redakcia

Postupové školské súťaže pokračovali turnajom vo vybíjanej

Počas minulého týždňa (30.11.2017) najmladší žiaci zo základných škôl v meste bojovali o titul majstra okresu vo vybíjanej, v hre ktorú poznáme z detských čias. Súťažná vybíjaná má však prísne pravidla, ktoré sa počas turnaja musia dodržiavať.

V kostole svätého Martina majú vzácnu relikviu patróna nášho mesta

Od novembra (2017) je v rímskokatolíckom kostole svätého Martina  vystavená vzácna relikvia, ktorá patrila svätcovi, patrónovi nášho mesta a farnosti biskupovi Martinovi. Svätý Martin je symbolom milosrdenstva a dobročinnosti. Biskup Martin z Tours sa  narodil v meste Szombathely na území dnešného Maďarska okolo roku 316 v pohanskej rodine. Jeho otec mal vysokú hodnosť vo vojsku. V roku 339, keď žil […]

Žiaci základných škôl bojovali o postup do krajského kola na technickej olympiáde

V Spojenej škole sa na konci novembra (30.11.2017) opäť po roku súťažilo v technickej zručnosti  žiakov základných škôl.  Ako nám prezradil riaditeľ školy Jozef Zanovit,  manuálna zručnosť je v dnešnej dobe veľmi dôležitá, nakoľko trh práce potrebuje práve robotnícke profesie. Aj z tohto dôvodu sa na základných školách opäť do osnov zaviedla technická výchova. Tí najúspešnejší budú reprezentovať  región […]

Seniori z viacerých klubov sa spoločne zabávali

Martinskí seniori si predvianočnú atmosféru spríjemnili senior bálom. Toto podujatie sa pravidelne konávalo v októbri, teda v mesiaci, ktorý je venovaný seniorom, ale prečo si neurobiť radosť aj v decembri. Medzi zástupcov viacerých martinských klubov prišiel v pondelok (04.12.2017) popoludní aj primátor nášho mesta Andrej Hrnčiar.

Vianočnú výzdobu v centre mesta rozsvietil Mikuláš

V stredu (06.12.2017) podvečer dorazil Mikuláš aj na Divadelné námestie. Čakali ho tu už deti, ktoré sa tešili na darčeky a samozrejme ako je už v našom meste zvykom aj na slávnostné rozsvietenie vianočnej výzdoby. Otvorené boli aj vianočné trhy, počas ktorých sa tí, ktorí zavítajú do centra mesta môžu tešiť na vianočné koncerty rôznych interprétov.

Zmodernizované Obchodné centrum Galéria otvorili bohatým kultúrnym programom

Tak ako pri začatí rekonštrukcie obchodného domu Prior neďaleko katolíckeho kostola a Turčianskej galérie  v centre mesta sľúbil investor  v lete 2016 vo štvrtok (07.12.2017)  bolo úplne nové obchodné centrum Galéria  krátko pred obedom otvorené pre verejnosť. Počas dňa boli pripravené rôzne súťaže a popoludní koncerty pre malých aj veľkých. V centre je vybudované aj nové parkovisko a prispôsobená bola aj […]

Prvá adventná nedeľa je v Turčianskych Kľačanoch venovaná vianočným trhom

Adventný čas začali v Turčianskych Kľačanoch tradičnými vianočnými trhmi. V nedeľu (03.12.017) čakali návštevníkov tradičné remeslá, hand – made výrobky i tradičné vianočné jedlá a pochutiny. Svoje výrobky ponúkali aj deti z miestnej základnej školy.

Filmy, v ktorých hlavnou témou je životné prostredie zavítali do Martina

Koncom novembra (28.11.2017) zavítal do Martina festival, počas ktorého mohli návštevníci vidieť najlepšie dokumenty z celého sveta a zaujímavú diskusiu, počas ktorej bol ponúknutý návod ako žiť bez odpadov. V dopoludňajších hodinách bol pripravený program pre deti a mládež, ktorý mal aj edukačný charakter. Festival prišiel otvoriť viceprimátor Imrich Žigo.

