redakcia

TIPY na víkend – 21.týždeň

V 21.kalendárnom týždni (25.-26.5.2019) Vás pozývame do prírody, na brigádu i ochutnať pravé turčianske halušky.

Priehliadka slovenských heligonkárov

Aktuálna téma v 21. týždni (20.-26.5.2019) V dnešnej Aktuálnej téme Vám prinášame atmosféru z prehliadky heligonkárov, ktorá sa už po siedmykrát konala vo Valči a je známa ako Echo heligónky.

Čoraz populárnejší CrossFit mohli zažiť cvičenci aj na Vajanského námestí

Minulá sobota (11.5.2019) patrila na Vajanského námestí CrossFitu. CrossFit je funkčný tréning, ktorý sa dá označiť ako jednoduché cvičenie, posilňujúce kompletne celé telo. Ide o spojenie gymnastiky, rýchlosti a silového tréningu. Organizátori pripravili nultý ročník súťaže s názvom My Way Games 2019.

Krvavé sonety od P.O.Hviezdoslava vyšli po vyše sto rokoch v anglickom preklade

Nedávno (29.4.2019) bol v Slovenskej národnej knižnici aj za účasti ministerky kultúry Ľubice Laššákovej predstavený anglický preklad diela Krvavé sonety od Pavla Országha Hviezdoslava. Po vyše sto rokoch vyšli sonety v anglickom preklade Johna Minahane, Íra žijúceho na Slovensku. Verše recitovali študenti Bilingválneho gymnázia zo Sučian.

Na ZŠ Pavla Mudroňa sa súťažilo v atletickom štvorboji

Vo štvrtok (16.5.2019) dopoludnia sa na ZŠ Pavla Mudroňa konali školské majstrovstvá v atletickom štvorboji pre žiakov I. stupňa. Atletický štvorboj sa skladá zo športových kategórii: beh na 50 metrov, skok do diaľky, hod kriketovou loptičkou, beh na 400 metrov. Najlepší postúpili na Krajské majstrovstvá, ktoré sa budú konať koncom mesiaca v Turanoch.

Miestna organizácia Zväzu zdravotne postihnutých Priekopa hodnotila svoju činnosť

Vo štvrtok (16.5.2019) popoludní sa v Polyfunkčnom objekte v Priekope zišli členovia Miestnej organizácie č.6 Slovenského zväzu zdravotne postihnutých na slávnostnej členskej schôdzi. Spoločne si pozreli kultúrny program a potom už vyhodnotili svoju činnosť počas uplynulého roka.

V Múzeu slovenskej dediny sa konal tesársky a šindiarsky workshop

Do Múzea slovenskej dediny prišli počas minulého víkendu (11.-12.5.2019) odborníci, aby spolu diskutovali o stavebnej tradícii v oblasti Javorníkov a Beskýd. Prednášalo sa okrem iného o drevených prvkoch a tradičných technológiách v oblasti tesárstva a šindliarstva. Pripravené boli aj praktické ukážky štiepania šindľov, opracovávania guľatiny, či výroby odkvapového žľabu.

Svoj štátny sviatok oslávili nórski študenti v tradičnom duchu v Múzeu slovenskej dediny

V piatok popoludní (17.5.2019) sa priestory Múzea slovenskej dediny premenili na Nórske kráľovstvo. Nórski študenti, ktorí študujú na Jeseniovej lekárskej fakulty si tu spolu pripomenuli svoj národný sviatok, Deň nórskej ústavy. Spievali sa národné piesne, jedlo sa tradičné národné jedlo a študenti si aj schuti zasúťažili v netradičných disciplínach.

Noc múzeí a galérií sa v Turčianskej galérii niesla v duchu komentovaných prehliadok aktuálnych výstav

Celoslovenské podujatie Noc múzeí a galérii sa v sobotu (18.5.2019) konalo aj v Turčianskej galérii. Organizátori si opäť pripravili niečo nové, čo by mohlo návštevníkov prilákať do výstavných priestorov aj večer. Výstavné priestory zdobí aj zreštaurované dielo slovenského výtvarníka Milan Paštéku.

