redakcia

Evanjelický kostol v Príbovciach

Aktuálna téma v 29.týždni (15.-21.7.2019) Evanjelický kostol v Príbovciach patrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska. S našou kamerou sme sa pozreli na jeho históriu, vzácne historické predmety a maľby, ktoré sú jeho súčasťou. V súčasnosti prebieha rekonštrukcia organu a fasády chrámu.

V Martine malo zastávku tradičné podujatie Ružomberská ruža veteránov

O rôznych stretnutiach milovníkov starých áut Vás v našom spravodajstve informujeme pravidelne. Organizátori Ružomberskej ruže naplánovali  tento rok  vrámci okružnej jazdy zastávky aj v Martine a Dolnom Kubíne. Návštevníci Martina tak predposlednú júnovú sobotu (22.6.2019) mohli nablýskané veterány obdivovať aj na priestranstve pred Turčianskou galériou.

V Martine sa nedávno súťažilo v tvorbe papierových modelov

CVČ pri ZŠ s MŠ Antona Bernoláka nedávno (22.6.2019) zorganizovalo súťaž v tvorbe papierových modelov. Súťažili juniori a seniori. Jednotlivé modely boli zatriedené podľa kategórií: dopravná technika, bojová technika, železničná technika, architektúra, letecká technika, lode  a ostatné modely.  Súčasťou podujatia  bola aj výstava modelov od Richarda Vyškovského, pri príležitosti jeho životného jubilea.

Vo Valči sa konalo podujatie plné hier určené deťom a ich rodičom

Prvá júlová sobota (6.7.2019) patrila vo Valči deťom. Členky Miestneho spolku  Červeného kríža pripravili Deň rodiny. Bol to deň hier, zábavy, pohody pre deti, ale aj dospelých. Hral sa stolný tenis, maľovalo sa na tvár, vystavovali sa drobné zvieratá, učilo sa prvej pomoci. Konský povoz,  ktorý riadil majster Slovenska v orbe Martin Veterník sa neustále […]

Od júla platia pre živnostníkov nové pravidlá, primátor mesta nesúhlasí s hazardom, v  Turci sa opravujú mosty aj stredné školy

Viacerí živnostníci si budú musieť od 1.júla priplatiť na sociálnych odvodoch. Pri výške poistného sa vždy vychádza z daňového priznania podaného za predchádzajúci kalendárny rok. V MČ Sever otvorili novú herňu, primátor mesta a ani poslanci za túto mestskú časť s takouto formou podnikania nesúhlasia. Žilinský samosprávny kraj pokračuje počas leta v oprave viacerých mostov a robotníci sú aj na stredných […]

Počas letnej univerzitky sa konali prednášky aj praktické workshopy

Počas uplynulého týždňa (8.-12.7.2019) sa účastníci detskej letnej univerzitky dozvedeli informácie o ľudskom tele a zdravom životnom štýle. Prednášali im odborníci na slovo vzatí. S našou kamerou sme ich zastihli pri viacerých aktivitách.

Reper Kali prilákal na Divadelné námestie stovky martinčanov

Kultúrne leto prišiel na divadelné námestie v piatok (12.7.2019) podvečer otvoriť aj primátor mesta Ján Danko. Návštevníkom sa najprv predstavil DJ EKG a po ňom námestie patrilo spevákovi reperovi  Kolomanovi Magyarymu, ktorí používa umelecké meno Kali. Námestie bolo zaplnené do posledného miesta.

V záhrade SNM sa pri príležitosti medzinárodného  dňa jógy spoločne cvičilo

Medzinárodný deň deň prišlo nedávno (23.6.2019) do záhrady Slovenského národného múzea osláviť niekoľko desiatok milovníkov tohto nenáročného cvičenia.  Okrem spoločného cvičenia bolo pripravených aj niekoľko prednášok napr. aj o tom ako sa dá jóga využiť aj pri zdravotných problémoch.

Na maratóne dobrej vôle sa háčkovalo a  štrikovalo pre deti a seniorov

V sobotu (6.7.2019) sa v kultúrnom dome v Košťanoch nad Turcom stretli šikovné ženy z celého Slovenska pri charitatívnej akcii. Háčikom či ihlicami vytvárali farebné štvorce, ktoré potom následne menili na deky, ktoré poputujú do detských domovov či zariadení pre seniorov.

