redakcia

Martinskí hokejisti zbierali body aj v zápase s Dubnicou

V stredu (17.10.2018) odohrali martinskí hokejisti zápas proti Dubnici. Domáci boli hneď od začiatku pri streleckej chuti. Najlepším hráčom zápasu podľa hlasovania divákov bol  Branislav Bernát, ktorý vychytal 34 z 36 striel a s takmer 95% úspešnosťou zákrokov bol veľkou oporou pri výhre 6:2 proti súperovi z Dubnice.

Majstrovstvá SR v nohejbale dvojíc a trojíc poznajú svojich víťazov

Z poverenia Slovenskej nohejbalovej asociácie sa v priestoroch športového centra v Diakovej a telocvični SZŠ Tomáša Zanovita uskutočnili počas víkendu (13.-14.10.2018) v poradí už 44. majstrovstvá Slovenskej republiky v „nohejbale“ v kategórii trojice a dvojice. V trojkách sa prezentovalo celkom 13 družstiev.  Dvojíc sa  prezentovalo celkom 11. Historické umiestnenie na 2. mieste si vybojovalo domáce družstvo NK Martin.

Študenti stredných škôl z Turca opäť ukázali svoju formu na súťaži mladých silákov

Vo štvrtok (11.10.2018) prijali študenti z viacerých stredných škôl regiónu Turiec pozvanie na XII. ročník súťaže s názvom  Mladí Turčianski siláci. Fitness centrum v širšom centre mesta sa tak stalo svedkom naozaj úctyhodných výkonov, ako napríklad  35 opakovaní v zhyboch na hrazde, ktoré  dosiahol Andrej Hurajt  zo SOŠ obchodu a služieb.

Neprofesionálni hudobníci a speváci sa prezentovali na Priekopských spievankách

Nedeľné (14.10.2018) popoludnie patrilo v polyfunkčnom objekte v Priekope amatérskym hudobníkom a spevákom. Základná organizácia Slovenského zväzu zdravotne postihnutých Martin 6 v spolupráci s mestom Martin pripravila podujatie už po deviatykrát. Hosťom boli Javorové husle.

Čitatelia knižníc v Žilinskom kraji súťažili o cenu Knižného vševedka

V piatok (12.10.2018) sa v Turčianskej knižnici konalo krajské kolo knižničnej súťaže. Vo vedomostnom teste si svoje sily zmerali deti z piatich knižníc Žilinského samosprávneho kraja a to z Čadce, Dolného Kubína, Liptovského Mikuláša, Žiliny a samozrejme deti z hosťujúcej knižnice v Martine. Okrem testu, ktorý sa niektorým zdal ľahký a iným zase ťažší, mali všetci účastníci možnosť stretnúť sa s Brunom Horeckým, ilustrátorom časopisu […]

Návštevníci skanzenu v Jahodníckych hájoch už vedia, čo všetko treba mať nachystané na zimu

Počas slnečnej nedele (14.10.2018) sa v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch tlačila kapusta, vyrezávala tekvica, lúskala fazuľa, ale aj opekali zemiaky. Všetko prebiehalo tak ako za čias našich starých materí, keď si zásoby potravín na zimu nemohli kúpiť v supermarkete, ale všetko museli vypestovať na svojich políčkach. Všetko sa to dialo za zvukov Dlhopoľských heligonkárov.

Na stavbu bytovky v Sučanoch už nastúpili stavebné stroje

V týchto dňoch (október 2018) je na stavenisku bývalej psychiatrickej liečebne v Sučanoch čulý stavebný ruch. Ako sme Vás už informovali obec v roku 2015 najprv budovu odkúpila a potom hľadali možnosti na financovanie prestavby na nájomné byty. Prostriedky vo výške viac ako sedemstopäťdesiattisíc eur sa našli  v štátnom rozpočte SR prostredníctvom Ministerstva dopravy a regionálneho rozvoja.

Tipy na víkend – 42.týždeň

Počas nasledujúceho víkendu (20.-21.10.2018) sa môžete zabaviť pri divadelných predstaveniach, pomôcť upratať oddychovú zónu v Jahodníckych hájoch, ale aj povzbudiť športovcov

Na návšteve vo fitness centre s odborníkom

Aktuálna téma v 42. týždni (15.-21.10.2018) Leto sa pomaly končí a ak to nasledujúce chcete byť spokojní so svojou postavou a popri tom urobiť aj niečo pre svoje zdravie je najvyšší čas navštíviť fitness centrum. Odborníci na slovo vzatí sú pripravení Vás v cvičení usmerniť tak, aby to nebolo len trápenie, ale radosť z pohybu.

