TVT

Mestské zastupiteľstvo mesta Martin dňa 26.9.2019

PROGRAM: Odovzdanie certifikátov mestu Martin spoločnosťou QSCERT Ocenenie úspešných študentov – ROBO CUP 1. Otvorenie 2. Voľba návrhovej komisie, overovateľov zápisnice 3. Schválenie programu rokovania 4. Správa o plnení uznesení MsZ a úloh VMČ 5. Návrh dodatku č. 14 k VZN č. 58 o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach na území […]

Evanjelickí veriaci z Turca sa zišli  na seniorátnom  dni

V areáli cirkevného zboru a na memorandovom námestí sa v nedeľu (10.09.2017) zišli evanjelickí veriaci z celého Turca. Stretnutie začali spoločnými Službami Božími. Program pokračoval seminármi na rôzne témy, ktoré súviseli s cirkevným životom. S našou kamerou sme ich zastihli na  spoločnej prehliadke Národného cintorína.

Polícia SR zasahovala na nelegálnom vrakovisku v Kláštore pod Znievom

V Turci sa podarilo odhaliť environmentálnu trestnú činnosť. V posledných dňoch (11.-12.9.2017) polícia z OR PZ v súčinnosti s príslušníkmi zo  špecializovaného útvaru Prezídia PZ  s Okresnou prokuratúrou v Martine odvážajú autá z nelegálnej skládky na ďalšiu expertízu. Ako sme sa presvedčili s našou kamerou obyvateľ z Kláštora pod Znievom už dlhšiu dobu zhromažďoval na svojom pozemku motorové vozidlá.

Na Malej hore sa zisťovali vedomosti netradičným spôsobom

Voľný čas sa dá tráviť rôzne. Niekto chodí za kultúrou, niekto rád športuje alebo sa venuje turistike. V Martine sme v utorok (12.09.2017) našli priestor, ktorý ponúka záujemcom možnosť ukázať ostatným svoje vedomosti. Pre 2-6 členné tímy sú pripravené vedomostné otázky v piatich tématických kolách, ktoré sa pravidelne menia.

Na Martinských holiach sa konal 5.ročník horského duatlonu

V nedeľu (10.09.2017) sa na parkovisku pod starou lanovkou na Martinské hole zišli milovníci behu a bicyklovania. Už 5.ročník horského duatlonu bol zároveň aj 1. kolom outdoorovej ligy fatraadventures. Pod týmto označením vystupujú  nadšenci extrémneho športu z oblasti Veľkej a Malej Fatry.

V CVČ Kamarát pripravili prezentáciu krúžkov na dni otvorených dverí

CVČ Kamarát má aj na tento školský rok má pripravených množstvo aktivít. Medzi krúžkami sú také, ktoré podporujú kreativitu či fantáziu detí. Pre deti, ktoré sa radšej pohybujú sú určené rôzne športové či tanečné krúžky. V utorok (12.09.2017)  sme sa s našou kamerou boli pozrieť na dni otvorených dverí. Rodičia a deti mali možnosť  presvedčiť sa na vlastné […]

V martinskom skanzene sa konalo tradičné podujatie Človek  a príroda

V nedeľu (10.09.2017) mohli návštevníci v múzeu slovenskej dediny vidieť rôzne ukážky  spolužitia človeka a prírody. Záujemcovia si mohli vyskúšať ryžovanie zlata, pripravená bola hubárska poradňa či tradičná výroba hlinených tehál. Zaujímavá bola výstava exotických orchideí, kaktusov a sukulentov.  Pracovníci NP Veľká Fatra pripravili prezentáciu chránených území.

V Turanoch sa tri hodiny cvičila zumba pod vedením zin majsteriek

V sobotu (12.08.2017) sa v neďalekých Turanoch konalo podujatie plné hudby, tanca a energie. Stále populárnejšia zumba si získava aj v našom regióne čoraz viac záujemcov. Cvičilo sa pod vedením viacerých zin majsteriek.

Hudba sa dá interpretovať aj cez netradičné, no rytmické nástroje

V Turčianskej knižnici sme včera s našou kamerou stretli kreatívne deti a ich rodičov. Konal sa tu workshop zameraný na výrobu rytmických nástrojov.  To, že sa dá hudobný nástroj vyrobiť aj z jednoduchých predmetov, ktoré nás obklopujú všetkých prítomných presvedčil Peter Ingriš, známy tanečník ktorému učarovali latinoamerické rytmy.

Deň radosti v Dolnom Kalníku sa konal už po 6.krát

Ak máte radi hudbu akéhokoľvek žánru spojenú so spevom a tancom  a k tomu aj nejaké tie ukážky remeselnej výroby, tak pre Vás bolo v sobotu (19.08.2017) v Dolnom Kalníku pripravené podujatie, ktoré všetko toto spĺňalo.

Janko Cíger je už schystaný na svojú púť z Hačavy na Lipovec

Už v sobotu (19.08.2017) vyrazí známy milovník kníh Janko Cíger z Medokýša na cestu. Minulý rok sme aj s našou kamerou boli pri štarte tejto zaujímavej púte, na Lipovci. Tento rok vyrazí z rodiska Mateja Hrebendu z  Rimavskej Píly, cez Hačavu, Banskú Bystricu až na Lipovec.

Divadelný festival Scénická žatva začne písať svoju 95.stranu života

Národné osvetové centrum v spolupráci s Turčianskym kultúrnym strediskom a Slovenským komorným divadlom predstaví v Martine najzaujímavejšie inscenácie a najúspešnejších recitátorov z celoštátnych postupových súťaží a prehliadok na najstaršom festivale neprofesionálneho divadla v Európe. Tešiť sa môžete aj na hostí zo zahraničia a pripravené sú aj tvorivé dielne.

