redakcia

Zimný tzv. Atilov beh sa v Košútoch bežal po piatykrát

V sobotu (18.1.2020) sa milovníci behu stretli pri Atilovom hrobe na 5.ročníku zimného behu. Bežalo sa tradične z Košút do Turčianskej Štiavničky. Trať merala skoro deväť kilometrov. Aj keď sneh na tomto ročníku chýbal, bežci si radosť z pohybu užívali.

Domácim zápasom proti Dubnici nad Váhom ukončili martinskí hokejisti základnú časť I.ligy

V piatok (17.1.2020) podvečer sa na zimnom štadióne odohrávali posledné boje o body v základnej časti I. ligy mužov. V 38. kole privítali martinskí hráči súperov z Dubnice nad Váhom. Body sa napokon delili. V predĺžení boli úspešnejší hostia.

Najväčší cestovateľský festival Cestou necestou opäť aj v Martine

OZ Cestou necestou pripravilo počas víkendu (16.-17.1.2020) dvojdňový program plný cestovateľských filmov. Návštevníci sa priamo od cestovateľov dozvedeli aké to bolo v Peru, Afrike, či na ceste z Kanady do Mexika.

Olympiáda v anglickom jazyku pozná víťazov okresného kola

V priestoroch CVČ Kamarát v stredu (15.1.2020) dopoludnia prebiehalo okresné kolo olympiády v anglickom jazyku. Je jednou z foriem dobrovoľníckej činnosti žiakov základných a stredných škôl, vrátane osemročných gymnázií. Súťaž je postupová a súťažilo sa dvoch vekových kategóriách.

Krátke správy – 4. týždeň

Stredoslovenská energetika vyzýva majiteľov nehnuteľností na orezanie konárov, ktoré zasahujú do elektrického vedenia (do 8.2.2020). Už je zverejnený harmonogram vývozu separovaného odpadu z rodinných domov (rok 2020). Zdravotní klauni usporiadali v Univerzitnej nemocnici Martin týždenný workshop.

Martinskí atléti spoločne hodnotili predchádzajúci rok 2019

Členovia Atletického klubu ZŤS Martin sa minulú stredu (15.1.2020) stretli a spoločne vyhodnotili uplynulý rok. Podobne ako v predchádzajúcich obdobiach aj rok 2019 priniesol medailové umiestnenia na rôznych súťažiach. Tréneri sa mohli tešiť aj z medzinárodných úspechov svojich zverencov.

Najnehodovejšie dopravné úseky v Martine sú pri slimáku a na obchvate

Dopravné nehody sa nevyhýbajú ani mestu Martin. Kým v minulosti dochádzalo k častým dopravným nehodám na Ul. Jilemnického na Severe, minulý rok (2019) na Dopravnom inšpektoráte zaznamenali ako najnehodovejšie iné dva úseky v meste. Jeden je na obchvate medzi Tescom a Tulipom a tým druhým je križovatka na Ul. Mládeže a obchvatu.

Na ZŠ s MŠ Hurbanova sa aj po víkende štrajkuje

Ani v pondelok (20.1.2020) po víkende sa situácia na ZŠ s MŠ Hurbanova nezmenila. V štrajku je 28 pedagogických i nepedagogických zamestnancov. Zástupcovia zriaďovateľa denne kontrolujú priebeh vyučovania. Výsledky z kontroly vyhodnocuje aj školská inšpekcia.

Na druhý deň prebiehajúceho štrajku prišla na ZŠ s MŠ Hurbanova Štátna školská inšpekcia

Štrajk učiteľov na ZŠ s MŠ Hurbanova pokračoval aj v piatok (17.1.2020). Štrajkujúci učitelia sa ráno stretli pred školou, aby sa dohodli na ďalšom postupe. Sú rozhodnutí štrajkovať až dovtedy, kým nebudú splnené ich požiadavky. Podľa slov riaditeľky Evy Kralovancovej vyučovací proces prebieha v súlade s platnou legislatívou. Mesto Martin situáciu denne monitoruje. Zmonitorovať situáciu prišli aj pracovníci […]

Nespokojní učitelia zo ZŠ s MŠ Hurbanova na proteste verejne vyhlásili časovo neobmedzený štrajk

V stredu (15.1.2020) podvečer sa na ZŠ s MŠ Hurbanova konalo protestné zhromaždenie, ktoré zorganizovali učitelia, ktorí podali hromadné výpovede. Nesúhlasia s výsledkami výberového konania na riaditeľa tejto školy. Požadujú od zriaďovateľa, ktorým je mesto Martin, aby novú riaditeľku odvolalo a aby sa výberové konanie zopakovalo. Od štvrtka (16.1.2020) sú títo učitelia v štrajku. Priamo v priestoroch školy, vo viacerých […]

Zimná bežecká liga pokračovala 3. kolom v lesoparku Bôr

Zimná bežecká liga má celkom päť kôl. Všetky sa bežia v okolí Turčianskych Teplíc. Tretie kolo sa bežalo uplynulú nedeľu (12.1.2020). Na štart, ktorý bol pri Kráľovskom moste neďaleko Hornej Štubne sa postavilo niekoľko desiatok bežcov rôznych vekových kategórií.