Milovníci histórie predstavili verejnosti publikáciu plnú historických i súčasných fotografii Vrútok

V piatok (12.10.2018) sa v rockovom klube vo Vrútkach stretli milovníci histórie. Na pravidelnom diškurovaní uzrela svetlo sveta publikácia, ktorá zachytáva život na Vrútkach kedysi a dnes. Autori konfrontujú  miesta zachytené na historických fotografiách so súčasnosťou.

Extraligové turčianske derby zvládli lepšie hokejbalisti z ŠKB Martin

Po 7.kole extraligy je ŠKB Martin na čele tabuľky, keď v nedeľnom (14.10.2018) derby v športovej hale na Podháji zdolali zatiaľ neporaziteľnú Kometu Vrútky. Zápas bol od začiatku vyrovnaný. Martinčanom k celkovému víťazstvu 2:0 pomohlo strelenie prvého gólu zápasu.

Mladé moderné gymnastky z celého Slovenska prišli na priateľskú súťaž Hviezda Turca

Mladé moderné gymnastky z celého Slovenska prišli na  priateľskú súťaž turnaj do Turca   Sobota (13.10.2018) patrila v športovej hale na Podháji modernej gymnastike. Súťažilo  sa v rôznych vekových kategóriách. Moderná gymnastika je šport určený výhradne pre ženy. Na cvičenie sa používa päť náčiní – švihadlo, obruč, lopta, kužele a stuha. Cvičí sa v telocvični, na koberci […]

Michal Meško porozprával študentom Gymnázia Jozefa Lettricha svoj príbeh úspešného podnikateľa

Nadácia Pontis v spolupráci so Slovenskou alianciou pre inovatívnu ekonomiku zorganizovala minulý piatok (5.10.2018) pilotný projekt vrámci ktorého, sa päťdesaiat inšpiratívnych slovenských osobností vrátilo na svoju strednú školu. Študentom rozpovedali svoj  vlastný príbeh o tom, ako nezaspali na vavrínoch, ale zamerali sa na rozvoj niektorej zo svojich zručností. V Martine diskutoval Michal Meško – majiteľ internetového kníhkupectva.

V Sučanoch si pri rodnom dome Juraja Langsfelda pripomenuli 193.výročie jeho narodenia

V sobotu (13.10.20108) popoludní sa v Sučanoch pri rodnom dome národovca a revolucionára Juraja Langsfelda konala spomienková slávnosť. „Ďurko“ Langsfeld sa narodil 16.10.1825. Pôsobil ako učiteľ v Martine a v roku 1849 sa ako dobrovoľný dôstojník nechal naverbovať do Hurbanovho vojska počas Slovenského povstania. Ráno 22. júna 1949 bol ako dvadsaťtri ročný vojenským uhorským súdom odsúdený a obesený, keď odmietol ponúknutú milosť […]

Do Denného centra si prišli so seniormi zašportovať deti z Detského domova z Necpál

V piatok (12.10.2018) sa v Dennom centre športovalo. Do plnenia športových disciplín sa zapojili aj deti z Detského domova z Necpál, ktoré sa zároveň postarali o kultúrny program. Pri tejto príležitosti bola aj odovzdaná do užívania nová terasa s prístreškom.

Na ZŠ Pavla Mudroňa sa športovalo v netradičných olympíjskych disciplínach

Vo štvrtok (11.10.2018) popoludní sa školské ihrisko pri ZŠ Pavla Mudroňa premenilo už po dvadsiaty krát na olympíjske športovisko. Žiaci I. stupňa strávili príjemný deň v spoločnosti svojich rodičov pri rôznych športových disciplínach.

V Socovciach bola ukončená tohtoročná turčianska liga mladých hasičov

Turčianska liga mladých hasičov pozná svojich víťazov. Posledné 7.kolo sa uskutočnilo koncom septembra (29.9.2018) v Socovciach branným pretekom, do ktorého sa zapojilo asi tridsať dobrovoľných zborov z Turca.

