redakcia

Na Drienku v Mošovciach sa uskutočnil prvý ročník horského behu

V nedeľu (8.7.2018) sa na športovo relaxačnom areáli Drienok konal prvý ročník horského behu. Bežalo sa vo viacerých kategóriách a na viacerých tratiach. Organizátori využili prírodné prostredie Veľkej Fatry.

V MHáK Martin sa na stretnutí k ukončeniu sezóny uskutočnili aj voľby do orgánov klubu

Hádzanári z mestského hádzanárskeho klubu ukončili sezónu 2017/2018 spoločne. Počas stretnutia (30.6.2018) úspešnú sezónu zhodnotili a uskutočnili sa aj voľby do orgánov klubu na ďalšie obdobie.

Šikovné ženy z pletiarského klubu si opäť vyháčkovali rekord

Na festivale rekordov v českom Pelhřimove (jún 2018) sa opäť predstavila aj skupina žien z martinského pletacieho klubu. Po minuloročnej háčkovanej záhrade tento rok uháčkovali obrovskú šatku, ktorá  váži desať kíl a obsahuje  skoro tisícpäťsto štvorčekov. Ženy minuli viac ako päťdesiattri kilometrov priadze.

Harmonikári z viacerých regiónov sa predstavili v martinskom skanzene

V nedeľu (8.7.2018) Múzeum slovenskej dediny už po šestnásty raz ožilo zvukom heligóniek. Muzikanti z Turca, Kysúc, Oravy rozveselili a roztancovali všetkých návštevníkov. Postupne sa predstavilo viac ako päťdesiat účinkujúcich rôznych vekových kategórií, ktorí hrávajú pre potešenie seba či svojich priateľova známych.

Účastníci detskej univerzitky zažili týždeň plný zážitkov

Počas celého týždňa (9.-13.7.2018) bol pre účastníkov detskej univerzitky pripravený bohatý program, počas ktorého sa naučili veľa zaujímavých vecí o živloch. S našou kamerou sme ich zastihli na hasičskej stanici, ale aj na letisku v Tomčanoch.

Srbský veľvyslanec spolu so svojimi krajanmi prišiel predstaviť svoj región aj do Martina

Za účasti nového srbského veľvyslanca na Slovensku Momčilo Babiča a honorálneho konzula Mojmíra Vrlíka sa na Divadelnom námestí v stredu a  vo štvrtok (11.-12.7.2018) uskutočnila prezentácia Belehradu a Srbska.  Predstaviť svoju krajinu prišli zástupcovia folklórnych skupín z Vojvodiny, Nového sadu či Kovačice.

V Žabokrekoch sa konal už 8.ročník memoriálu Daniela Tarabu

  V sobotu (7.7.2018) sa na futbalovom štadióne v Žabokrekoch konal 8.ročník futbalového memoriálu, ktorý bol venovaný pamiatke Daniela Tarabu, ktorý sa počas života aktívne venoval futbalu. Turnaja sa zúčastnilo osem družstiev z Turca.

V Slovenskom rebríčku najlepších golfistov patrí druhá priečka Martinčanke

S našou kamerou sme dostali pozvanie na golfové ihrisko vo Valči. Čakala nás tam mladá Anika Bolčíková, ktorej od detstva učaroval golf. Láska k tomuto športu jej asi bola daná už v kolíske, keď jej rodičia vyberali meno. Netradičné meno Anika totiž patrí aj najslávnejšej golfistke sveta.

Počas Kvetu Podhradia otvorili aj Podhradskú vidieckú galériu

Počas XV. ročníka Kvetu Podhradia (7.7.2018) otvorila svoje brány návštevníkom aj vidiecka galéria. Inštalované tu boli štyri výstavy a  to výstava fotografií kvetov z celého Slovenska, výstava výtvarných diel z ateliéru Vladimíra Báthoryho, výstava forografii, ktorá zachytáva predchádzajúce ročníky očami viacerých Turčianskych fotografov a výstava zachytávajúca históriu obce.

