redakcia

TKS pripravuje na jún projekt Remeslo stále žije

Ako aj iné kultúrne inštitúcie, tak aj Turčianske kultúrne stredisko otvorilo brány pre svojich návštevníkov. Počas jesene by sa mali konať niektoré zrušené podujatia, regionálne a krajské súťaže. V júni (2020) sa vo vonkajších priestoroch TKS pripravujú neformálne stretnutia turčianskych remeselníkov.

Skvelá myšlienka kinárov priniesla počas karantény filmy priamo do obývačiek

Keď sa život na Slovensku v dôsledku koronakrízy zastavil, slovenskí kinári dali hlavy do kopy a vďaka ich výbornej myšlienke si mohli filmoví fanúšikovia vychutnať kvalitné filmy priamo vo svojich obývačkách. Na svoje si ale neprišli len dospelí, kinári nezabudli ani na najmenších.

SNK uchováva vo svojich archívoch viac ako 5 miliónov dokumentov

V roku 2019 sa podarilo v SNK zdigitalizovať o 30% dokumentov viac ako bolo plánované. Zároveň v sídelnej budove pribudla nová Študovňa starých a vzácnych tlačí, ktorá poskytuje služby slovenským aj zahraničným bádateľom. Procesom digitalizácie sa po novom umožní  študovať vzácne a historické tlače aj z pohodlia domova.

Úsek južnej časti cesty na Ľadoveň sa opravuje

Úseky najfrekventovanejších miestnych komunikácií, na ktorých sú výmole a diery v asfalte sa postupne sa opravujú. Momentálne má mesto Martin mestským zastupiteľstvom odsúhlasených na rekonštrukciu 32 úsekov najviac poškodených ciest. Na ich opravu je vyčlenených 1 milión eur.

Prísne opatrenia musia byť zabezpečené aj v materských školách a výnimkou nie sú ani školské jedálne

Veľký záujem o návrat detí zaznamenali aj materské školy. Keďže prednostné právo na prijatie majú deti rodičov pracujúcich v prvej línii, teda deti zdravotníkov, policajtov, hasičov či pedagógov, škôlky budú musieť záujem selektovať. Okrem toho musia zabezpečiť prísne hygienické opatrenia a zmenám sa nevyhli ani školské jedálne.

Vo štvrtok zavítal do Martina, ale aj susedných Vrútok predseda NR SR Boris Kollár

Boris Kollár včera zavítal do Martina. Naše mesto si vybral ako prvé navštívené vo funkcii predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. Prvou zastávkou bol mestský úrad, kde rokoval s primátorom Jánom Dankom. Po rokovaní sa obaja vydali na návštevu Národného cintorína, kde položili vence k centrálnemu krížu a hrobom Milana Hodžu a Eleny Maróthy Šoltésovej. Popoludní […]

Martinskí plavci sa vrátili do bazéna

V priebehu dvoch mesiacov pandémie martinskí plavci nezaháľali a trénovali prostredníctvom online tréningov a po uvoľnení hygienických opatrení aj na štadióne. V pondelok (25.5.2020) však absolvovali mladí športovci po dvoch mesiacoch prvý tréning v bazéne. Medzi plavcami bol aj vynikajúci plavec a odchovanec Plaveckého klubu Martin Adam Černek.

Vodiči sa dočkajú obnovy mosta ešte tento rok

Vodiči, ktorí prechádzajú cez most v Priekope, sú už dva roky obmedzovaní rekonštrukčnými prácami, ktoré na mostnom objekte prebiehajú. Ukončenie obnovy mostného objektu bolo pôvodne plánované na jún 2019. Podľa informácií zo Slovenskej správy ciest bude most hotový v novembri 2020.

Obchodné centrá umožnili nakupovať obyvateľom vo svojich obľúbených predajniach

Od minulého týždňa (máj 2020) sú otvorené obchodné centrá a zákazníci majú možnosť opäť zavítať do svojich obľúbených predajní. Zisťovali sme, aká je situácia ohľadom nakupovania v dvoch obchodných centrách v našom regióne. Podľa slov vedenia centier sú Turčania pri nakupovaní opatrní a zodpovední.