Rokové kapely zo Sučian si stretli na spoločnom festivale

Poslednú septembrovú (29.9.2018) sobotu si rokové kapely zo Sučian vybrali na spoločné stretnutie. Počas hudobného programu, ktorý si diváci mohli vychutnať od skorého večera až do polnoci sa postupne na pódiu vystriedalo šesť kapiel a prišiel aj hudobný hosť.

Školáci z Valče jeden školský deň venovali spracovaniu bohatej úrody sliviek

V stredu (10.10.2018) sa v základnej škole vo Valči neučilo klasickým spôsobom. Žiaci aj pani učiteľky sa venovali slivkám, ktoré im narástli v školskej záhrade. Vo veľkom kotli na školskom dvore varili slivkový lekvár, tak ako ho kedysi varili naše mamy a staré mamy.

Na tradičnom zemiakovom dni v Žabokrekoch sa prezentovali nielen zemiaky

Tradičnou októbrovou akciou v Žabokrekoch je oslava úrody nášho druhého chleba, zemiakov. Na novo zrekonštruovanom tanečnom kole sa zemiaky skloňovali vo všetkých tvaroch. Ako sme sa v sobotu (13.10.2018) presvedčili s našou kamerou zemiaky boli k videniu surové, varené i pečené.

Martinské dožinky zaujali kultúrnym programom, ochutnávkami aj regionálnymi produktami

V poradí už 7.siedmy ročník Martinských dožinkov na Memorandovom námestí sa tentokrát konal až dva dni. V piatok (12.10.2018) popoludní boli pripravené ochutnávky regionálnych špecialít. V sobotu (13.1.02018) boli pripravené stánky regionálnych predajcov, výrobcov i pestovateľov aj bohatý kultúrny program.

Dom srdca pripravil na Podháji program počas, ktorého návštevníci urobili niečo pre svoje zdravie

Dom srdca na Podháji pravidelne pripravuje podujatia pre širokú verejnosť. V sobotu (13.10.2018) dopoludnia pripravili po veľmi úspešnom zimnom behu aj jesenný rekreačný beh spojený s chôdzou s s paličkami. Na trati dlhej tri kilometre boli aj štyri stanovištia, na ktorých sa plnili zábavné športové úlohy.

Počas 5. ročníka Svetového dňa trombózy bol pripravený program pre verejnosť aj odborníkov

Piatok (12.10.2018) sa v našom meste niesol v duchu svetového dňa trombózy. Už po piatykrát sa stretli odborníci z tejto oblasti na vedeckej konferencii. Program bol pripravení aj pre študentov Univerzity tretieho veku, ktorým boli priblížené aj príbehy pacientov.

Hlavné správy TVT 15.10.2018

Svetový deň trombózy – 5.ročník / Deň športu pre všetkých / Martinské dožinky – 7.ročník / Zemiakový deň / Varenie slivkového lekváru / Festival Sučianskych kapiel – 2.ročník / Turčianska liga mladých hasičov – 7.kolo /  

Proti TJ Sokol Cífer nastúpili v zostave MHák Martin aj dorastenci

V sobotu (6.10.2018) odohrali martinskí hádzanári ďalší zápas I. ligy proti hráčom Sokola Cífer. Podľa slov trénera Ladislava Bíra v prvom polčase urobili veľa chýb v obrane a zahodili veľa streleckých príležitostí. Po prestávke sa výkon Martina Gombarského v bráne zlepšil a paradoxne oslabenie o vylúčeného hráča domácich naštartovalo k lepšiemu výkonu. Aj zapojenie dorastencov prispelo ku konečnému […]

Zápas proti Prešovu martinským hokejistom vyšiel na výbornú

Celkom deväť gólov videli fanúšikovia v stredu podvečer (10.10.2018) na martinskom zimnom štadióne. Až sedem z nich do bránky súpera strelili domáci. Aktuálne sú s 24 bodmi na druhom mieste tabuľky hneď za Michalovcami.

Na majstrovstvách Slovenska v hasičskom športe súťažil aj majster sveta z Martina

Majstrovstvá Slovenska v hasičskom športe sa tento rok odohrávali dva dni (9.-10.2018) a to v Dubnici nad Váhom a v priestoroch hasičskej stanice na Podháji. Svoje kvality v disciplíne požiarny útok a výstup do štvrtého podlažia ukázal aj aktuálny majster sveta, ktorý pôsobí v martinskej posádke.