V kráľovstve čistej vody a včiel bol opäť po roku veľký deň

Aj tento rok Kráľovstvo čistej vody a včiel v Necpalskej doline navštívila  kráľovná. Opäť po roku na miestnom potoku pribudli nové mlynčeky a súťažilo sa aj v prenášaní vody v deravom vedre. Bohatý kultúrny program v polovici júna (22.6.2019) prilákal množstvo návštevníkov, ktorí sa nedali odradiť ani predpoveďou počasia na búrky a prehánky.

Memoriál Daniela Tarabu sa v Žabokrekoch konal už po deviatykrát

Na futbalovom ihrisku v Žabokrekoch  si v sobotu (6.7.2019) bývalí futbalisti, tréneri, či rozhodcovia z okolitých obcí prišli zahrať futbal. Už po deviatykrát si takýmto spôsobom uctili pamiatku niekdajšej opory Turčianskeho futbalu Daniela Tarabu.

Vo Valčianskej doline sa konali preteky silných áut v off road triale

Posledný júnový víkend (29.-30.6.2019) sa v  Snowlande vo Valčianskej doline konali  off road trialové preteky. Okrem Majstrovstiev  SR a ČR sa zbierali body aj vo  „východoeurópskom pohári“, ktorý bude vyhodnocovaný na základe výsledkov z 3 pretekov a to za  Slovensko pretek vo Valči, za Maďarsko pretek v Gyori, a za Česko pretek v Slovácku. Pretekári si trať vo Valči […]

Plánovanému parkovisku pri katolíckom kostole na Severe svitá na lepšie časy

Parkovanie (rok 2019) pri katolíckom kostole Sedembolestnnej Panny Márie na Severe je dlhodobým problémom. Snahy o vybudovanie parkoviska v okolí chrámu trvajú už niekoľko rokov. Cesta k začatiu výstavby je však stále zdĺhavá.

V programe Retropekačky veteranisti z celého Slovenska navštívili aj martinský skanzen

Minulý víkend (6.7.2019) opäť do Turca zavítali milovníci starších áut. Stretli sa na Trusalovej,  svoje vozidlá vystavovali na námestí v Turanoch  a vrámci programu navštívili aj Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch, kde sme ich zastihli aj my  s našou kamerou

Prípravy HK Martin na sezónu 2019/2020 – tlačovka

Aktuálna téma v 28. týždni (8.-14.7.2019) V HK Martin sa pripravujú na novú sezónu v 1.lige. Na tlačovej besede vedenie klubu na čele s novým prezidentom prezradilo,  čo je nové v kuchyni martinského hokeja.

TIPY na víkend -28.týždeň

V 28. kalendárnom týždni (12.-14.7.2019) Vás pozývame na koncerty, na kynologické preteky, oslavu futbalu i počúvať tóny harmoniky a heligónky do skanzenu.

Pri železničnej trati medzi Sučanmi a Priekopou horelo obilné pole

V pondelok (8.7.2019) popoludní vydesil obyvateľov  Sučian hustý dym, ktorý sa valil smerom k obci z obilného poľa pri železničnej trati smerom na Priekopu. Pri hasení požiaru zasahovali viaceré hasičské jednotky z radov dobrovoľných i profesionálnych hasičov. Požiar sa v priebehu hodiny podarilo uhasiť, no aj tak napáchal veľké škody.

V Podhradskej vidieckej galérii otvorili spoločnou vernisážou viacero výstav

Vo štvrtok (4.7.2019) podvečer sa otvorili dvere Podhradskej vidieckej galérie. Tento rok  si tu návštevníci môžu pozrieť maľby Ľudmily Balkovej-Šišitkovej, výstavu fotografií na tému Kvety-Slovensko – Tradície,  ale aj spomienkovú expozíciu na obdobie vysťahovalectva.

Mladí študenti z OZ Mladí pre Martin zorganizovali už 2. ročník konferencie (S)Peakers Martin

Koncom júna (26.6.2019) sa v kinosále Spojenej školy konala konferencia, ktorá sa niesla v zmysle motta „Martinčania Martinčanom“. Svoje skúsenosti, poznatky a inšpiráciu mladým ľuďom prišli odovzdať piati rečníci. Po prestávke mali študenti stredných škôl možnosť vybrať si jeden z ôsmich workshopov,  ktoré boli vedené ako istá forma interaktívnej prednášky spojenej s aktívnou účasťou všetkých zúčastnených. […]

Slávnostnou imatrikuláciou sa začal ďalší ročník detskej letnej univerzitky  

Niektoré deti nedokážu zabudnúť na školu ani počas letných prázdnin. Už pravidelne niekoľko rokov im svoje brány otvára detská letná univerzitka, ktorú organizuje CVČ Kamarát v spolupráci s lekárskou fakultou a ďalšími partnermi. Témou tej tohtoročnej je zdravé  telo a zdravý životný štýl. V pondelok (8.7.2019) dopoludnia boli noví študenti slávnostne imatrikulovaní.

