redakcia

Do celoslovenskej školskej ligy v curlingu sa zapojila aj martinská SZŠ Bellamos

V nedeľu (8.12.2019) sa najmenší žiaci zo ZŠ Bellamos zaúčali do tajov olympijskeho športu, ktorým je curling. Učiteľmi im boli juniorskí reprezentanti. Slovenský curlingový zväz podporuje rozvoj tohto športu aj rôznymi aktivitami na prilákanie mladých hráčov. Do súťaže sa zapojilo deväť základných škôl a medzi nimi je aj jedna z Martina.

Počas zimného obdobia budú mať martinčania ľadovú plochu v centre mesta

Od utorka (10.12.2019) môžu všetci záujemcovia bezplatne využívať prenosnú ľadovú plochu za objektom Milénia, priamo na pešej zóne. Mestské klzisko má rozmery 15×30 metrov a vďaka ochladzovaciemu systému bude fungovať do + 10 stuňov. Pri používaní budú pre korčuliarov platiť určité pravidlá.

V Plaveckom klube Martin pribudli medaily z Majstrovstiev SR starších i mladších žiakov

Plavci z plaveckého klubu Martin sa pravidelne zúčastňujú rôznych súťaží. Počas dvoch predchádzajúcich víkendov (1.12. a  8.12.2019) reprezentovali klub i mesto na Majstrovstvách SR. Mladší žiaci a žiačky si priniesli medaily zo Spišskej Novej Vsi a ich starší kamaráti zabojovali o pódiové umiestnenia v bazéne v Dolnom Kubíne.

V centre Turčianskych Teplíc sa 1. kolom začal 2.ročník zimnej ligy

V poslednú novembrovú nedeľu (24.11.2019) bol 1.kolom odštartovaný 2. ročník zimnej bežeckej ligy. Na štart sa postavilo niekoľko desiatok prevažne rekreačných bežcov. Trasa viedla ulicami a uličkami kúpeľného mesta a mestskej časti Dolná Štubňa.

Martinskí hádzanári zbierali body aj v zápase s Cíferom

V sobotu (7.12.2019) pokračovala I. hádzanárska liga mužov zápasom domáceho MháKa Martin proti družstvu z Cífera. K sedemdesiatym narodeninám si dali martinčania darček v podobe výhry 33:24.

Krátke správy – 50. týždeň

Mesto Martin vyzýva svojich občanov na vyrovnanie nedoplatkov na miestnych daniach. Žilinský samosprávny kraj bude v roku 2020 hospodáriť s objemom skoro 250 milónov eur. Do konca decembra budú cestári opravovať most medzi Sučanmi a Turanmi. Od 1. decembra má mestská polícia posilnené právomoci.

Martinská hádzaná je na športovej mape 70.rokov

V sobotu (7.12.2019) si martinskí hádzanári športom i slávnostným posedením zaspomínali na 70. rokov svojej existencie. Všetko to začalo krátko popoludní v športovej hale, keď sa vo vzájomných zápasoch predstavili všetky kategórie. S našou kamerou sme vyspovedali viaceré legendy.

Po rokoch sa do Martina vracia zákaznícke miesto SSE

V utorok (10.12.2019) bolo slávnostne odovzdané verejnosti úplne nové zákaznícke miesto Stredoslovenskej energetiky na Ul. Andreja Kmeťa, oproti budovy hlavnej pošty. Služba pre zákazníkov sa do Martina vracia po rokoch, keď všetky zmeny súvisiace s elektrickou prípojkou museli obyvatelia regiónu Turiec riešiť v tridsať kilometrov vzdialenom krajskom meste.

MČ Sever bola ďalšou kam zavítal primátor mesta Martin Ján Danko

Minulú stredu (4.12.)sa v priestoroch ZŠ Alexandra Dubčeka na Severe stretlo niekoľko občanov MČ Sever s primátorom mesta. Aj na tomto stretnutí sa hovorilo o tom, čo obyvateľov trápi. Otázky sa týkali napríklad aj plánovanej výstavby na Martinských terasách, či nevyhovujúcich priestoroch pre poštu.

TIPY na víkend – 50. týždeň

V 50. kalendárnom týždni (13.-15.12.2019) Vás pozývame na viaceré predvianočné koncerty. Môžete urobiť niečo pre svoje zdravie a SČK ešte niekoľko dní bude zbierať veci potrebné pre OZ Dobrý pastier.

Mobil – kamarát alebo nepriateľ?

Aktuálna téma v 50. týždni (9.-15.12.2019) Mobil v dnešnej dobe vedia používať aj tie najmenšie deti. Jeho používane deťom pomáha alebo naopak škodí? Aj na túto otázku hľadali odpoveď deti zo Základnej školy Hurbanova, spolu s odborníkmi z Jesseniovej lekárskej fakulty UK.

Vianočnú výzdobu na pešej zóne vo Vrútkach rozsvietil spolu s deťmi Mikuláš

Mikuláš v sprievode čerta a anjela prišiel v piatok popoludní (6.12.2019) i na pešiu zónu do Vrútok. Dobré deti dostali sladkú odmenu a ako nám prezradil čert, žiadne zlé deti nenašiel a pekle už aj tak nemajú miesto.