V Slovenskom národnom múzeu si pre návštevníkov noci múzeí pripravili aj kvíz

Počas tretej májovej soboty (18.5.2019) bývajú múzeá a galérie na Slovensku otvorené do neskorých večerných hodín. V sobotu pozvali pracovníci Múzea Andreja Kmeťa a Etnografického múzea návštevníkov na netradičnú nočnú prehliadku už po pätnástykrát. Okrem aktuálnych výstav boli pripravené tvorivé dielne, kvíz, ale aj vysvietená botanická záhrada.

Chodník zdravia na Severe si pod patronát zoberie SZŠ Tomáša Zanovita

V mestskej časti Sever sa už niekoľko rokov nachádza Chodník zdravia. No okrem občanov, ktorí ho používajú na aktívny oddych sa tu nájdu aj takí, ktorí ho ničia. Športové prvky a náučné tabule sú neustále poškodzované vandalmi. Chodník bol otvorený v roku 2011 z eurofondov a po skončení udržateľnosti projektu akoby nemal pána. Ten sa […]

Už po druhýkrát sa Martinský duatlon konal v prostredí Valčianskej doliny

V areáli Snowland Valčianska dolina sa v sobotu (11.5.2019) konal 13. ročník podujatia s názvom Martinský duatlon. Hlavným organizátorom bol Turčiansky amatérsky triatlon Martin v  spolupráci so Slovenskou triatlonovou úniou. Pretekalo sa vo viacerých kategóriách, čomu boli prispôsobené aj trate.

Do krajského kola postupovej súťaže vo vybíjanej postúpili dievčatá zo ZŠ Dolinského

V pondelok (13.5.2019) sa v telocvični ZŠ Dolinského konali okresné majstrovstvá vo vybíjanej  mladších žiačok. Postup do krajského kola školskej postupovej súťaže si vybojovali šiestačky hosťujúcej školy potom, ako si odniesli 3×1.miesto. Vyhrali svoju III. skupinu, finále aj regionálne majstrovstvá.

Vicemajstrami Slovenska vo florbale sú žiaci z Florbalovej akadémie Martin

Do mesta Martin putoval ďalší vzácny titul. Na minulotýždňových majstrovstvách (11.-12.5.2019) Slovenska vo florbale, ktoré sa cez víkend konali v Trenčíne získali starší žiaci z Florbalovej akadémie Martin strieborné kovy.

Maliar Alex Slačka vystavuje svoje najnovšie obrazy v Turčianskej knižnici

Už niekoľko dní (9.5.2019) je vo výstavnej miestnosti  Turčianskej knižnice inštalovaná výstava Alexa Slačku s názvom  „Po určitom čase je tu zase…“ Autor  formoval svoj výtvarný talent v niekdajšej ĽŠU v Martine. Vyskúšal rôzne smery,  pridal sa k neprofesionálnym výtvarníkom. Na svojom konte má tisícky obrazov, desiatky plastík či keramických predmetov. Prevažná časť jeho tvorby si našla […]

Na podujatí „Beskyde, Beskyde“ sa v martinskom skanzene predstavili folklóristi z Javorníkov

V nedeľu (12.5.2019) sa v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch konalo špecializované podujatie s názvom ,,Beskyde, Beskyde“, ktoré priblížilo tradičnú kultúru, folklór, zvyky a ľudovú umeleckú výrobu prihraničných regiónov Javorníkov a Beskýd. Spevácka skupina Javorník zo Štiavnika, predstavila  hudobný folklór svojich predkov zo Štiavnickej doliny.

O revitalizácii zelene v obytnej zóne Štúrovo námestie môžu rozhodnúť aj občania 

Obytná zóna v centre mesta známa aj ako Štúrovo námestie je jednou z najstarších a množstvo zelene tu vytvára oázu pokoja. Výsadba je však prestárla, a tak Útvar hlavného architekta v spolupráci s výborom mestskej časti vypracoval novú koncepciu zelene v tejto časti mesta.

Kostol zasvätený Sedembolestnej Panne Márii na Severe slúži veriacim už 25.rokov

Vo farnosti Sever Martin si v priebehu celého týždňa pripomínali výročie posviacky kostola Sedembolestnej Panny Márie. Slávnostnú svätú omšu, v stredu (15.5.2019) večer celebroval žilinský biskup Tomáš Galis. S prácami na novom modernom kostole na sídlisku Sever sa začalo v roku 1991. Veriacim bol daný do užívaný slávnostnou posviackou  v roku 1994.

