redakcia

Pri ZŠ Hurbanova došlo so začiatkom školského roka k zmene dopravného značenia

O dopravnej situácii pri ZŠ Hurbanova v Košútoch sme Vás už informovali viackrát. So začiatkom školského roka (september 2019) došlo opäť ku zmene dopravného značenia. Rodičia privážajúci svoje deti na vyučovanie už nemôžu parkovať pred vchodom do budovy. Je tu osadená dopravná značka zákaz vjazdu.

Suterén pavilónu č.12, kde sídli psychiatrická klinika  UNM sa zmenil na nepoznanie

V piatok (13.9.2019) dopoludnia boli dané do užívania zrekonštruované priestory psychiatrickej kliniky v UNM. Priestory suterénu trojpodlažnej budovy, v minulosti slúžili ako byty pre primárov, na rehabilitáciu, ambulantnú starostlivosť a nachádzala sa tu aj miestnosť pre výučbu študentov lekárskej fakulty. Aj keď sa na začiatku zdalo, že priestor bude slúžiť ako pivnica, pri výraznej rekonštrukcii […]

Futbalisti MŠK Fomat pokračovali na víťaznej vlne aj v zápase s L.Hrádkom

V sobotu (14.9.2019) popoludní sa na ihrisku v Žabokrekoch postavili futbalisti MŠK Fomat hráčom z Liptovského Hrádku. Aj keď to bol tretí zápas v pomaly končiacom sa týždni, fomaťákom sa v nadstavenom čase podarilo zvíťaziť 2:1.

Hokejisti HK Martin v prvom domácom zápase porazili Topoľčany

V piatok (13.9.2019) podvečer sa martinskí hokejisti po prvýkrát v novej sezóne predstavili domácemu publiku. Úvodné bully prišiel na ľad vhodiť primátor mesta Ján Danko. Zápas proti Topoľčanom sa domácim hráčom podarilo vyhrať 4:1.

Obnovené parkovisko, zmena parkovania na Ľadovni, koncert v kostole v Priekope, výstava v Turčianskej galérii

Počas dvoch dní minulého týždňa (12. – 13.9.2019)motoristi nemohli využívať parkovisko nad mestským úradom. Vykonávali sa tu asfaltovacie práce. Na Ul. Dražskovská, sa už niekoľko dní nedá parkovať, na základe dopravnej obhliadky tu boli osadené dopravné značky Zákaz státia. V sobotu (14.9.2019) podvečer sa v kostolíku v Priekope konal ďalší z benefičných koncertov na jeho […]

Študenti Spojenej školy si uctili pamiatku francúzskych partizánov

Už niekoľko rokov majú študenti Spojenej školy patronát nad pamätníkom Francúzskym partizánom na Martinských holiach. Vo štvrtok (12.9.2019) predpoludním sa na tomto mieste konala pietna spomienka. Spomínalo sa na obete, ktoré položili svoje životy v  Slovenskom národnom povstaní.

Malí hokejisti sa na zápasy budú pripravovať v nových zrekonštruovaných šatniach

V piatok (13.9.2019) popoludní boli slávnostným prestrihnutím pásky dané do užívania nové šatne na zimnom štadióne. K rekonštrukcii sa pristúpilo po rokoch, kedy šatne pre mladšie kategórie hokejistov nespĺňali hygienické štandardy. V rámci rekonštrukcie bolo okrem iného realizované rozšírenie šatní, vybudovanie kanalizácie a nových sociálnych zariadení, vzduchotechnika, úprava podláh a povrchov rovnako ako riešenie elektroinštalácie. […]

Mošovský duatlon mal na svojom V. ročníku jasného favorita

V nedeľu (8.9.2019) na pravé poludnie bol z centra obce odštartovaný V. ročník Mošovského duatlonu. Organizátori si pre súťažiacich pripravili bežeckú trať dlhú 5 a 2,5 kilometra a cyklistický okruh v celkovej dĺžke 20km. Absolútnym víťazom sa stal Matúš Verbovský a Jana Mozolaniová.

Na jednej z budov na Ul.P.O.Hviezdoslava vzniká portrét Karola Plicku

Na jednej z budov v širšom centre mesta Martin vzniká veľkoformátová maľba. Bude to už druhý mural. Po prvom takomto prezentovaní umenia priamo vo vonkajšom verejnom priestore minulý rok pri príležitosti 100. výročia vzniku 1. ČSR  s názvom Kruh, sa autori tento krát rozhodli zvečniť Karola Plicku. V stredu (11.9.2019) sme s našou kamerou zisťovali ako taká maľba vzniká.

Na sklonku prázdnin sa v Mošovciach opäť zišli volejbalisti nielen zo Slovenska

Posledný augustový víkend (31.8-.1.9.2019) na športovom areáli Drienok v Mošovciach už niekoľko desiatok rokov patrí volejbalu.  Na 43. ročník medzinárodného volejbalového turnaja mužov a žien o Pohár ŠRZ Drienok prišli zmiešané družstvá z celého Slovenska i blízkeho zahraničia.

Okresné kolo v cezpoľnom behu stredoškolákov sa konalo v Jedľovinách

Vo štvrtok (12.9.2019) dopoludnia sa niekoľko desiatok študentov stredných škôl pokúšalo o postup do krajského kola na prvej zo športových postupových súťaží v tomto školskom roku. Trať cezpoľného behu bola situovaná v príjemnom prostredí lesoparku Jedľoviny.

