redakcia

Víťazom jubilejného 20.ročníka turčianskej regionálnej nohejbalovej ligy sa stali Kysučania

V nedeľu (15.4.2018) sa v športovom centre v Diakovej konali zápasy posledného 7. kola Turčianskej regionálnej nohejbalovej ligy. Do jubilejného 20. ročníka sa zapojilo sedem mužstiev. Víťazný pohár patrí hráčom z Kysuckého Nového mesta. Druhí boli hráči z Necpál a tretí z Adamovských Kochanoviec. Hráčom Europartsu z Martina patrí zemiaková medaila  a Žabokrečania skončili ako poslední.

Do ďalšieho kola školskej futbalovej ligy  sa zapojilo deväť stredných škôl regiónu

Vo štvrtok (19.4.2018) sa na dvoch športoviskách a to na umelej tráve na ihrisku pri ZŠ Ul.Hurbanova a na futbalovom štadióne vo Vrútkach konalo ďalšie kolo školskej postupovej súťaže vo futbale. Predviedli sa stredoškoláci z deviatich stredných škôl regiónu. S účasťou bola spokojná aj duša školských postupových súťaží Elena Šmidtová.

Jazzovou swingovou hudbou si vo Vrútkach pripomenuli blížiace sa 100-sté výročie vzniku ČSR 

Vo Vrútkach sa v stredu  (18.4.018) predstavil výnimočný deväťčlenný orchester Fats Jazz Band, ktorý oživuje jazzovú swingovú hudbu 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. Vrútocká radnica pripravila tento koncert pri príležitosti stého výročia založenia Československej republiky. Swingová hudba  preniesla všetkých účastníkov do iného sveta, do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.

Etnografka Zora Mintálová Zubercová predstavila publikáciu o živote našich predkov

Vo štvrtok (19.4.2018) sa v Turčianskej knižnici hovorilo o živote v minulosti. Etnografka, historička, muzeologička a  naša popredná odborníčka na materiálnu kultúru a kulinárske tradície Zora Mintalová Zubercová predstavila širokej verejnosti publikáciu „Ako sme kedysi žili“, v ktorej približuje všedné i sviatočné dni našich starých a  prastarých rodičov. Venuje sa aj pohľadu na mestá, dediny či obydlia ich obyvateľov.

Pred poštou bola osadená symbolická dlaždica cisársko-kráľovskej poštovej cesty Magna via

V stredu (18.4.2018) sa v Turisticko-informačnej kancelárii konalo stretnutie, na ktorom sa všetci zúčastnení dozvedeli viac o historickej poštovej ceste Magna via, ktorá viedla z dnešného Rakúska cez Slovensko na Ukrajinu a do Maďarska a Rumunska. Do projektu sa zapojili aj študenti Obchodnej akadémie a slávnostného odhalenia symbolickej dlaždice pred budovou hlavnej pošty v Martine sa zúčastnil aj viceprimátor Imrich Žigo.

Projekt Zdravý chrbátik pokračuje aj v tom to roku

Za realizáciou už 2.ročníka projektu je OZ Za zdravší život v spolupráci s Národným športovým centrom, Ministerstvom školstva, vedy a výskumu a tiež odborom školstva mestského. Cieľom projektu  s názvom „Prevencia chybného držania tela a deformít chrbtice u detí“ je ako prezrádza už názov predchádzanie deformitám chrbtice a chybnému držaniu tela u detí v predškolskom veku a na prvom stupni základných […]

Hlavné správy TVT 20.4.2018

Projekt Zdravý chrbátik / Magna via aj v Martine /  Ako sme kedysi žili / Koncert vo Vrútkach / Futbal –stredné školy / Nohejbalová liga – ukončenie /  

Martinskí hádzanári víťazstvom nad Košicami potvrdili snahy o postup do extraligy

V sobotu (14.4.2018) v športovej hale na Podháji pokračovali boje v nadstavbovej časti I.ligy mužov. Martinčania privítali hráčov z Košíc a od začiatku boli odhodlaní vrátiť Košičanom prehru z prvého kola. Aj keď po polčase prehrávali o 1 bod, nakoniec sa práve o 1 bod tešili z víťazstva. Po 6.kole sú Martinčania na 2. mieste v tabuľke a majú veľké šance postúpiť do baráže o postup do […]

Tohtoročná minifutbalová liga mladších žiakov vo futbale sa skončila

V utorok (17.4.2018) sa v telocvični na ZŠ s MŠ na Ul.Hurbanova zápasmi 7. kola skončila minifutbalová liga mladších žiakov. Do súťaže sa zapojilo šesť družstiev a celkovými víťazmi sa stali žiaci z domácej školy pred žiakmi zo KZŠ s MŠ na Ul. A.Bernoláka a ZŠ na Ul. P. Mudroňa.