Regionálna komora sestier a pôrodných asistentiek ocenila sestry Bielym srdcom

Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier ocenila Rada Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek štyri sestry pracujúce v Univerzitnej nemocnici Martin. Biele srdce si v piatok (10.5.2019) popoludní prevzali: vedúca sestra Ortopedickej kliniky Mgr. Miroslava Dianová, Mariana Rumanová, dipl. sestra na reumatologickej a neurologickej ambulancii, Mgr. Edita Trtílková, vedúca sestra Kliniky infektológie a cestovnej medicíny a Mgr. Jana Findurová, staničná […]

TIPY na víkend – 20.týždeň

V 20.kalendárnom týždni (17.-19.5.2019) Vás pozývame do Turčianskej galérie, Múzea Andreja Kmeťa, Etnografického i Literárneho múzea.

Členovia OZ Diamart sa stretli pri ďalšom ročníku stolnotenisového turnaja

Poslednú aprílovú nedeľu (28.4.2019) sa v telocvični Gymnázia Jozefa Lettricha konal už 23. Medzinárodný stolnotenisový turnaj. Hlavným organizátorom bolo OZ Diamart, ktoré združuje osoby, ktoré spája rovnaká choroba a tou je cukrovka.

Martinskí rybári zahájili rybársku sezónu súťažou v lovení rýb

V sobotu (11.5.2019) ste na viacerých lovných kaprových revíroch v Turci mohli vidieť rybárov. Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Martin zahajovacími pretekmi v lovení rýb otvorila tohtoročnú sezónu. Nedávno koncom apríla oslávila táto organizácia aj 100.rokov od svojho založenia. Je tiež jednou z najstarších organizácii na Slovensku.

Celoslovenská tanečná súťaž Capri-sun bola aj oslavou Svetového dňa tanca

Koncom apríla (27.-28.4.2019) sa v športovej hale na Podháji konal 9.ročník celoslovenskej tanečnej súťaže Deep Dance Leaque. Všetci tanečníci vrátane TK Deep ako organizátora súťaže aj takýmto spôsobom oslavovali Svetový deň tanca. Súťažilo sa vo viacerých vekových aj tanečných kategóriách.

Členovia LK Duria spolu so žiakmi ZUŠ Martin pripravili program venovaný mamám

Pri príležitosti Dňa matiek, ktorý sa oslavuje druhú májovú nedeľu sa v pondelok (13.5.2019) popoludní v Turčianskej knižnici konalo literárno-hudobné popoludnie. Verše, v ktorých sa spomínajú tie najdôležitejšie osoby v našom živote, mamy predniesli členovia literárneho klubu Duria. Hudobné vystúpenia boli v réžii žiakov ZUŠ v Martine.

Krajská prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy pozná svojich víťazov

Začiatkom mája (2.-6.5.2019) sa v priestoroch Turčianskej galérie a Slovenského komorného divadla konala krajská prehliadka postupovej súťaže Hviezdoslavov Kubín, známa ako Vajanského Martin. Z celého Žilinského kraja svoje umenie v prednese poézie a prózy prednieslo celkom 108 recitátorov, 4 detské recitačné kolektívy a 4 divadlá poézie.

Víťazi ďalšieho ročníka súťaže Mladý záchranár sú už známi

Minulý pondelok (6.5.2019) sa na pôde ZŠ Pavla Mudroňa konalo slávnostné vyhodnotenie súťaže Mladý záchranár. Do tohtoročného ročníka súťaže, ktorá je pre žiakov martinských škôl vyhlasovaná pravidelne sa zapojilo celkom 250 žiakov z  12 základných škôl. Oceňovalo sa v troch kategóriách a to: správne vyplnený test, výtvarné práce Na bicykli bezpečne a Dobrý skutok.

Už tradične na jednom mieste , a to v  areáli SIM sa zišli cyklisti, hasiči i vojaci

V sobotu (11.5.2019) bola spoločnou jazdou z Divadelného námestia opäť odštartovaná cyklistická sezóna. Cieľom bol areál SIM, kde boli pripravené rôzne atrakcie nielen pre deti. Svojho patróna svätého Floriána oslavovali hasiči a o hudobný doprovod sa postarali vojenské hudobné skupiny.