redakcia

Na prednášku venovanú Dňu zdravého srdca prišli prevažne seniori

Vo štvrtok (20.9.2018) popoludní sa v priestoroch kúpeľov v Turčianskych Tepliciach konalo podujatie venované Dňu zdravého srdca. Občianske združenie Hlas nášho srdca a Inštitút kardiovaskulárnej rehabilitácie pripravili sériu prednášok a diskusií spojených s cvičením, ktorých hlavnou témou bolo srdce  a ako ho udržať v dobrej kondícií aj v staršom veku.

V Turčianskej knižnici vystavuje fotograf Slavomír Segeč

Vo výstavnej sieni Turčianskej knižnice počas septembra (2018) vystavuje svoje práce mladý martinský fotograf Stanislav Segeč. Svoj prvý fotoaparát dostal vo svojich ôsmich rokoch. Rád fotí makro obrázky, na ktorých sú momenty z prírody, ale v hľadáčiku sú aj manželské páry či iné osoby.

Na Gymnáziu Jozefa Lettricha sa cez putovnú výstavu dozvedeli viac o významných osobnostiach

V pondelok (17.9.2018) bola na Gymnázium Jozefa Lettricha predstavená putovná panelová výstava, ktorá sa venovala významným slovenským osobnostiam. Študenti sa aj takouto formou učia o našej histórii a ako nám prezradili pedagógovia, pre študentov je stokrát lepšie vidieť, ako iba počuť prípadne si prečítať v učebniciach.

Počas týždňa mobility pripravila SAD Martin  interaktívne podujatie pre deti

V stredu (19.9.2018) si pre deti martinských  materských škôl pripravila SAD-ka podujatie, ktorého cieľom bolo priblížiť hromadnú dopravu verejnosti. Deti si mohli pozrieť ako sa v MHD cestovalo v minulosti a ako teraz. Podujatie sa konalo vrámci európskeho týždňa mobility.

Na sídlisko Ľadoveň sa na chvíľu vrátila doba prvej republiky

Keď ste sa v piatok (14.9.2018) popoludní nachádzali na sídlisku Ľadoveň ocitli ste sa v dobe dvadsiatych rokov minulého storočia. Organizátori si dali záležať a aj pri príležitosti stého výročia vzniku 1.Československej republiky pripravili podujatie plné hudby tých čias. Ulicami sa prechádzali slečny, ale aj staré dámy v elegantných šatách a všetci si mohli oči nechať na starých vyblýskaných vozidlách.

Vo Vrútkach začali 763. výročie písomnej zmienky o meste oceňovaním osobností

V piatok (21.9.2018) dopoludnia si v sobášnej miestnosti mestského úradu prevzali viaceré osobnosti mesta Vrútky z rúk primátora Miroslava Mazúra ocenenie. Čestným občanom mesta sa stal pri príležitosti životného jubilea futbalista, reprezentant ČSSR Adolf Scherer. Udelené boli tri ceny mesta a tiež tri ceny primátora mesta. Dve ženy si prevzali pamätný list.

Pre hráčov MŠK Fomat boli hráči z Rimavskej Soboty tvrdý oriešok

V sobotu (15.9.2018) popoludní odohrali martinskí futbalisti ďalší zápas aktuálnej sezóny v III.lige. V 7.kole nestačili na hráčov Rimavskej soboty, ktorým podľahli 1:4. Nový tréner martinského A-čka Pavol Šuhaj so svojimi zverencami nebol vôbec spokojný. Súper si počas zápasu vytvoril štyri šance a všetky dokázal premeniť.

Na 5.ročník stretnutia veteranistov prišli aj historické skvosty

Ak ste mali v sobotu (15.9.2018) šťastie na trase Kremnické bane, cez Turčianske Teplice, Mošovce a Kláštor pod Znievom ste mohli stretnúť vozidlá, ktoré svojím výzorom patria do doby dávno minulej. Veteranistov, ktorí sa zúčastnili už 5. ročníka podujatia s názvom Stredom Európy sme s našou kamerou zastihli v Mošovciach.

Do celoslovenskej iniciatívy Upracme si Slovensko sa zapojili aj v Turanoch

V sobotu (15.9.2018) sa na Slovensku upratovalo. S našou kamerou sme navštívili dobrovoľníkov v Turanoch, ktorí sa rozhodli vrámci iniciatívy Upracme si Slovensko vyčistiť okolie od nelegálnych skládok. Vyčistili brehy rieky Váh až po železničný most.

