiť termín nových doplňujúcich volieb.

Martinský spisovateľ Václav Benko vydal knihu humorných básní

V piatok (9.11.2018) popoludní sme s našou kamerou v kultúrnom dome v Záturčí uviedli do životu knihu humorných básní, martinského autora Václava Benku s názvom Padesát + pjet Vincov svjet. Autor na nej pracoval s určitými prestávkami desať rokov. Prvotinu pokrstili Jana Oľhová a Milo Kráľ.  

Na Ľadovni a oživovali tradície v tlačení kapusty

Po tradičnej zabíjačke a tradičnej kapustnici sa organizátori rozhodli pripraviť pre obyvateľov sídliska Ľadoveň ukážku tradičného tlačenia kapusty v drevenom sude. V minulú sobotu (4.11.2018) majster mäsiar vyrábal tradičné domáce klobásy a o dobrú náladu sa postarala cimbalová muzika Hanuliakovci.

Rekonštrukcia železničnej stanice v Martine sa začala odovzdaním staveniska

Návštevníci martinskej železničnej stanice už pred niekoľkými dňami zaznamenali, že sa predsa len čosi bude diať. Všetky prevádzky sú už z dôvodu rekonštrukcie zatvorené. Tá by sa fyzicky mala začať už v najbližších dňoch. Ako nás informovala hovorkyňa Železníc SR minulý utorok (6.11.2018) stavenisko bolo odovzdané zhotoviteľovi stavby, ktorý preinvestuje viac ako 3 milióny eur. Stanicu hodnú […]

Primátorom Martina sa stal Ján Danko, v susedných Vrútkach sa na primátorskú stoličku posadí Branislav Zacharides

V pondelok (12.11.2018) sme s našou kamerou navštívili novozvolených primátorov Martina a Vrútok. Jána Danka i Branislava Zacharidesa sme sa pýtali na prvé bezprostredné pocity po zverejnení výsledkov. Zaujímali nás aj prvé kroky na radnici.

Voliči v Turčianskych mestách a obciach sa vo vedení samosprávy poväčšine rozhodli pre zmenu

Počas celej volebnej soboty (10.11.2018) sme s našou kamerou monitorovali priebeh Volieb do obecnej samosprávy. Navštívili sme viaceré volebné miestnosti či už v Martine, ale aj vo Vrútkach. Od viacerých voličov sme dostali odpoveď na otázku prečo na chvíľu opustili pohodlie a rozhodli sa využiť svoje občianske právo.

Voliči, ktorí prišli odovzdať svoj hlas v Martine a vo Vrútkach sa rozhodli pre zmenu

V sobotných (10.11.2018) Komunálnych voľbách si v Martine 41,54 % oprávnených voličov vyberalo z 8 kandidátov na primátora. Dôveru s počtom platných hlasov 5 631, čo predstavovalo 29,7% si získal profesor Ján Danko. Do 31 poslaneckých lavíc zasadne 8 nových poslancov. Vo Vrútkach to mali voliči ľahšie, kandidáti boli iba 2. K urnám prišlo 46,24 % oprávnených voličov a do primátorského kresla […]

Hlavné správy TVT 12.11.2018

Komunálne voľby 2018 – priebeh / Komunálne voľby – výsledky / Novozvolení primátori v Turci / Rekonštrukcie železničnej stanice / Tlačenie kapusty na Ľadovni / Krst knihy Václava Benka /  

Pacienti Psychiatrickej liečebne v Sučanoch verejne predstavili svoje umelecké diela

Turčianske kultúrne stredisko zorganizovalo v spoluprácu s Psychiatrickou liečebňou v Sučanoch už štvrtý cyklus projektu s názvom Osudy. Pacienti pod odborným dohľadom na tvorivých dielňach vyjadrovali svoje pocity, nálady či postoje. Verejná prezentácia ich umeleckých výtvorov sa uskutočnila v stredu (7.11.2018) v DO Strojár.

Zberateľ Stano Talapka porozprával o svojej zbierke krojov

V stredu (7.11.2018) popoludní sa vo výstavnej miestnosti Turčianskej knižnice konala beseda s dlhoročným zberateľom krojov Stanom Talapkom. Rozprávanie o krojoch a  slovenskom folklóre umocnilo vystúpenie speváckej skupiny Kamarátky z Martina, ktoré reprezentovali naše mesto aj na súťaži Zem spieva.

V biblickej škole prednášal neurológ, pôsobiaci v USA i v Prahe

V aule Biblickej školy si študenti v stredu (7.11.2018) vypočuli prednášku Martina J.Stránskeho, neurológa ktorý pôsobí na YALE Univerzity v USA a na Poliklinike Národní v Prahe. Témou prednášky boli sociálne siete a ich vplyv na zdravie dnešnej mladej generácie resp. na ich používateľov.

V rámci týždňa vedy a techniky otvorila Jesseniova lekárska fakulta  odborné učebne návštevníkom

Aj Univerzita Komenského a jej Jesseniová lekárska fakulta sa vo štvrtok (8.11.2018) počas celého dňa zapojili do Týždňa vedy a techniky, ktorý sa na Slovensku organizuje už 15 rokov. Na pripravených modeloch si mohli vyskúšať žiaci, študenti ale aj široká verejnosť mohli  vyskúšať rôzne medicínske postupy, napríklad aj tie, ktoré sú potrebné pri poskytovaní prvej pomoci.

V Literárnom múzeu SNK sa čítalo presné znenie Deklarácie slovenského národa

Slovenská národná knižnica pripravila pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR a podpísania Martinskej deklarácie literárne pásmo spojené s prednáškou historika Romana Holeca, v ktorom   sa účastníci podujatia minulú stredu (31.10.2018) prostredníctvom spomienok priamych účastníkov preniesli späť do dňa, kedy sme rozhodli o našej budúcnosti. Súčasťou podujatia bola aj virtuálna výstava Telegram z Martina, ktorá priblížila  vzťahy Čechov a Slovákov […]