Výsledky bežeckých súťaží v roku 2019 sa započítavali  do 37.ročníka Turčianskej bežeckej ligy

Turčiansku bežeckú ligu vyhlasuje Bežecký spolok Turiec. Je určená pre bežcov, ktorí majú trvalý pobyt v okresoch Martin alebo Turčianske Teplice, prípadne štartujú za klub so sídlom v Turci. Do  37. ročníka sa započítavali výsledky z tridsiatich behov. Viaceré z nich sme zaznamenali aj my s našou kamerou.

V Turci prebieha pravidelné zimné sčítavanie vtákov

Pracovníci Botanickej záhrady UK v Blatnici sú už viac rokov zapojení do medzinárodného monitorovacieho programu, ktorý sa zameriava na zistenie početností nehniezdnych populácii vodných a na vodu viazaných vtákov. Vo štvrtok (16.1.2020) sme sa boli pozrieť ako to vyzerá pri Bystričke.

Od začiatku roka 2020 platia v zákone o cestnej premávke nové pravidlá

Pravidlá pohybu vodičov, cyklistov i chodcov po cestných komunikáciách sú spracované v zákone o cestnej premávke. Tento zákon bol niekoľkokrát novelizovaný. Posledná úprava platí od 1. januára tohto roka (2020). Na dopravnom inšpektoráte sme zisťovali, na čo by si účastníci cestnej premávky mali dávať väčší pozor.

Sprejerov, pôvodcov nepekne pomaľovaných domov sa podarí odhaliť len výnimočne

S nepekne pomaľovanými domami v našom meste sa už stretol asi každý. Na mestskej polícii sme zisťovali (15.1.2020), ako je to s objasňovaním tohto typu vandalizmu. Polícia i verejnosť tu ťahá za kratší koniec, vandali vo väčšine prípadov stihnú újsť.

TIPY na víkend – 3. týždeň

V 3.kalendárnom týždni (17.-19.1.2020) Vás pozývame na lyžiarske a strelecké preteky. Deti sa môžu zabaviť pri divadielku alebo klauniáde.

Darcom zo Stromu prianí bolo poďakované na Galavečere v divadle

V piatok (10.1.2020) večer bol v Slovenskom komornom divadle pripravený slávnostný program pre všetkých, ktorí neváhali a  zo stromu prianí, ktorý bol počas decembra minulého roku umiestnený v OC Tulip si zobrali jedno alebo aj viacero kartičiek a na Vianoce tak urobili radosť deťom z detského domova v Martine.

Zimný beh v Dražkovciach si vyskúšalo niekoľko desiatok bežcov

Okolie Dražkoviec sa na sklonku minulého roka (28.12.2019) stalo dejiskom 2.ročníka behu tzv. Dražkovskej šestky. Na štart sa postavilo celkom 128 mužov a žien. Bežalo aj 8 detí. Šesťkilometrovú trať tí najlepší zvládli za menej ako pol hodinu.

Z troch lyžiarskych stredísk v Turci sú najlepšie podmienky na Martinkách

Náš miniseriál o lyžiarskych strediskách v Turci zakončíme vo výške 1400 m nad morom, na Martinských holiach. Lyžovačka je aj tu v plnom prúde. Snehové podmienky sú výborné a ako sme sa presvedčili v utorok (14.1.2020) dopoludnia s našou kamerou stredisko je využívané aj na školské lyžiarske kurzy.

Výstava Tri odysey Martina Kukučína približuje aj prevoz jeho ostatkov

Život jedného z našich najplodnejších spisovateľov, Martina Kukučína bol poznačený aj životom mimo svoju domoviny. Bez komplikácií sa nezaobišiel ani prevoz jeho ostatkov na Národný cintorín. Aj o tom hovorí výstava (20.12.2019-9.5.2020) v Literárnom múzeu.

UHAM pripravuje zmenu územného plánu v lokalite Veľká Hora

Ešte v novembri minulého roka (2019) UHAM predstavil verejnosti Zmeny a doplnky územného plánu v lokalite Veľká Hora. Verejnosť mohla podávať pripomienky. V danej lokalite sa ráta s výstavbou novej nemocnice, dopravnej infraštruktúry, ale aj s výstavbou 125 rodinných domov a 16 bytových domov.

Na zasadnutí školskej komisie sa riešil aj aktuálny stav na ZŠ s MŠ Hurbanova

V utorok (14.1.2020) popoludní sa stretli členovia komisie školstva pri mestskom zastupiteľstve na svojom pravidelnom stretnutí. Okrem iného sa venovali aj vyhrotenej situácii na ZŠ s MŠ Hurbanova. Viceprimátorka Tatiana Červeňová informovala prítomných o stretnutí zástupcov mesta so zamestnancami a o ohlásenom štrajku.

Zostrih udalostí roka 2019, ktoré zachytila kamera TVT – 2.časť

Aktuálna téma v 3. týždni (13.-19.1.2020) V aktuálnej téme budeme pokračovať opäť zostrihom minuloročných udalostí, ktoré sa odohrali v meste Martin a v regióne Turiec. Prinesieme Vám informácie z obdobia druhého polroka 2019.

Nespokojnosť s novou riaditeľkou na ZŠ s MŠ Hurbanova vyústila do podania výpovedí

Na ZŠ s MŠ Hurbanova sa ešte na sklonku minulého roka (december 2020) konali voľby riaditeľa školy. O výsledku rozhodla výberová komisia, a zápisnicu podpísanú všetkými 13 členmi doručila zriaďovateľovi, ktorým je Mesto Martin. S výsledkom však nie sú niektorí pedagógovia a zamestnanci školy spokojní. Výsledkom je niekoľko desiatok výpovedí.