V Múzeu Andreja Kmeťa sú vystavené praveké nálezy z oblasti Turca

Ešte niekoľko týždňov (do 19.8.2018) bude v Múzeu Andreja Kmeťa inštalovaná výstava, ktorá pozostáva z pravekých nálezov, ktoré sa našli pri vykopávkach v Turci a pochádzajú z najstaršieho osídlenia až po sťahovanie národov. Po prvýkrát sú vystavené bronzové predmety nájdené na Katovej skale.

Martinskí profesionálni hasiči sú najlepší v Žilinskom kraji

Pred časom (máj 20148) sa na hasičskej stanici na Podháji konal už XXII. ročník pretekov, ktorú sú určené pre profesionálnych hasičov. Súťaž, ktorej sa zúčastnilo osem družstiev z celého Žilinského kraja prišla pozdraviť aj županka Erika Jurinová. Martinskí hasiči zvíťazili a postúpili na celoslovenské kolo.

Polícia v spolupráci s SČK kontrolovala lekárničky vo vozidlách

V utorok (10.7.2018) popoludní mohli vodiči na martinských cestách stretnúť príslušníkov Okresného riaditeľstva Policajného zboru, ktorí sa v spolupráci s  SČK tentokrát zamerali na kontrolu lekárničiek a znalosti vodičov s poskytovania prvej pomoci.

O úspechoch v školskom roku 2017/2018 s členmi Martico New Age

Aktuálna téma v 28. týždni (9.-15.7.2018) Tanečná skupina Martico New Age vznikla v roku 2009, aj keď mnoho jej tanečníkov v spolupráci so spoločnosťou Martico tancuje už omnoho dlhšie. V našom štúdiu sme privítali vzácnych hostí, ktorí nám prišli porozprávať o svojich úspechoch, no i o tom ako sa im s mladými tanečníkmi pracuje.

Na XXII. ročník Folkušovskej sedmičky prišli aj bežci zo zahraničia

V sobotu (7.7.2018) popoludní sa v prírodnom prostredí obce Folkušová bežalo. Na štart XXII. ročníka sa postavilo niekoľko desiatok bežcov. Ako sme sa presvedčili s našou kamerou na tento beh sa nechali zlákať aj bežci zo zahraničia.

Na futbalovom štadióne v Sučanoch sa kopali jedenástky

Poslednú júnovú sobotu (30.6.2018) sa na ihrisku v Sučanoch kopali jedenástky. Vyskúšať si, aké to je trafiť do brány, v ktorej stojí úspešný futbalový brankár si prišli malí aj veľkí. Inšpiráciou pre XIV. ročník tohto podujatia boli aj práve prebiehajúce majstrovstvá sveta v Rusku.

Niekoľkohodinový zumba maratón výbornými skladbami roztancoval Turany

V sobotu (30.6.2018) sa v Turanoch pod holým nebom konal II. ročník zumba maratónu. Vzduchom sa šírila super atmosféra, energia, radosť, úsmevy všetkých zúčastnených a  hlavne výborné skladby, ktoré roztancovali všetkých. Zúčastnených bolo šesťdesiat zumba žien aj so svojimi ZIN kami.

Návštevníci Podhradia sa mohli pokochať novou zaujímavou kvetinovou výzdobou

Začiatok leta v Turci je už pätnásť rokov spojený s obcou Podhradie. V sobotu (7.7.2018) bol opäť pripravený bohatý kultúrny program a  tématicky naaranžované kvety. Pestovatelia vystavili to najkrajšie čo vo svojich záhradách a balkónoch majú.

V aule lekárskej fakulty slávnostnou promóciou otvorila svoje brány letná univerzitka

V pondelok (9.7.2018) dopoludnia si niekoľko desiatok detí opäť zasadlo na školských lavíc. CVČ Kamarát opäť zorganizoval letnú univerzitu. Už šiesty ročník tohto medzi deťmi obľúbeného prímestského tábora sa je zameraný na aktivity na tému „Oheň, voda, vzduch, zem a ľudský živel“.