Bonsaisti z celého Slovenska sa po roku stretli už po desiatykrát

Začiatkom septembra (7.-9.9.2018) sa už desať rokov na Trusalovej stretávajú ľudia, ktorým učarovala príroda v miskách. Reč je o bonsaistoch z celého Slovenska, ktorí prídu každý rok do Turca, aby ukázali svoje najnovšie výtvory, ale aj preto, aby sa niečo nové naučili.

V Kriváni sprístupnili výstavu svadobných odevov z minulosti

V pondelok (17.9.2018) popoludní vystavili v kultúrnej sále Kriváň vo Vrútkach najkrajšie svadobné kroje zo Šatnice Matice slovenskej. Súčasťou výstavy boli aj sprievodné akcie ako tvorivé dielne a kultúrny program zameraný na folklór.

Študenti Spojenej školy si uctili francúzskych partizánov pri pamätníku na Martinských Holiach

Vo štvrtok (13.9.2018) dopoludnia sa pri pamätníku francúzskym partizánom na Martinských holiach konala pietna spomienka. Patronát nad pamätníkom majú už niekoľko rokov študenti Spojenej školy v Martine. Spomienky sa zúčastnili aj pamätníci bojov Slovenského národného povstania.

Poslanci sa oboznámili s architektonickými štúdiami a známe sú aj mená osobností, ktoré dostanú ocenenie od mesta

V utorok (18.9.2018) popoludní sa stretli poslanci martinského parlamentu na mimoriadnom rokovaní. Na programe boli návrhy osobností, ktoré si pri tohtoročných Dňoch mesta prevezmú ocenenie, oboznámili sa s výsledkami architektonickej súťaže na prestavbu krytej plavárne na aquacentrum a väčšiu diskusii si vyžiadala aj prezentácia projektu, ktorý sa zaoberal premenou pri katolíckom kostole, mestskej tržnici a podchode.

Tipy na víkend – 38.týždeň

V tipe na 38. víkend (21.-23.9.2018) nájdete pozvánku na koncert, narodeninovú oslavu, podujatie pre rodiny s deťmi, ale aj pozvanie pre tých športovo zdatnejších. Na filmovom plátne sa opäť predstavia slovenskí a českí herci a na svoje športoviská Vás pozývajú hokejbalisti a hádzanári.

Mestské zastupiteľstvo mesta Martin – mimoriadne 18.9.2018

Program: 1. Otvorenie 2. Voľba návrhovej komisie, určenie overovateľov zápisnice 3. Schválenie programu 4. Prezentácia víťazného návrhu „Martinské Aquacentrum“ 5. Prezentácia Urbanistickej štúdie námestia SNP, Urbanistickej štúdie zóny pred nemocnicou, Architektonickej štúdie transformácie podchodu 6. Návrhy na udelenie verejných uznaní a ocenení v zmysle VZN č. 71 7. Záver Materiály: http://www.martin.sk/material-na-rokovanie-msz-konane-18-9-2018/ds-1998/archiv=1&p1=20206

O veteránoch s veteranistami

Aktuálna téma v 38. týždni (17.-23.9.2018) S členmi Združenia veteranistov Turca sme sa rozprávali o ich celoživotnej záľube. Zmyslom života sa im stalo vdychovanie života starým, častokrát veľmi zanedbaným automobilom, či motorkám.

Pri hrobe generálmajora Alexandra Kordu vo Vrútkach si pripomenuli 60. výročie jeho úmrtia

Vo štvrtok (13.9.2018) si na vrútockom cintoríne pripomenuli 60. výročie úmrtia významného rodáka generálmajora Alexandra Kordu. Spomienky sa osobne zúčastnili príbuzní žijúci vo Veľkej Británii, ktorí si prevzali aj významné ocenenie a to Pamätný kríž Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. Podujatie spolu s mestom zorganizovali príslušníci Samohybného delostreleckého oddielu generálmajora A. Kordu v Michalovciach. Vo Vrútkach […]

Martinskí hokejisti začali sezónu zatiaľ bez straty bodu

V piatok (14.9.2018) večer odohrali martinskí hokejisti už tretí zápas v aktuálnej sezóne I.slovenskej ligy. Proti Humennému nastúpili v plnom nasadení a aj napriek horšiemu výkonu v tretej tretine nakoniec zvíťazili 4:3.