Bonsaisti sa opäť stretli a odovzdávali si skúsenosti s pestovaním stromčekov v miskách

Počas uplynulého víkendu (7.- 8.9.2019) sa v priestoroch autokempu Trusalová konalo už  11. stretnutie pestovateľov bonsaiov. Viac ako tri desiatky pestovateľov sa venovalo svojim doneseným rastlinkám. S našou kamerou sme na stretnutí stretli stálice, ale aj úplných nováčikov, ktorí s touto záľubou ešte len začínajú.

V Turčianskej knižnici sa besedovalo o osude Karpatských Nemcov

V Turčianskej knižnici pripravili sériu vzdelávacích a kultúrnych podujatí pre širokú verejnosť. Ich súčasťou je aj multimediálna výstava krátkych filmov o spomienkach pamätníkov spomedzi nemeckej menšiny v bývalom Československu. Minulú stredu (4.9.2019) prišli na besedu okrem pozvaných hostí aj potomkovia karpatských Nemcov z Martina a Hornej Štubne, ktorí žili na našom území stáročia a po skončení II. svetovej vojny boli odsunutí do […]

V skanzene sa v rámci projektu skúšali nové technológie záchrany drevených stavieb

Počas dvoch dní (4.-.5.9.2019) bol uprostred minulého týždňa ukončený projekt cezhraničnej spolupráce. Po ukážkach remeselných praktík pri výrobe  šindľov a  slamených striech sa v skanzene diskutovalo o záchrane drevených stavieb pred škodlivým hmyzom.

TIPY na víkend – 37.týždeň

V 37.kalendárnom týždni (13.-.15.9.2019) Vás pozývame na charitatívnu exhibičnú hokejovú show, na ryby i tenis. Pripravený je organový koncert i vystúpenie superstaristu na ekofeste.

Scénická žatva – 97. ročník

Aktuálnea téma v 37.týždni (9.-15.9.2019) Divadelnú sezónu v Martine už tradične 97.rokov otvára festival neprofesionálneho divadla Scénická žatva. Každoročné prichádzajú na konci augusta (28.8.-1.9.2019) do Martina, ako Centra národnej kultúry amatérski herci a recitátori, ktorí počas roka uspeli na rôznych súťažiach vrámci Slovenska.

Hlavné správy TVT 11.9.2019

Retarder pred ZŠ Nade Hejnej / Návšteva primátora v amfiteátri / Verejná diskusia o Hviezdoslavovom parku / Pohrebný koč v Blatnici / DoD na letisku / Futbal – Slovnaft cup – 3. kolo / Memorial Štefana Olveckého, st. /  

Účinkovanie v Slovenskom pohári sa pre hráčov MŠK Fomat skončilo

Futbaloví fanúšikovia nielen z Turca si v utorok (10.9.2019) popoludní nenechali újsť príležitosť vidieť na domácom ihrisku hráčov, ktorí pôsobia v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži. V  3. kole Slovnaft cupu sa stretli MŠK Fomat Martin a MFK Ružomberok. Aj keď domáci nepostúpili, na ihrisku boli dôstojným súperom. Zaujímavosťou zápasu bolo, že sa proti sebe postavili […]

Do Blatnice sa vrátil historický pohrebný koč

V piatok (6.9.2019) popoludní bol do Blatnice privezený historický pohrebný koč, ktorý sa ešte na začiatku minulého storočia používal pri pochovávaní. Patril bohatším zemianskym rodinám. Ako nám prezradil starosta obce koč zrekonštruujú a vystavia na verejnom priestranstve pri cintoríne.

Memoriál Štefana Olveckého, st. sa konal už po deviatykrát

Na konci augusta (31.8.-1.9.2019) sa na hokejbalovom ihrisku pri Sokolovni stretli viaceré hokejbalové tímy, aby si hrou pripomenuli pamiatku Štefana Olveckého. Organizátorom turnaja bolo družstvo Fest Citrón, ktoré už čoskoro bude obhajovať prvenstvo v Turčianskej hokejbalovej lige.

Letisko v Tomčanoch otvorilo svoje brány návštevníkom

V sobotu (7.9.2019) boli počas celého dňa pripravené na letisku v Tomčanoch rôzne atrakcie. Deň otvorených dverí využili najmä rodiny s deťmi, ktoré si prezreli letecké múzeum. Svoju výzbroj ukázali príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia a svoju leteckú techniku ukázal aj organizátor podujatia, Aeroklub Martin.

O tom, ako by mohol vyzerať Hviezdoslavov park sa diskutovalo v Turčianskej galérii

V stredu (4.9.2019) popoludní sa v Turčianskej galérii diskutovalo na tému premeny verejného priestoru. Podujatie bolo súčasťou výstavy Socha v meste VII. – Dialóg miesta. Hlavnou témou bol Hviezdoslavov park. V diskusii odzneli viaceré návrhy ako by sa tento park mohol zmeniť.

Primátor mesta Ján Danko si prezrel priestory martinského amfiteátra

V utorok (10.9.2019) popoludní si bol primátor mesta Ján Danko pozrieť priestory amfiteátra. Prezrel si budovu, i nedávno otvorený lanový park. Tento zaujímavý priestor neďaleko centra mesta by sa v budúcnosti mohol viac otvoriť verejnosti.

Osadenie retardéra na hlavnej ceste pri ZŠ Nade Hejnej má zvýšiť bezpečnosť chodcov

Už niekoľko dní (august 2019) je pri prechode pre chodcov pri ZŠ Nade Hejnej zo strany od Ľadovne osadený tzv. retardér. Jeho osadenie vzišlo z dopravnej obhliadky a má zabezpečiť zvýšenú bezpečnosť chodcov. Nie všetci vodiči túto zmenu privítali. Odpovede na otázky sme hľadali na Dopravnom inšpektoráte.