Počas martinského kultúrneho leta budú nielen v centre mesta koncerty, rozprávky, ale aj filmy

Martinské kultúrne leto už pravidelne organizuje Kultúrna scéna. Ako nám prezradila jej riaditeľka Lýdia Móricová, tento rok (júl-august 2019) )pripravili takú skladbu programu, ktorá by mohla zaujať všetky vekové kategórie. Leto odštartovalo koncertom na divadelnom námestí a rozprávkovou nedeľou vo Hviezdoslavovom parku. Jedným z lákadiel pre divákov bude koncert Kaliho.

Vo Folkušovej si začiatok leta nevedia už predstaviť bez tradičného behu v okolí obce

V sobotu (6.7.2019) popoludní sa na štart 23. ročníka Folkušovskej sedmičky postavili bežci nielen z Turca. S účasťou boli organizátori spokojní a víťazom sa stal Pavel Holec z moravskej obce Huslenky. Najlepším Turčanom sa stal Martin Blahušiak z Belej, ktorý dobehol do cieľa na treťom mieste. Zo žien si s traťou  najlepšie  poradila Martinčanka Timea Hírošová.

Tanečníci z TK DEEP priniesli domov z Majstrovstiev sveta zlaté medaily

Malí tanečníci z TK Deep nedávno (jún 2019) reprezentovali svoj klub, naše mesto i  Slovensko na majstrovstvách sveta v disco tancoch v českom Chomutove. Domov si priniesli zlaté medaily a stali sa tak majstrami sveta. Tento ich úspech ocenil aj primátor mesta Ján Danko, ktorý ich prijal v priestoroch mestského úradu.

Priateľským zápasom vo vodnom póle sa spomínalo na Juraja Bobrovského

Posledný júnový piatok (28.6.2019) nastúpili vo vodnopólovom bazéne vo Vrútkach proti sebe Turčianski raci a družstvo Old boys Vrútky. Priateľským zápasom, v ktorom boli sily vyrovnané si uctili pamiatku Juraja Bobrovského, ktorý patril medzi opory vrútockého vodnopólového klubu .

Malí futbalisti pod vedením viacerých trénerov získavali nové zručnosti na futbalovom kempe

Minulý týždeň (1.-5.7.2019) sa na futbalovom ihrisku na Bystričke konal letný futbalový kemp detí v kategórii U7, U8, U9, U10, U11. Malí futbalisti tak aj  počas prázdnin získavali nové zručnosti pod vedením skúsených trénerov.

Rekonštrukcia železničnej stanice pokračuje výmenou vzduchotechniky, stavbou prístrešku pre cestujúcich i úpravou prednádražia

Na  martinskej železničnej stanici prebieha za plnej prevádzky od novembra minulého roka rekonštrukcia. V týchto dňoch (júl 2019) prebiehajú práce  podľa harmonogramu, čo môžu sledovať aj pravidelní cestujúci. Koľaje sú skoro hotové, budova má z jednej stranu hotovú novú fasádu. Aktuálne prebiehajú práce na peróne, prístrešku pre cestujúcich  a prednádraží

Porucha horúcovodu je už opravená, vodičov čakajú obmedzenia v Malom Čepčíne, silný vietor vyvracal stromy a môžete nominovať osobnosti na cenu mesta Martin

Obmedzenie pre vodičov na Ul. Pavla Mudroňa, ktoré bolo spôsobené opravou poruchy na horúcovode (jún 2019) bude trvať do stredy (10.7.2019). Naopak tento týždeň (7..7-13.7.2019) čakajú vodičov obmedzenia v obci Malý Čepčín, kde bude úplne uzatvorené železničné priecestie z dôvodu rekonštrukcie. Minulý týždeň (1.7.2019) mali plné ruky práce aj hasiči, ktorí odstraňovali popadané stromy. Do pondelka budúceho […]