Žilinský samosprávny kraj ocenil významné osobnosti

V sobotu (02.12.2017) sa v priestoroch Národného domu konalo oceňovanie osobností Žilinského kraja za rok 2017. Najvyššie krajské ocenenie Cenu a Pamätnú plaketu ŽSK si prevzali Jozef Beňuška-za prínos v oblasti pedagogiky, Slavomír Chmela–za celoživotné výsledky v oblasti horolezectva a  jaskyniarstva, František Mucha–za prínos v oblasti kultúry, Tatiana Čorejová–v oblasti vysokého školstva, Ján Barto-za tvorivú činnosť v divadelníctve, Katarína Tomášová-za úspechy v naturálnej […]

Škôlkári sa v skanzene dozvedeli zaujímavé veci o Vianociach

V Múzeu slovenskej dediny pripravili počas decembrových dní pre deti z martinských materských škôl program s názvom „Ako bolo na Vianoce“ S našou kamerou sme v utorok (05.12.2017) zastihli škôlkárov z MŠ na Ul. Lettricha ako sa zoznamovali s tradičnými zvykmi predvianočného obdobia. Dozvedeli sa o stridžích dňoch, liali vosk cez veľký kľúč, vyskúšali si ako „Lucky“ vymetajú kúty a v tvorivej […]

Sučianský jarmok bol spojený s tradičnou zabíjačkou a rozsvietili aj stromček

V sobotu (02.12.2017) sa v Sučanoch konal tradičný jarmok. Už minulý rok sa rozhodli zorganizovať jarmok nie na jeseň, ale pred Vianocami. Jarmoky v obci majú dlhoročnú tradíciu, nakoľko v minulosti mali Sučany štatút kráľovského mesta. Návštevníci mali možnosť vidieť ako to v minulosti v tomto období vyzeralo vo viacerých dvoroch na dedinách. Pripravili tradičnú zabíjačku. Deti prišiel potešiť Mikuláš, ktorý […]

Mladých florbalistov prekvapil na tréningu vzácny hosť

Utorkový (05.12.2017) pravidelný tréning mladých športovcov z Florbalovej akadémie Martin v telocvični na Ul. Východnej neprebiehal tak ako boli zvyknutý. Prišil medzi ne Mikuláš až z ďalekého Švédska. Napriek jazykovej bariére mu deti rozumeli a mohli sa tešiť z balíčkov plných sladkostí.

Mikuláš ani tento rok neobišiel naše mesto

V stredu (06.12.2017) presne na deň svätého Mikuláša ste v uliciach nášho mesta mohli stretnúť pána v červenom kabáte s bielou bradou. Všetky deti vedia, že je to Mikuláš a za básničku či pesničku ich obdaruje malými darčekmi. S našou kamerou sme ho našli v autobuse, ale aj medzi deťmi v škôlke.

O úspechoch tanečného klubu DEEP

Aktuálna téma v 49. týždni (4.12.-10.12.2017) Do nášho štúdia nám prišli porozprávať o svojich posledných úspechoch na domácej, ale aj zahraničnej scéne zástupcovia tanečného klubu DEEP. Mladí tanečníci sa tešia z viacerých medailí, ktoré si priviezli domov z Poľska, Bieloruska či ďalekého Dánska.

Na domácej palubovke zdolali martinskí basketbalisti hráčov z Humenného

V sobotu (2.12.2017) v telocvični ZŠ Aurela Stodolu v Záturčí, netradične krátko poobede nastúpili basketbalisti TJ Slávia Medik Martin proti hráčom z Humeného. Diváci videli dramatický súboj, o čom svedčí aj výsledok 66:56 pre domácich hráčov.

Projekt Poďme deti baviť pohybom pokračuje aj tento školský rok

V športovej hale si mohli deti z martinských materských a základných škôl zasúťažiť v rôznych disciplínach o putovný pohár (13.11.-22.11.2017). S myšlienkou priviesť deti od televízorov a počítačov k aktívnemu pohybu prišli v martinskom hádzanárskom klube. Po minuloročnom pilotnom ročníku pokračujú úspešne aj tento školský rok. S našou kamerou sme sa boli pozrieť aj na vyhodnotení projektu a odovzdaní Pohára víťazom.

Tvorbu inšpirovanú Vianocami ukázali členky Turčianskeho patchworkového klubu

V Martine sa pravidelne už niekoľko rokov stretáva niekoľko šikovných žien a navzájom si vymieňajú skúsenosti v oblasti, ktorú milujú. Učaroval im patchwork. Inšpirácie v tejto oblasti ručných prác nikdy nie je dosť a na výstave, ktorú otvorili v utorok (01.12.2017) popoludní v Turčianskej knižnici venovanej Vianociam, sme s našou kamerou našli opäť raz úplne nové zaujímavé kúsky.

V priestoroch Živeny ste mohli nasávať vianočnú atmosféru

Členky Živeny – Spolku slovenských žien zažili v sobotu (02.12.2017) Vianoce v predstihu. Priestory vianočne vyzdobili, napiekli a navarili tradičné jedlá. V priamom prenose piekli oblátky, deti sa zabavili v tvorivých dielňach a etnografička im prezradila čo všetko čakalo gazdinku v minulosti, aby vianočné sviatky vyzerali tak ako majú.