Po trojročnej prestávke sa zaplnilo letné kino v Martine filmovými fanúšikmi

V sobotu (7.7.2018) večer sa priestory Amfika zaplnili návštevníkmi. Filmové predstavenie sa konalo po trojročnej prestávke, keď prevádzkovateľovi letného kina chýbali prostriedky na novú digitálnu premietaciu techniku. K návratu k premietaniu pod holým nebom pomohlo mesto.

Nikdy  nie je neskoro získať formu do plaviek

S našou kamerou sme  v stredu (4.7.2018) navštívili jednu z posilňovní v meste, aby sme sa odborníkov opýtali na zaručene správny postup ako sa  v rozbehnutej letnej dovolenkovej sezóne dostať do správnej formy.

Predstaviť svoju školskú firmu prišli do Martina študenti z Anglicka

Minulú stredu (27.6.2018) bol na Memorandovom námestí otvorený  Handmade Young market. Na tomto trhu  predávali svoje jedinečné ručne vyrobené výrobky mladí ľudia z Anglického Nottinghamu. Na Slovensko prišli predstaviť svoju školskú firmu  a študenti Evanjelickej spojenej školy sa zasa mohli zdokonaliť v angličtine.

Narodeninová oslava škriatka Pramienka bola veľkolepá

Na nedávnom podujatí Medobranie a vodosláva, ktoré sa konalo v sobotu (30.6.2018) v Necpaloch sa aj oslavovalo. Škriatok Pramienok si celý deň užíval svoje 100-té narodeniny. Zagratulovať mu prišlo množstvo ľudí  a nechýbala ani kráľovná Meduľka prvá-Necpalská a vodníci Čľupko  a Čľapko.

Počas  XX.ročníka Letnej biblickej školy sa deti zdokonaľovali v angličtine

Počas celého týždňa (2.-6.7.2018) sa v priestoroch Biblickej školy a  na Memorandovom  námestí konala už XX. Letná biblická škola, ktorá všetky deti  pozvala do sveta, v ktorom sa zachraňuje a  v ktorom sa tvorí radosť.  Ako už na tejto akcii býva zvykom, letnej školy sa zúčastnilo aj množstvo lektorov z Ameriky.

Od začiatku júla platí novela zákona o zdravotnej starostlivosti

Ak potrebujete lekársku pomoc v popoludňajších hodinách a váš lekár už vo svojej ambulancii neordinuje môžete navštíviť pohotovosť. Od 1.júla 2018 však detskú pohotovosť na Ul.P.Mudroňa nenájdete, ambulancia je presťahovaná do UNM. Zubná pohotovosť, po novom sídli v budove Polikliniky I. na Škultétyho ulici. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti zrušila lekársku službu prvej pomoci a zaviedla ambulantnú pohotovostnú službu v […]

Vrútockí veriaci oslávili svätého Cyrila a Metoda Bohoslužbou v prírode

Vo štvrtok (5.7.2018) na sviatok svätého Cyrila A Metoda sa v Jedľovinách už tradične konala púť. Svätú omšu celebroval kňaz z farnosti Martin-Sever. Púť je príležitosťou pre veriacich prehĺbiť svoju vieru v netradičnom prostredí. Vrútockí veriaci prípravu tejto púte berú už ako samozrejmosť.

Turčianska galéria láka turistov do svojich priestorov na nové výstavy

Turčianska galéria je jedným z miest,  ktoré  návštevníci nášho mesta radi navštevujú. Počas celého leta (júl -august 2018) sú vo výstavných priestoroch inštalované výstavy  Abeceda fantázie Miroslava Knapa a vizionára súčasného výtvarného umenia Ašota Haasa. Do konca júla si návštevníci môžu pozrieť aj  zreštaurované grafiky zo 17. až 19.storočia.

V uliciach mesta Martin znejú tóny klasickej hudby

Počas celého tohto týždňa (2.-6.7.2018) sa v uliciach nášho mesta konajú promenádne koncerty. Na viacerých miestach koncertujú každý deň  mladí umelci. Po veľmi úspešnom minuloročnom štarte pokračuje projekt Hudba v meste aj tento rok.