Na Lipoveckom jazere sa chytali kapre, ale aj iné druhy rýb

Počas minulého týždňa (12.-16.9.2018) ste na jazere na Lipovci mohli nájsť rybárov z celého Slovenska. Hlavným organizátorom bola miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu, ktorá aj takýmto podujatím chce viac zviditeľniť túto vodnú plochu a  z výťažku klasickej nahadzovacej súťaže, chce zaplniť jazero rybami, ktoré budú pre rybárov atraktívne.  

Žilinská župa v spolupráci s bicyklovou skupinou JUS zorganizovala už druhý cyklovýlet po Turci

V sobotu (15.9.2018) sa dvadsaťtri rekreačných cyklistov nechalo pozvať na už druhý cyklovýlet. Štyridsaťpäť kilometrová trasa za zaujímavými miestami a cyklotrasami v Turci sa začala v Košťanoch nad Turcom a pokračovala pozdĺž rieky Turiec. Účastníci mali možnosť spoznať krásy Malej Fatry.

Na 3.ročníku memoriálu Mariána Mindeka bola odovzdaná aj pamätná plaketa mesta Martin

V piatok (14.9.2018) sa na strelnici v Turanoch spomínalo na dobrého kolegu a priateľa Mariána Mindeka, ktorý tragicky zahynul v auguste 2015 pri zrážke dvoch lietadiel nad Ilavou. Jeho snom bolo zorganizovanie streleckej súťaže a tak sa martinskí mestskí policajti rozhodli organizovať memoriál na jeho počesť.

Koncert pri príležitosti 100-stého výročia vzniku 1.Československej republiky sa vydaril na jednotku s hviezdičkou

V sobotu (15.9.2018) sa na pódiu v amfiteátri vystriedali slovenské a české popové hviezdy osemdesiatych rokov minulého storočia. Príležitosť naživo zažiť vystúpenie skupiny Vidiek a Turbo, Beáty Dubasovej, Márie Rottrovej, či Heleny Vondráčkove aj Riša Müllera a Roba Grigorova si nenechalo újsť množstvo návštevníkov. Ako sme sa presvedčili aj my s našou kamerou, organizátori koncert roka zvládli po […]

Do európskeho týždňa mobility sa zapojilo aj mesto Martin

Do celoslovenskej akcie zameranej na využívanie alternatívnych spôsobov dopravy sa pravidelne zapája aj mesto Martin. Už počas predchádzajúceho víkendu (15.-16.9.2018) si vodiči mohli vyskúšať jazdu v autobusoch MHD Martin zadarmo. ,,Kombinuj a choď“ – tak znie podtitul ročníka 2018.

Trasa 4. ročníka mošovského duatlonu viedla aj ulicami obce

V nedeľu (9.9.2018) sa v Mošovciach konali Majstrovstvá SR v  šprint duatlone a Slovenský pohár v duatlone. Štartovalo sa zo stredu obce. Pretekári najprv bežali  2,5 kilometra  po spevnenom štrkovom chodníku v parku a po asfalte, potom presadli na bicykel, kde mali zdolať 20 kilometrov. Trať viedla na 7,5 kilometrovom okruhu v okolí Mošoviec. A na záver si opäť zabehli 2,5 kilometra.

Plastikoví modelári z celého Slovenska ukázali svoje modely

V náhradných priestoroch Katolíckeho kultúrneho domu vo Vrútkach sa v sobotu (8.9.2018) konala súťažná výstava plastikových modelárov. Klub Albatros zorganizoval  ďalší ročník memoriálu Pavla Pukančíka.

Rušeň Zelený Anton bol hviezdou na oslavách železnice v Maďarsku

Zanietenci zo Spolku Výhrevňa Vrútky, ktorí zrekonštruovali historický parný rušeň sa so svojím zverencom zúčastnili  stretnutia historických rušňov (7.-8.9.2018), ktoré sa konalo pri príležitosti 150. výročia železníc v Maďarsku v železničnom múzeu v Budapešti.

Na 3.ročníku Dňa mesta Turany bol pripravený zaujímavý program

V sobotu (8.9.2018) sa mohli obyvatelia Turian, ale aj návštevníci zabaviť pri dobrej hudbe. Ochutnať dobré jedlo a na výber mali aj množstvo remeselného tovaru. Už 3. ročník Dňa mesta Turany otvoril primátor mesta tradične vypustením holubice.