Mladí šachisti sa predstavili na Majstrovstvách Slovenska v zrýchlenom šachu družstiev

Koncom marca (27.-28.3.2018)sa v našom meste konali majstrovstvá Slovenska 4-členných zmiešaných družstiev žiakov základných a stredných škôl v zrýchlenom šachu. Súťažiacich prišiel pozdraviť aj predseda Matice slovenskej Marián Gešper. Hlavným organizátorom bolo Turčianske šachové centrum.

Martinskí žiaci sa dozvedeli o škodlivosti drog na predstavení Cesta do tmy

Žiaci martinských škôl mali v stredu (18.4.2018) možnosť prežiť príbeh, ktorý herec Martin Žák prežil,  napísal a ktorý odovzdáva ďalej. Hlavnou myšlienkou multimediálnej  divadelnej inscenácie sú drogy a protidrogová prevencia podaná atraktívnym a motivačným spôsobom, ktorý okrem prevencie dodáva nádej na lepší život. Predstavenie predstavuje drogy ako útek, drogy ako lásku ale aj drogy ako nenávisť.  

Budúci prváci na zápisoch ukázali čo už vedia

Na základných školách sa minulý týždeň skončili zápisy do prvých ročníkov pre školský rok 2018/2019. Každá škola si zvolila svoj vlastný postup ako zistí čo predškoláci už vedia. My sme s našou kamerou zavítali vo štvrtok (12.4.2018) do SZŠ BellAmos, kde budúcich žiačikov vítal kráľ Abecedár.

V Martine iniciátori predstavili petičnú výzvu Slovensko nie je len Bratislava

V pondelok pred I.budovou Matice slovenskej kde sídli Literárne múzeum SNK sa konala tlačová konferencia, na ktorej iniciátori petičnej výzvy „Slovensko nie je len Bratislava“ predstavili list, ktorý poslali ministerke kultúry. Petičná akcia, ktorú za dva dni podpísalo asi 150 ľudí má zvýšiť záujem ministerstva o regionálnu kultúru. Včera iniciátorov prijala aj ministerka Ľubica Laššáková, ktorá iniciátorov […]

Výroba a symbolika nosenia čepcov

Aktuálna téma v 16. týždni (16.-22.4.2018)   S metodičkou Slovenského národného múzea Evou Dudkovou sme sa rozprávali o čepcoch. Na aktuálnej výstave Krása pre ženu stvorená je vystavených asi dvesto týchto čisto ženských pokrývok hlavy. V depozite múzea je ich viac ako dvanásťtisíc. Najstarší čepiec je z roku 1870-1880 a najmladší z polovice 20.storočia. Čepce […]

Martinčania nestačili v play off na Považskú Bystricu a v sezóne 2017/2018 skončili na 8. mieste

Počas víkendu (14.-15.4.2018) sa v športovej hale konali ďalšie hokejbalové zápasy play off v sérii Martin-Považská Bystrica. Do 3. zápasu nastupovali obe mužstva za stavu série 1:1. Nakoľko sa hrá na 3 víťazné zápasy hralo sa obidva dni. Martinčania však v obidvoch zápasoch ťahali za kratší koniec a účinkovanie v sezóne 2017/2018 ukončili na 8.mieste. Kométa Vrútky vo Svidníku potvrdila […]

Folklóristi s DFS Lúčik z Turčianskych Teplíc oslavujú 25. výročie svojho vzniku

V sobotu (14.4.2018) sa v sále kultúrneho domu v Turčianskych Tepliciach oslavovalo. Špeciálnym kultúrnym programom si nielen účinkujúci, ale aj pozvaní hostia pripomenuli 25.rokov existencie DFS Lúčik. Súbor pôsobí pri Základnej umeleckej škole a folklóru sa v ňom od roku 1992 venujú už trojroční škôlkári a 12 až 13-ročné deti, navštevujúce základnú školu.

Gymnazisti sa venovali tvorivej činnosti, vytvorili aj učebné pomôcky pre mladších spolužiakov

Priestory Gymnázia J.Lettricha na Ľadovni počas uplynulého týždňa ožili. S našou kamerou sme ich navštívili v piatok (13.4.2018) a boli sme prekvapení ako sa študenti zhostili úlohy tvorivo sa zapájať do vyučovacieho procesu. Triedy sa zmenili na tvorivé dielne, na ktorých boli predstavené rôzne projekty. Niektoré z nich, ktoré vytvorili žiaci vyšších ročníkov sa budú využívať na vyučovaní […]

Veselo (i vážne) o autizme, tak nazvali organizátori podujatie ku Svetovému dňu povedomia o autizme

Svetový deň povedomia o autizme, ktorý pripadá na 2.apríla si v Martine na Divadelnom námestí pripomenuli v piatok (6.4.2018) vystúpením detí s týmto postihnutím, ale aj koncertom hudobnej skupiny AYA. Účastníkov podujatia prišiel pozdraviť aj viceprimátor Imrich Žigo. Symbolom tohto ochorenia je modrá farba a preto aj viaceré budovy v meste sa rozsvietili na modro.