Tanečníci z TK DEEP ukončili školský rok tancom

Posledný školský deň (30. 6. 2017) sa na veľkom parkovisku na Ľadovni konala  Deep Fiesta. Všetky deti tak mali možnosť slávnostne ukončiť školský rok a privítať prázdniny. Okrem iných atrakcií a súťaží sa predstavili aj najlepšie choreografie tanečníkov z Deepu, ktorí aj tento rok získal titul Súbor roka.

V Turci môžu týrané ženy a ich deti žiť o čosi dôstojnejšie

O občianskom združení, ktoré sa v Turci venuje týraným ženám a ich deťom sme Vás už v našom spravodajstve informovali.  Teraz sme sa kamerou zúčastnili otvárania nových priestorov, ktoré sa podarilo vytvoriť vďaka nórskym fondom.

Neopísateľná vôňa a farebná kvetinová krása v Podhradí

Turčiansku obec Podhradie poznajú na celom Slovensku. Postaralo sa o to rok čo rok populárnejšie podujatie Kvet Podhradia. Ako sme sa v sobotu (08.07.2017) presvedčili s našou kamerou, inak tomu nebolo ani na 14.ročníku. Nainštalované boli tematické priedomia, ale aj samostatné kvetinové aranžmány. Nechýbal sprievodný kultúrny program a súťaž fotografii na tému Krása kvetom zrodená.

Vo Folkušovej sa bežalo už po 21.krát

Začiatok leta (01.07.2017) si v Turci už ani nevieme predstaviť bez behu, ktorý sa koná v malebnom prostredí Veľkej Fatry, vo Folkušovej. Tento beh je zaradený aj do Turčianskej bežeckej ligy. Na štart 21.ročníka sa postavila necelá stovka pretekárov. Najrýchlejší s časom 20:57 bol Róbert Valiček z Košíc a Dana Janečková z Nových Zámkov s časom 25:25. Trať merala sedem kilometrov.

Onkologickí pacienti vytvorili zaujímavé umelecké diela a projekty

Do  martinského centra Ligy proti rakovine prišli ukázať svoje práce onkologickí pacienti, ktorí sa v tomto centre cítia ako doma. V centre sa pod odborným dohľadom snažia zvládnuť svoje ochorenia a svoju pomocnú ruku tu ponúkajú aj rodinným príslušníkom. Činnosť, ktorá zamestnáva ruky tu  využívajú ako terapiu.

Deň detí oslávili v Ďanovej športom aj jánskou vatrou

V Ďanovej si oslavy medzinárodného dňa detí nechali až na Jána (24.06.2017). Od skorého rána sa  v areáli telovýchovnej jednoty hral hokejbal, mini-futbal a tenis. Popoludní sa kopali penalty. Pre deti boli pripravené rôzne atrakcie. Deň zakončili diskotékou a zapálením jánskej vatry.

Majstrovstvá sveta žiakov v rádioorientačnom behu v Turčianskych Tepliciach

Klub rádioorientačného behu Medik Martin bol jedným z organizátorov majstrovstiev sveta žiakov, ktoré sa konali uplynulý víkend (30.06-04.07.2017) v lesoparku Bôr pri Turčianskych Tepliciach. Do Turca prišli najlepší pretekári z celej Európy. Svoje želiezka v ohni mal aj domáci klub.

Počas leta môžete na rôznych miestach zažiť zaujímavé koncerty

Kultúrna scéna v spolupráci s mestom Martin pripravila aj tento rok zaujímavý letný program. Koncerty rôzneho druhu pre mladších, ale aj pre tých skôr narodených sa budú konať na Divadelnom námestí, ale aj na námestí na Severe.  A práve na Severe sa v nedeľu (02.07.2017) konal prvý z koncertov, vystúpila skupina Fénix.

Dobrovoľných darcov krvi ocenil Územný spolok Turiec SČK

V utorok (04.07.2017) boli v aule Jeseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského pripravené Jánskeho plakety pre viac ako tristo dobrovoľných darcov krvi. Územný spolok Turiec SČK pripravuje toto podujatie pravidelne dvakrát do roka. Medzi ocenenými bol aj človek, ktorý zachránil ľudský život.

Stredoveké tradície na jednom mieste neďaleko Turčianskej Štiavničky

Známe Sklabinské hradné slávnosti sa tento rok presunuli do Turčianskej Štiavničky, pod Dunín. Nezabudnuteľný zážitok tu všetkým prítomným pripravila skupina historického šermu Taurus Ater. V programe, v ktorom nechýbala bitka, mučenie, poprava či ohňová šou vystúpilo dvesto účinkujúcich zo Slovenska, ale aj Čiech.

V Priekope sa prváci rozlúčili so štvrtákmi

Základná škola v Priekope má vo svojom popise, že je to škola rodinného typu. O tejto jej vlastnosti sme sa nedávno presvedčili aj s našou kamerou. Prváčikovia sa  kultúrnym programom  rozlúčili so štvrtákmi, ktorí už od septembra budú na druhom stupni  a čaká ich celkom nový režim vo vyučovaní.

Na Turiec fest do amfiteátra zavítala aj skupina Arakain a Lucie Bíla

Po dvoch ročníkoch kedy sa hudobný koncert konal v Sučanoch organizátori stavili na martinský amfiteáter a môžeme povedať, že urobili dobre. Dvojdňové podujatie ukončil koncert českej hudobnej stálice Lucie Bílej a  skupiny Arakain.