redakcia

Martinskí hokejisti zdolali Skalicu po samostatných nájazdoch 3:2

V piatok (11.1.2018) večer videli diváci na zimnom štadióne na Podháji pekný hokej. Obidva tímy si chceli na konci pripísať tri body. Nakoniec boli úspešnejší domáci a Skaličania si odviezli len jeden bod.

V kolkárni v Priekope si zašportovali klienti piatich zariadení DSS Méta už po tretíkrát

Ešte na sklonku minulého roka (december 2018) sa klienti zo všetkých piatich zariadení Domova sociálnych služieb Méta stretli pri tradičnom kolkárskom turnaji. DSS Méta poskytuje komplexné sociálne služby dospelým mentálne postihnutým občanom s pridruženými duševnými poruchami a poruchami správania.

Judista Peter Žilka reprezentuje svoj klub a Turiec na medzinárodných súťažiach

Turiec reprezentuje mnoho úspešných športovcov. Medzi nich jednoznačne patrí aj džudista Peter Žilka. Zúčastňuje sa na rôznych medzinárodných súťažiach a patrí medzi tridsiatku najlepších judistov sveta v hmotnostnej kategórii do 90 kg. Aj koncom minulého roka (2018) ukázal svoje kvality na prestížnej svetovej súťaži v Haagu, kde si vybojoval tretie miesto.

Svetový trend v nakupovaní ekologických prostriedkov do vlastných nádob dorazil aj do nášho mesta

V súčasnosti (rok 2018) sa veľa hovorí o ekologickom správaní. O triedení odpadu, ale aj o samotnom vytváraní odpadu. Jedným z druhov odpadu, ktorý zamoruje našu planétu sú plasty. Predávajú sa v nich aj čistiace prostriedky a prostriedky na osobnú hygienu. Našli sme prevádzku, kde vám tieto prostriedky načapujú do obalov, ktoré si opakovane prinesiete so sebou.

„Zo starého nové“ – to je názov súťaže, ktorú pripravili študentky gymnázia v Turčianskych Tepliciach

V stredu (9.1.2018) popoludní sa v aule Gymnázia Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach konalo vyhodnotenie súťaže „Zo starého nové“, ktorú pripravili študentky septimy pre základné školy v meste. Žiaci vyrábali rôzne výrobky z odpadu. Veciam, ktoré by inak skončili v odpade dali nový zmysel, nové využitie.

Pozemok a zdevastovanú škôlku v Priekope vlastní nový majiteľ, plánuje tu výstavbu bytov

Areál materskej školy pri ZŠ s MŠ Dolinského v Priekope v minulosti vlastnili Železnice SR. Pre nedostatočný počet detí bola škôlka vyradená zo siete škôl a školských zariadení. Odvtedy areál chátral a vystriedal viacero majiteľov. Posledný majiteľ, ktorý vlastní areál od leta minulého roka (2018) sa bol na areál už niekoľkokrát pozrieť. Budovy chce asanovať a pozemok využiť na stavbu […]

Do konca januára si treba splniť daňovú povinnosť, ale aj požiadať o dotácie

Ako nás informovala hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová, každý kto predal alebo kúpil v minulom roku nehnuteľnosť, musí do konca januára (31.1.2018) podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Do konca januára treba na mestskom úrade podať aj žiadosti o dotácie z mestského rozpočtu. Dotácie každoročne prideľujú jednotlivé odborné komisie.

Víťazom nohejbalového turnaja Senior 55+ sa stalo družstvo z Vrakune

Poslednú decembrovú sobotu (29.12.2019) sa v športovom centre v Diakovej konal nohejbalový turnaj trojíc Senior 55+. Turnaja sa zúčastnilo sedem mužstiev zo Slovenska a dve z Českej republiky.  Víťazom sa stalo družstvo z Vrakune, ktoré malo medzi sebou aj najstaršieho hráča turnaja, ktorým bol 74. ročný Roman Ferenčák.

V zápase s Považskou Bystricou sa Martinčanom podarilo pretrhnúť šnúru prehier

V stredu (9.1.2019) podvečer odohrali martinskí hokejisti zápas 36. kola  I.ligy mužov proti hráčom z Považskej Bystrice. Po dobrom výkone zdolali hostí 5:1. Základná časť sa pomaly blíži ku svojmu záveru a Martinčanom patrí aktuálne druhá priečka so 77 bodmi a na lídra ligy Michalovce strácajú šestnásť bodov.