Hviezdoslavov park v centre mesta bude krajším miestom na oddych

Na základe kritického diváckeho podnetu (apríl 2018), ktorý nám prišiel do redakcie sme u poslancov za mestskú časť Stred zisťovali aké majú plány s Hviezdoslavovým parkom v centre mesta. Prvé stromy boli v tomto priestore vysadené ešte v polovici minulého storočia. Poslanec Bruno Horecký nám prezradil, že okrem opravy altánkov, pribudnú lavičky a toto leto ožije aj fontána pri detskom ihrisku.

Vďaka dobrovoľníkom je okolie prameňa Medokýš opäť raz čistejšie

V sobotu (14.4.2018) si našlo čas na skrášlenie svojho okolia niekoľko dobrovoľníkov nielen z mestskej časti Ľadoveň, Jahodníky, Tomčany. Očista oddychového priestoru v Jahodníckych hájoch a pri prameni Medokýš sa koná pravidelne na jar a na jeseň. Tento rok dobrovoľníkom prialo aj počasie. Po asi dvoch hodinách práce naplnili tristo plastových vriec odpadu. Odmenou im bol chutný guláš.

Na celoslovenskom kole budú Žilinský kraj reprezentovať vo volejbale stredoškoláci z Oravy

Vo štvrtok (12.4.2018) sa v telocvični na Gymnáziu Viliama Paulinyho Tótha konalo krajské kolo v školskej postupovej súťaži vo volejbale. Súťažili medzi sebou chlapci zo stredných škôl Žilinského samosprávneho kraja. Po ťažkých bojoch si prvenstvo vybojovali študenti Spojenej školy z Tvrdošína pred gymnazistami zo Žiliny a Liptovského Mikuláša. Celoslovenské kolo sa uskutoční začiatkom mája v Detve.

UHAM vyhlásil súťaž pre architektov na zmenu využitia priestoru krytej plavárne

Hlavného architekta mesta Martin Róberta Dúbravca sme sa pýtali na medializované informácie ohľadom krytej plavárne. Na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva odsúhlasili poslanci päťdesiattisíc eur na architektonickú súťaž. Súťaž by mala dať odpoveď na otázku ako by mal vyzerať priestor okolo krytej plavárne v širšom  centre mesta. Súčasný stav, ktorý je na plavárni po rekonštrukcii v rokoch […]

V mestskej časti Sever znepríjemňujú život obyvateľom holuby

V stredu (11.4.2018) popoludní sa v zasadačke na mestskom úrade konalo stretnutie občanov mestskej časti Sever s poslancami a kompetentnými zástupcami mesta. Stretnutie sa týkalo problému holubov, ktorí aj napriek opatreniam, ktoré obyvatelia robia sa každý rok po zime vracajú a znepríjemňujú tamojším obyvateľom život.

Študenti Spojenej školy si pripomenuli 73. výročie oslobodenia mesta kultúrnym programom

Už niekoľko rokov si študenti Spojenej školy pri príležitosti oslobodenia nášho mesta spod fašistickej nadvlády pripravia kultúrny program, v ktorom všetkým zúčastneným medzi, ktorými nechýbajú zástupcovia samosprávy, ale aj Žilinského samosprávneho kraja a ďalší hostia  priblížia dobu spred 73. rokov. Ináč tomu nebolo ani tento rok, v stredu (11.4.2018), teda v deň oslobodenia mesta Martin.

Výročie oslobodenia obce si pripomenuli pri pamätníku v Sučanoch

V stredu (11.4.2018) popoludní si pri pamätníku na miestnom cintoríne v Sučanoch pripomenuli pamiatku tých, ktorí boli pred 73. rokmi položili svoje životy pri oslobodení  obce.  Už tradične sa pietnej spomienky zúčastnili zástupcovia obce na čele so starostom Vladimírom Plžikom, ale uctiť si pamiatku padlých hrdinov prišli aj občania obce.

Ulice nášho mesta zaplnili malé žlté kvietky-symbol Ligy proti rakovine

V piatok (13.4.2018) sa v uliciach nášho mesta rozdávali narcisy. Liga proti rakovine organizuje túto zbierku už po dvadsiatydruhýkrát. Dobrovoľné príspevky pre ľudí, ktorí trpia touto civilizačnou často nevyliečiteľnou chorobou pomáhali do označených pokladničiek zbierať dobrovoľníci z radov študentov, skautov, členiek OZ Turčianske Venuše, ale aj  celkom obyčajných ľudí, ktorým pomáhanie nie je cudzie.

Slovenské komorné divadlo prichádza s premiérou Shakespearovej hry Kráľ Lear (príbeh sveta)

Režisér Dodo Gombár prináša na javisko Martinského divadla po Hamletovi inscenáciu ďalšej slávnej Shakespearovej hry. Kráľ Lear je obrazom doby, v ktorej „blázni vedú slepcov“, je tragédiou moci, ale predovšetkým tragédiou človeka. Lear, jedna z najvýraznejších mužských dramatických postáv, je dobre načasovanou výzvou pre Jána Kožucha a široká shakespearovská krajina otvára režisérovi mnoho interpretačných možností. […]