redakcia

Na martinskom kúpalisku sa stretli milovníci streetbalu už po dvadsiatyšiestykrát

V prvú augustovú sobotu (3.8.2019)  sa na martinskom kúpalisku konalo tradičné podujatie. Na XXVI. ročník Streetball sunny cupu prišli hráči pouličného basketbalu z celého Slovenska. Hralo sa na viacerých ihriskách  a aj vo viacerých kategóriách.

Na strelnici v Sučanoch sa strieľalo z historických zbraní

Poľovnícke združenie Jarolím a Športovo-strelecký klub mesta Martin spoločne zorganizovali 10.kolo I.streleckej ligy v streľbe z historických zbraní. Strieľalo sa na strelnici v Sučanoch v prvú augustovú sobotu (3.8.2019).

Milo Kráľ koncertoval v Košťanoch nad Turcom

V sobotu (10.8.2019) sa v kultúrnom dome v Košťanoch nad Turcom konal koncert martinského herca hudobníka Mila Kráľa. Početnému publiku sa predstavil so svojou kapelou. V repertoári majú piesne, ktoré pôvodne boli pripravené pre divadelné predstavenia.

Pán Pavel Matejovič, ktorý sa nedávno dožil 100 rokov, sa zúčastnil aj SNP

Pán Pavel Matejovič je v týchto dňoch najdôležitejšou osobou. Na konci júla sa dožil významného životného jubilea. Na tento svet prišiel pred 100 rokmi. Po oslave, ktorú mu pripravili susedia, mu v sobotu (10.8.2019) prišli zablahoželať aj bývalí kolegovia z kasární.

O zrealizovaných investičných akciách a plánoch v MČ Sever nám porozprával Jozef Krištoffy

V MČ Sever sú rozpracované viaceré investičné akcie menšieho či väčšieho rozsahu. Niektoré sú financované z prostriedkov mestskej časti, na iných sa finančne podieľa mesto Martin, prípadne ďalší investori. O tom, čo sa v tomto roku podarilo zrealizovať,  nám minulý týždeň (august 2019) porozprával predseda MČ Sever Jozef Krištoffy.

Obdobie prázdnin využili na opravy priestorov, prípadne budov  vo viacerých základných školách

Na viacerých základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Martin je aj počas tohtoročných prázdnin (júl-august 2019) čulý stavebný ruch. V ZŠ A.Dubčeka sa opravy dočkali sociálne zariadenia, v ZŠ A. Stodolu sa opravovala zatekajúca strecha, na ZŠ Priehradná sa odstránil havarijný stav oporného múru. V ďalších sa maľovalo, prípadne sa obnovovala fasáda.

TIPY na víkend – 33.týždeň

V 33.kalendárnom týždni (16.-18.8.2019) Vás pozývame na koncert, oslavy 75. výročia SNP v Sklabini, Hornoturčianske dožinky, hasičské preteky i futbal.

Tréner Róbert Spišák zhodnotil prvý zo série prípravných zápasov pred novou hokejovou sezónou

V utorok (13.8.2019) podvečer nastúpili martinskí hokejisti na domácom ľade na prvý prípravný zápas pred začiatkom novej sezóny. Pripravenosť a kondíciu si vyskúšali proti extraligovému Liptovskému Mikulášu. Hneď od začiatku zápasu bol však súper lepšie pripravený a zaslúžene vyhral 3:1.

V amfiteátri sa už po druhýkrát premietali horské filmy pod hviezdnou oblohou

Celoslovenský festival Hory a mesto má v Martine aj svojho mladšieho súrodenca v podobe Noci horských filmov. V sobotu (10.8.2019) bolo v amfiteátri už po druhýkrát predstavených jedenásť filmov s rôznou športovou a cestovateľskou tématikou. Medzi hlavnými hrdinami filmov boli aj Slováci.

Dobrovoľní hasiči zo Žabokriek pripravili súťaž pre deti a mládež

V sobotu (10.8.2019) dopoludnia sa na futbalovom ihrisku v Žabokrekoch konala hasičská súťaž pre mladšie kategórie hasičov. Ako vedia narábať s hadicami ukázali deti a mládež. Súťaž bola organizovaná ako 8. ročník Memoriálu Jána Blahu.

Počas horúcich letných dní praská vrútocké kúpalisko vo švíkoch

Vrútocké kúpalisko navštevujeme s našou kamerou predovšetkým počas vodnopólových zápasov. V pondelok (12.8.2019), keď sa teploty šplhali ešte k tridsiatkam, sme sa boli pozrieť ako to tam vyzerá z pohľadu obyčajných návštevníkov, ktorí sa chcú osviežiť pri vode.

Prázdninujúce deti spojili návštevu kúpaliska z tvorivými dielňami

Počas letných prázdnin sa aj v našom meste organizujú rôzne tvorivé dielne na zaujímavé témy. Jednu takú, zameranú na maľovanie, sme s našou kamerou našli na martinskom kúpalisku. Aktivity pre prázdninujúce deti si pripravili pracovníci Turčianskeho kultúrneho strediska v piatok (12.8.2019 popoludní).

Najstarší ženský spolok je na politickej mape Slovenska už 150. rokov

V našom meste má sídlo najstarší ženský spolok. Živena v tomto roku oslavuje svoje 150. narodeniny. Pri tejto príležitosti bol pripravený zaujímavý kultúrny program s názvom Od koreňov ku kvetom, ktorý vyvrcholil v prvú augustovú sobotu (3.8.2019) v záhrade spolku.