Medzi deti na Divadelnom námestí prišiel Mikuláš spolu s Tárajkou a Popletajkom

V piatok (6.12.2019) popoludní boli na Divadelnom námestí kultúrnym programom odštartované Vianočné trhy. Medzi deti prišiel Mikuláš a spoločne rozsvietili vianočný stromček. Deti za básničku či pesničku dostali sladkú odmenu.

Ani hokejisti zo Žiliny neboli pre Martinčanov prekážkou

V piatok podvečer (6.12.2019) odohrali hráči HK Vitar Martin v poradí tretí zápas po sebe. Postavili sa Žilinským vlkom. O výsledku zápasu 4:1 pre domácich sa rozhodlo už v prvej tretine. Za hostí nastúpil aj Jaroslav Markovič, ktorý bol dlhoročnou oporou martinského tímu.

Benefičný koncert s názvom Pastierske Vianoce pomôže rekonštrukcii organov

Na prvú adventnú nedeľu (1.12.2019) pripravili organizátori v evanjelickom kostole benefičný koncert, na ktorom v podaní ZAF Pohronci a Trio Sanguinis zazneli známe vianočné piesne a koledy. Výťažok bude použitý na opravu organu.

Na SOŠOaS spojili vianočné tradície s prezentáciou učebných odborov

Poslednú novembrovú sobotu (30.11.2019) sa v školskej jedálni SOŠOaS konali vianočné trhy. Spojili ich s prezentáciou učebných a študijných odborov. Zamerané boli na ponuku jedinečných vianočných produktov a vianočných ozdôb a dekorácií.

Mikuláš so svojou družinou rozdával radosť aj v martinskom skanzene

V nedeľu (8.12.2019) sme v Martinskom skanzene stretli na pochôdzke Mikuláša s čertom i anjelom. Medzi domčekmi sa pohybovali i Lucie. Vianočnú atmosféru vytváral Klub autentického folklóru Hojana zo Žiliny a praví Betlehemci z Hriňovského lazu Priehalina.

Mikulášskym balíčkom sa potešili aj deti v Komunitnom centre na Bambuskách

Medzi deti v Komunitnom centre na Bambuskách prišiel Mikuláš už vo štvrtok (5.12.2019). Deti sa mu za sladkosti odmenili básničkami a pesničkami.

Tréningová hracia plocha na Pltníkoch bola slávnostne odovzdaná futbalistom

V stredu (4.12.2019) popoludní bola slávnostným prestrihnutím pásky daná do užívania úplne nová tréningová plocha s umelou trávou v športovom areáli na Pltníkoch. Výstavbu realizovalo mesto Martin s finančným prispením Slovenského futbalového zväzu.

Poklepaním základného kameňa sa začala výstavba nového atletického štadióna

V stredu (4.12.2019) poludní bola za účasti zástupcov mesta Martin, Žilinského samosprávneho kraja, Atletického zväzu poklepaním základného kameňa odštartovaná dlho očakávaná výstavba nového atletického stánku pri Spojenej škole.

Martinskí hokejisti rozstrieľali Považskú Bystricu 11:2

V stredu (4.12.2019) martinskí hokejisti opäť nastúpili na domácu ľadovú plochu. V zápase s Považskou Bystricou sa góly do súperovej brány len tak sypali. Po 24. kole  sú hráči HK Vitar Martin na 3. mieste so ziskom 47 bodov.

Študentky Gymnázia Jozefa Lettricha sa zapojili do projektu Remember November

V priestoroch OC Galéria bola nedávno (18.11.2019) inštalovaná výstava spojená s besedou, ktorou sa  študentky Gymnázia Jozefa Lettricha zapojili do projektu Nadácie Milana Šimečku pod centrálnou témou Študenti po stopách totality. Cieľom projektu je prostredníctvom aktívneho zapojenia študentov zdokumentovať rôzne aspekty života v Československu. Počas tohto ročníka sa ústrednou témou stalo 30. výročie Nežnej revolúcie 1989 v […]

V Turčianskej knižnici vystavujú svoje obrazy insitní maliari z rodiny Kňazovic zo Srbska 

Za osobnej účasti maliarok a riaditeľky Galérie naivného umenia z Kovačice bola v utorok (3.12.2019) popoludní v Turčianskej knižnici otvorená výstava s názvom „Tri srdcia rodinny Kňazovic“.  Výstava je realizovaná pri príležitosti 50. výročia vydania poštovej známky otca Jána, ktorý patrí medzi najautentickejších insitných maliarov z Kovačice.

Žiaci z okresu Martin a Turčianske Teplice súťažili vo vedomostiach z astronómie

V astronomickej pozorovateľni pri GVPT sa nedávno (21.11.2019) konala súťaž pre žiakov základných škôl s názvom Astrostop. Bol to už XXVI. ročník vedomostnej súťaže, ktorá býva realizovaná elektronickou formou. Súťažilo sa vo vedomostiach  o slnečnej sústave, kozmonautike ale aj o histórii astronómie.