Českí študenti odboru kuchár, čašník sa učili v slovenských gastro zariadeniach

Deväť študentov z Ústí nad Labem prišlo na Slovensko získavať praktické skúsenosti vrámci projektu Turiec do Európy, Európa do Turca. Budúci kuchári a čašníci na dva týždne ( 6.11.-18.11.2017) vymenili školské lavice za reálne kuchyne a gastro zariadenia. Učili sa od skutočných odborníkov. Výmenný pobyt zabezpečila spoločnosť K.A.B.A. Slovensko.

Kolotoč tohtoročných vianočných trhov sa začal v Slovanoch

V Slovanoch sa sobotu  (25.11.2017) už po piatykrát konali vianočné trhy. Všetci, ktorí prišli sa už v predstihu mohli naladiť na vianočnú nôtu. Ako sme sa presvedčili s našou kamerou v kultúrnom dome bolo toho na inšpiráciu naozaj dosť.   Na výber boli rôzne vianočné dekorácie, ale aj darčeky ktoré svojich majiteľov potešia pod vianočným stromčekom.

Kávu od výmyslu sveta ste mohli ochutnať na festivale kávy a čokolády

V nedeľné (26.11.2017) popoludnie sa v známom obchodnom centre konalo voňavé podujatie. Návštevníci  mohli ochutnať z rôznych druhov kávy, ktorú im pripravili baristi priamo na mieste. Chuťové poháriky dráždili rôzne druhy čokolády a čerešničkou na torte bolo vystúpenie Barbory Švidráňovej.

Svetový deň AIDS si medici pripomenuli sviečkovým pochodom

1.december je svetovým dňom AIDS. Martinskí medici pri tejto príležitosti zorganizovali vo štvrtok (30.11.2017) sviečkový pochod. S pochodom sa spájajú aj ďalšie aktivity ako napríklad rozdávanie červených stužiek. Cieľom je demonštrovať solidaritu s ľuďmi žijúcimi s touto chorobou, ktorá postihuje imunitný systém a často sa končí predčasnou smrťou.

Členovia Zväzu protifašistických bojovníkov hodnotili uplynulý rok

V stredu (29.11.2017)sa členovia základnej organizácie Zväzu protifašistických bojovníkov  Martin-Stred stretli na členskej schôdzi, ktorá začala vystúpením speváckeho súboru Lúč. Privítali nových členov, odovzdali pamätné listy jubilantom, zhodnotili doterajšiu činnosti  a rozobrali plán akcií na rok 2018.

Pod drobnohľadom polície boli tentokrát nelegálne prechody cez koľaje a železničné priecestia

Vo štvrtok (30.11.2017) sa konal 1.ročník spoločnej preventívnej akcie zameranej na železničné priecestia a nelegálne prechody cez železničnú trať. Železniční a dopravní policajti kontrolovali  chodcov aj v našom regióne. Kontrolované osoby dostávali namiesto pokuty informačný leták, v ktorom je podrobne a zrozumiteľne vysvetlené ako správne prechádzať cez železničné priecestie a kde a ako je dovolené prechádzať cez železničnú trať.

S prvými snehovými vločkami sa začala aj zimná údržba v meste Martin

Na pokyn náčelníka operačného štábu zimnej údržby, prednostky Mestského úradu Martin Kataríny Katinovej bol v stredu 29. novembra 2017 o 18:00 h oficiálne vyhlásený I. stupeň zimnej údržby mestských komunikácií mesta Martin na zimné obdobie 2017/2018. Hneď vo štvrtok (30.11.2017) ráno sa perinbabka rozhodla poriadne prevetrať  posýpacie a odhŕňacie mechanizmy.

Od Vianoc nás delia iba 4 týždne, už v nedeľu zapálime 1 sviečku na venci

Vianoce sa nezadržateľne blížia a  už najbližšiu nedeľu sa v kostoloch budú posväcovať adventné vence, na ktorých zapálime prvú sviečku. Slovo advent pochádza z latinského „adventus“ a znamená príchod. Advent nám pripomína, že Kristus príde. A život veriacich je neustálym a bdelým očakávaním tohto príchodu.  Štyri sviečky na adventnom venci symbolizujú Nádej, Mier, Priateľstvo a Lásku.

Na Malú horu prišli svoj proces tvorby ukázať umelci, ktorých dielach v galériách neuvidíte

Zaujímavý projekt o spájaní začali v Barmuseu, v priestore na Malej hore kde sa stretávajú mladí umelci. S myšlienkou prišiel ako prvý Martin Novysedlák a pokračovali ďalší. Počas sobotného (25.11.2017) večera vystúpil spevák Jakub Ružička a svoj talent ukázala aj tanečná skupina Shakers.