Spomienka na Miloša Kovačku

Aktuálna téma v 33. týždni (12.-18.8.2019) Ešte v nedeľu sa zúčastnil osláv oživotvorenia Matice slovenskej a v utorok ráno (6.8.2019) všetkých zasiahla smutná správa. Docent Miloš Kovačka odišiel na večnosť. Bol studnicou vedomostí, o historických udalostiach vedel zanietene rozprávať celé hodiny. Jedným z posledných projektov, na ktorom sme spolupracovali bol Dokument TVT o martinskej deklarácii.

Na partnerskú návštevu do Martina prišli školáci z čínskeho mesta Ningbo

V piatok (9.8.2019) navštívila naše mesto asi štyridsiatka žiakov základnej školy z čínskeho mesta Ningbo, aj so svojimi pedagógmi. Vedenie mesta ich prijalo na pôde ZŠ s MŠ Hurbanova. Okrem prehliadky školy si našli čas aj na krátku prehliadku centra mesta.

Milovníci adrenalínu a silných áut sa stretli na 4.ročníku Offroad campu

Počas minulého týždňa (7.-.11.8.2019)sa na tradičnom mieste v Offroadovom areáli v Sučanoch konal ďalší ročník Offroad campu. Účastníci z celého Slovenska mohli kempovať v základnom tábore a odtiaľ uskutočňovať aj výlety do okolia. Organizátori priamo v tábore, pripravili nové trate, nové súťaže a zaujímavý sprievodný program.

V Rakove sa súťažilo o Putovný pohár starostu v požiarnom útoku

Prvú augustovú sobotu (3.8.2019) sa v miestnom parku sa už po šesťnástykrát dobrovoľní hasiči pokúšali o putovný pohár starostu Rakova. Súťažilo sa v požiarnom útoku. Súťažné družstvá postavili viaceré dobrovoľné hasičské zbory z viacerých regiónov Slovenska. Súťažilo sa v dvoch kategóriách, s novšími i staršími hasičskými striekačkami.

Na tenisových kurtoch na Ľadovni sa bojovalo o Pohár tenisovej akadémie

V sobotu (10.8.2019) sa na tenisových kurtoch na Ľadovni konal turnaj pre všetky vekové kategórie. Organizátormi turnaja o Pohár tenisovej akadémie bolo mesto Martin, výbor mestskej časti Ľadoveň, Jahodníky, Tomčany a občianske združenie Tenis.sk.

Rozkopávky na miestnych komunikáciách pokračujú, žilinská župa chce pomôcť lekárom, v Malom Čepčíne sa oslavovalo a mesto Martin vyzýva na úhradu miestnych poplatkov

Rozkopávky na miestnych komunikáciách pokračujú aj v auguste. Na Ul.Stavbárska sa v celom profile asfaltuje cesta, v Košútoch dodávateľ tepla rekonštruuje potrubie a prevádzkovatelia optických sietí realizujú viaceré prípojky pre firmy v centre mesta, na Severe aj v Tomčanoch. V Malom Čepčíne si kultúrnym programom pripomenuli prvú písomnú zmienku. Žilinská župa, chce prilákať lekárov, najmä […]

Pri ZŠ Aurela Stodolu pribudli nové parkovacie miesta zo zámkovej dlažby

Pri ZŠ Aurela Stodolu sa vodiči dočkali (júl 2019) nových parkovacích miest. Pôvodné parkovisko sa zrekonštruovalo a celá plocha sa nanovo vyasfaltovala. Oproti pôvodnému parkovisku, z druhej strany miestnej komunikácie sa vytvorilo 47 nových parkovacích miest zo zámkovej dlažby, ktoré zodpovedajú požiadavkách na bezpečnosť a ochranu životného prostredia.

Vodnopólisti z PVK Vrútky sa začali pripravovať na novú sezónu

Na letnom kúpalisku vo Vrútkach sa tento týždeň (5.-9.8.2019) konalo letné sústredenie plavcov z vrútockého vodnopólového klubu. Pred začiatkom novej sezóny zlepšovali svoju kondíciu všetky kategórie. S našou kamerou sme pri tréningu zastihli starších žiakov.

Celoslovenské sústredenie lukostreleckých talentov bolo v Jasenskej doline

Počas minulého týždňa (29.7.-2.8.2019) sa v Jasenskej doline konalo celoslovenské sústredenie lukostreleckých talentov v žiackych a mládežníckych kategóriách. Sústredenia sa zúčastnili strelci zo siedmych klubov. Jedným z inštruktorov bol aj Boris Baláž, reprezentant SR z OH v Riu de Janeiro.

Začiatkom augusta  na nočnej oblohe vrcholí vesmírne divadlo v podobe stoviek svetielok

Už od polovice júla (17.7.2019) je na nočnej oblohe možné pozorovať svetelné záblesky, ktoré laici nesprávne označujú ako padajúce hviezdy. U odborníka na slovovzatého pána Ivana Šaba, z astronomickej pozorovateľne sme zisťovali, ako to vlastne je. Najviac týchto padajúcich meteorov bude možné sledovať v noci zo soboty na nedeľu (10.8.2019).  Bude to až sto zábleskov za hodinu.

Žatva v Turci je v prvej tretine, úrodu ovplyvnilo počasie a zver

Už niekoľko (august 2019) dní môžete vidieť aj na poliach v Turci kombajny. Zber hustosiatých obilnín je v plnom prúde. Ako nám prezradil predseda regionálnej komory výšku úrody v tomto roku výrazne ovplyvnilo počasie. Prudké dažde a búrky na Hornom Turci v čase dozrievania obilia narušili žatevné práce. Poľnohospodárom spôsobuje značné škody, najmä na poliach […]