Milovníci stolného tenisu si prišli zahrať na Trojkráľový turnaj na Bystričku

Niekoľko desiatok nadšencov, nielen z obce  Bystrička si prišlo v sobotu (5.1.2019) zahrať stolný tenis. V sále obecného úradu sa bojovalo o každú loptičku. Súťažilo sa vo viacerých kategóriách a víťazi Trojkráľového stolnotenisového turnaja dostali diplom. Turnaj sa obci podarilo zorganizovať aj vďaka dobrovoľníkom.

Pri požiari v bývalej „stoličkovej“ zasahovali profesionálni aj dobrovoľní hasiči

Ako sme vás už informovali,  s rozsiahlym požiarom strechy na roky uzatvorenej továrni na výrobu stoličiek na Ul. Jána Bottu, bojovali hasiči v utorok (8.1.2019) večer niekoľko hodín. Zlikvidovať požiar sa podarilo až v skorých ranných hodinách. Na miesto požiaru prišli aj hasiči z mestského hasičského zboru z Priekopy, ktorí pre profesionálnych hasičov zabezpečovali kyvadlovú dopravu vody z rieky Turiec.

Bývalá izba lekárov sa na detskej chirurgickej klinike UNM zmenila na izbu pre pacientov

V lôžkovej časti Kliniky detskej chirurgie JLF UK a UNM sa nedávno (december 2018) uskutočnila čiastočná rekonštrukcia existujúcich priestorov. Z dôvodu nedostatku lôžok sa vedenie kliniky rozhodlo dennú miestnosť lekárov prerobiť na izbu pre pacientov. Ide o nadštandardné priestory vybavené menším lôžkom pre novorodencov a batoľatá. Väčšie lôžko je určené pre staršie deti. Izba disponuje vlastným sociálnym zariadením, mikrovlnnou […]

V SOŠ dopravnej bola slávnostne  odhalená tabuľa označujúca školu ako Centrum vzdelávania

Vo štvrtok (10.1.2019) dopoludnia bola v Strednej odbornej škole dopravnej v Priekope slávnostne odhalená tabuľa, ktorá oprávňuje školu používať pri svojom názve označenie Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre dopravu a telekomunikácie. Slávnostného aktu sa zúčastnila aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Tipy na víkend – 2.týždeň

V 2. kalendárnom týždni (7.-13.1.2019) Vás pozývame na ukážku právoslávnych Vianoc či na diskusiu o histórii. Spolu s organizátormi si môžete zabehať, či už v teniskách alebo na lyžiach. A pokračujú aj ligové súťaže.

Vianočný futbalový turnaj Kolonka cup sa po roku opäť tešil veľkému záujmu hráčov

Futbalový turnaj Kolonka cup sa už niekoľko rokov radí k obľúbeným vianočným športovým podujatiam. Posledná minuloročná sobota (29.12.2018), preto patrila všetkým futbalistom, ktorí sa opäť po roku zišli v športovej hale na Podháji.

Vojaci v zálohe z celého Slovenska ukázali, že ešte vedia strieľať

Koniec roka si na strelnicu v Jahodníkoch prišli užiť vojaci v zálohe z celého Slovenska. Tradičný silvestrovský turnaj sa konal poslednú decembrovú sobotu (29.12.018). Strieľalo sa s veľkokalibrových služobných pištolí s plášťovým strelivom .

Ochotníci zo Žabokriek predviedli publiku svoju novú hru s názvom Je úžasná!

V regióne Turca pôsobí niekoľko ochotníckych divadiel. Jedno také pôsobí aj v obci Žabokreky. Amatérski herci sa svojimi výkonmi môžu spokojne porovnávať aj s profesionálmi. Inak tomu nebolo ani v nedeľu (6.1.2019) na premiére novej hry s názvom Je úžasná!, do ktorej sa zapojil šesť členov súboru a je o živote najhoršej speváčky v histórii.

Ceny z jesennej časti projektu Bavme deti pohybom sú už v rukách víťazných tried

Krátko pred Vianocami (december 2018) navštívili organizátori projektu Bavme deti pohybom triedy, ktoré sa umiestnili v jesennej časti najlepšie. Ocenenie si prevzali druháci zo ZŠ Priehradná, prváci zo ZŠ Podhájska (predtým Gorkého) a škôlkári z MŠ Štefana Furdeka ( predtým Aurela Stodolu).