Na osemročnom gymnáziu sa skúške dospelosti v rúškach podrobilo päť maturantov

Gymnázium Jozefa Lettricha privítalo v utorok (26.5.2020) vo svojich priestoroch päticu maturantov, ktorí sa rozhodli absolvovať ústne maturity. Traja z nich si chceli opraviť známky, ktoré im vyšli z aritmetického priemeru a dve odvážne dievčatá sa pred odbornú komisiu rozhodli predstúpiť dobrovoľne.

Maturant z Gymnázia Viliama Paulínyho-Tótha ako jediný zo školy absolvoval ústnu maturitu

Maturant Patrik Mäsiar v pondelok dopoludnia absolvoval v Centre popularizácie fyziky ako jediný zo školy ústnu maturitnú skúšku. Táto mu pomôže pri jeho ďalšom smerovaní na vysokej škole. Jeho vedomosti pritom hodnotil jeho veľký vzor, učiteľ fyziky Jozef Beňuška, držiteľ mnohých ocenení.

Základné školy sa pripravujú na pondelok. Po viac ako dvoch mesiacoch opäť privítajú žiakov

Vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu dôjde na Slovensku k opätovnému otvoreniu základných škôl, pre žiakov 1.stupňa a 5.ročníkov. Aj keď je nástup do školy dobrovoľný, školy na základe spätnej väzby rodičov evidujú veľký záujem o návrat detí do vzdelávacieho procesu. Školy sa už takmer dva týždne na príchod detí intenzívne pripravujú.

V pondelok odštartovala výstavby cyklotrasy a chodníka do Tomčian

V pondelok (25.5.2020) bola slávnostným prestrihnutím pásky spustená výstavba dlho očakávaného chodníka a cyklotrasy, ktorými sa prepojí mestská časť Tomčany s centrom mesta. Výstavba 850-metrového úseku bude trvať 84 dní. Vybuduje sa obojsmerná cyklotrasa s dvoma pruhmi, každý so šírkou 1,5 metra a chodníkom v šírke taktiež 1,5 metra. Vybudované bude aj premostenie potoka Siľava. […]

Štyri náhrobky na Národnom cintoríne dostali nový šat

Aktuálna téma v 22. týždni (25.-31.5.2020) Národný cintorín v Martine je významnou kultúrnou pamiatkou s celonárodným významom. Na pietne miesto pôsobia poveternostné vplyvy a z tohto dôvodu prechádzajú niektoré náhrobky národných dejateľov obnovou. Z hľadiska histórie a výtvarného spracovania sú významné dva zreštaurované pieskovcové náhrobky, ktoré patria Pavlovi Mudroňovi a Andrejovi Halašovi. Zreštaurovaný bol aj […]

Po dlhých týždňoch je návštevníkom k dispozícii už aj Slovenské národné múzeum

Od 6.mája 2020, v rámci uvoľnenia opatrení dostali zelenú aj múzeá. S možnosťou otvoriť však boli spojené aj viaceré podmienky a opatrenia, na ktoré sa museli pracovníci pripraviť. Po splnení všetkých nariadení je už dnes k dispozícii aj Etnografické múzeum, do ktorého sa postupne vracia čulý ruch.

Kontajnery na papier sú uzamknuté, aby sa zabránilo ich vyberaniu

Na základe podnetov od občanov, ktorí nie sú spokojní s uzamknutými kontajnermi na separovaný papierový odpad sme sa spoločnosti Brantner Fatra, ktorá sa v našom meste stará o dovoz a likvidáciu odpadov pýtali, z akého dôvodu boli modré kontajnery uzamknuté, prečo sú niektoré kontajnery poškodené, ale aj ako naložiť s odpadom ktorý sa cez otvor […]

Jedáleň pre seniorov otvorená, dotácie v oblasti regionálneho rozvoja, výnimka pri cestovaní