Agentúra INEKO vyhodnotila ZŠ Alexandra Dubčeka ako druhú najlepšiu v Žilinskom kraji

Mimovládna nezisková organizácia Ineko pravidelne každý rok (december 2018) zverejňuje rebríček stredných a základných škôl na Slovensku. Hodnotenie je vypočítané predovšetkým na základe výsledkov z Testovania piatakov a Testovania deviatakov. Ako nám však prezradila riaditeľka školy Oľga Potašová, škola sa druhým miestom v rámci Žilinského kraja môže pochváliť, no žiadne iné výhody to nemá. Žiakom […]

V roky opustenej budove Tatranábytku sa rozhorel poriadny požiar

V pondelok (8.1.2019) podvečer prekvapil obyvateľov mesta hustý čierny dym, ktorý bolo už zďaleka vidieť v časti mesta neďaleko železničnej stanice. V roky opustenej budove bývalej továrne na výrobu stoličiek sa v jednej z budov na vrchnom poschodí rozhorel požiar. Zasahovali viaceré hasičské zbory.

Intenzívne sneženie v priebehu dvoch dní poriadne vyskúšalo cestárov

Zimná údržba v meste Martin sa vykonáva na základe schváleného Operačného plánu zimnej údržby. Pondelkové celodenné (8.1.2019) a nočné intenzívne sneženie spôsobilo, že aj napriek nasadeniu všetkej techniky a pracovnej sily spoločnosti Brantner Fatra niektoré komunikácie v správe mesta nevyzerajú tak, ako by si obyvatelia predstavovali. Hovorkyňa mesta Martin preto prosí občanov o zhovievavosť.

Rozhovor s golfistkou Anikou Bolčíkovou

Aktuálna téma v 2. týždni (7.-13.1.2019) Do nášho štúdia prijala pozvanie mladá, ambiciózna slečna, ktorá sa od detstva venuje nie práve tradičnému športu akým je golf. Je slovenskou jednotkou v tomto olympijskom športe a to jej pomohlo k získaniu štipendia na americkej univerzite v Alabame, kde už vyhrala aj svoj prvý turnaj.

Martinskí hokejisti do zápasu s Topoľčanmi nevstúpili tou správnou nohou

V piatok (4.1.2019) podvečer sa na zimnom štadióne odohral zápas 34. kola I.ligy mužov v hokeji. Martinčania nastúpili proti hráčom z Topoľčian. Domácim nevyšiel začiatok zápasu, prekvapili ich dva rýchle góly súpera v polovici prvej tretiny a zvyšok zápasu sa len doťahovali. Topoľčanom podľahli 4:7.

STO Medokýš Martin zorganizoval Majstrovstva Turca v stolnom tenise

Sobota (5.1.2018) patrila v telocvični Gymnázia Jozefa Lettricha stolným tenistom. Konali sa tu Majstrovstvá Turca jednotlivcov v stolnom tenise v kategórii dospelých. Súťažilo sa v dvojhre mužov aj žien a spoločnej štvorhre. Hlavným organizátorom turnaja bol STO Medokýš Martin.

Na Podháji sa konal už 3.ročník Trojkráľového behu zdravia

Dom srdca na Podháji a Olympijský klub Turiec pred troma rokmi odštartovali tradíciu Trojkráľového behu zdravia. V nedeľu (6.1.2018) predpoludním sa aj napriek mrazivému počasiu bežalo vo viacerých kategóriách a pre tých menej zdatných bola zaradená aj kategória Nordic Walking.

Furmani z celého Slovenska súťažili na 13. ročníku Kľačianskej podkovy

Po minuloročnom ročníku, ktorý sprevádzalo blato sa organizátori 13. ročníka furmanských pretekov mohli tešiť z poriadnej snehovej nádielky okorenenej aj mínusovými teplotami. V sobotu (5.1.2019) sa súťažilo v jednozáprahu a súťažiaci sa predstavili vo viacerých disciplínach.

V Komunitnom centre sa tesne pred Vianocami konal koncert v podaní žiakov ZUŠ P.Mudroňa

Jedným z elokovaných pracovísk ZUŠ Pavla Mudroňa je aj Komunitné centrum na Bambuskách. Desiatim vybraným deťom sa tam od začiatku školského roka venoval pedagóg Milan Michalec. Tieto deti si pre svojich rovesníkov, ale aj pozvaných hostí pripravili v piatok (21.12.2018) pred Vianocami vianočné vystúpenie plné hudby ale aj hovoreného slova.