Jedáleň v dennom centre pre seniorov na ulici Škultétyho funguje v štandardnom režime. Kapacita jedálne je stanovená na 20 klientov. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu vyhlásil výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie v oblasti podpory regionálneho rozvoja. V súvislosti s uvoľňovaním opatrení týkajúcich sa 24-hodinového pobytu v zahraničí je dôležité preveriť […]

Školákov ZŠ Hany Zelinovej čaká veľký darček v podobe novej telocvične

Základná škola Hany Zelinovej sa pýši novou telocvičňou. Tá pôvodná, na ktorej sa už značne podpísal zub čas totiž dosluhovala a rekonštrukciu si vyžadovala ako soľ. Rekonštrukcia, ktorá je dnes považovaná za najväčšiu investíciu súčasného vedenia mesta zmenila pôvodné priestory na nepoznanie.

V ZŠ s MŠ Hurbanova je nadstav zamestnancov

Na májovom mestskom zastupiteľstve (2020) odsúhlasili poslanci v bode rôzne, aby vedenie mesta požiadalo štatutárneho zástupcu školy o podanie stanoviska k nadstavu zamestnancov na škole. O zistených skutočnostiach a ich riešeniach je potrebné informovať poslancov a jednotlivé komisie pri mestskom zastupiteľstve do konca mája (2020).

OZ Matka a dieťa Turca, spolu s mestom vo veľkom pomáhajú tým, ktorí to potrebujú najviac

Napriek priaznivej epidemiologickej situácii, dôsledky koronakrízy na seba nenechávajú čakať. V ťažkej situácii sa ocitli mnohé rodiny. Zanietené mamičky z OZ Matka a dieťa Turca, v spolupráci s mestom Martin takýmto rodinám už niekoľko týždňov pomáhajú a zásobujú ich ovocím rôzneho druhu.

V Múzeu Martina Benku, ktoré sa rekonštruuje prebiehal kontrolný deň

Na komplexnú rekonštrukciu čakal objekt Múzea M. Benku od roku 2013. S jeho obnovou sa začalo koncom apríla (2020) a v súčasnosti sú rekonštrukčné práce v plnom prúde. V utorok dopoludnia (19.5.2020)  sa na mieste stretol tím odborníkov na kontrolnom dni. Spoločne hľadali riešenia a dolaďovali všetky detaily stavebných prác.

Po dlhom zvažovaní zostávajú kiná na Slovensku zatiaľ zatvorené

Štvrtá fáza uvoľnenia ekonomiky umožnila od stredy 20.mája 2020 otvoriť aj kiná. Filmoví fanúšikovia si však budú musieť ešte počkať. Podľa nariadenia hlavného hygienika sa totiž kiná môžu otvoriť len pri povinnom dodržiavaní viacerých opatrení, ako napríklad zákaz predaja a konzumácie pokrmov či nápojov. Prevádzkovatelia kín sa preto rozhodli počkať na avizované postupné zmierňovanie opatrení.

Po uvoľnení opatrení svoje brány otvorila aj Slovenská národná knižnica

Od pondelka (18.5.2020) je pre návštevníkov otvorená aj Slovenská národná knižnica. Hygienické opatrenia si vyžiadali niekoľko zmien v jej fungovaní. Najväčšou z nich je zmena otváracích hodín a prestávka na dezinfekciu. Čiastočne je obmedzené poskytovanie niektorých služieb, kvôli čomu došlo aj k zníženiu kapacity študovní. V súčasnosti knižnica, pokiaľ je to možné, preferuje využívanie on-line […]

Participatívny rozpočet dostal stopku

Mesto Martin spustilo v marci 2020 pilotný projekt participatívneho rozpočtu, ktorý je zameraný na podporu komunitných a miestnych potrieb obyvateľov. Májové mestské zastupiteľstvo však financie vo výške 21.000 eur na projekty aktivistov týkajúce sa zlepšenia a skrášlenia prostredia pre občanov neodsúhlasilo. Mesto Martin hľadá riešenia.