redakcia

V hokejovom zápase medzi  HK Vitar Martin a HK Spišská Nová Ves sa prepisovala história

Po dlhšej prestávke sa martinskí hokejisti predstavili domácemu publiku. V piatom kole nadstavbovej časti privítali v stredu (12.2.2020) hráčov zo Spišskej Novej Vsi. Vzájomná bilancia jasne hovorila v prospech hostí.  Domáci hráči sa nenechali zmiasť a s prehľadom vyhrali 5:1.

Najmenší plavci z PK Martin vyhrali svoj úplne prvý turnaj

Martinskí plavci sa počas víkendu (8.-9.2.2020) zúčastnili 10.ročníku turnaja o Putovný pohár Slovenského raja v Spišskej Novej Vsi. Súťaže sa zúčastnilo 13 slovenských a 2 ukrajinské kluby. Malí plavci z PK Martin si zo svojho prvého turnaja priviezli víťazný pohár.

Ani nízke vonkajšie teploty nezabránili Turčianskym nanukom ponoriť sa do ľadovej vody

Pre ľudí, ktorí milujú vodu nemôže ani zima, sneh a mráz zabrániť tomu aby navštívili svoje obľúbené miesta a ponorili sa do ľadovej vody. Skupinku takýchto nadšencov otužovania a zimného plávania sme našli s našou kamerou v nedeľu (9.2.2020) dopoludnia na Lipoveckých jazierkach.

V Múzeu Andreja Kmeťa sú vystavené šperky  pochádzajúce z rastlinnej ríše

V Múzeu Andreja Kmeťa sme sa s našou kamerou vo štvrtok (13.2.2020) presvedčili, že šperky nemusia byť len z drahých kameňov. Aj v prírode sa nájde dosť materiálu, ktorý sa pod šikovnými rukami zmení na šperky a ozdoby, ktoré potešia ľudské oko, upokojujú myseľ a môžu slúžiť na rôzne rituály.

Na spojenej škole vo Vrútkach oslavovali Valentína karnevalom

V piatok (14.2.2020) dopoludnia sa v Spojenej škole vo Vrútkach žiaci I. i II. stupňa zabávali na karnevale. Žiaci si nachystali masky na tému povolania. V telocvični školy sme tak našli lekárov, sestričky, hokejistov či výpravcu.

Už čoskoro odštartuje nový ročník obľúbenej MCORŠ

Veľmi obľúbený športový projekt Martinskej celoročnej olympiády rekreačných športovcov sa začal pred šestnástimi rokmi. S každým ročníkom narastá záujem verejnosti naprieč všetkými vekovými skupinami. Olympiáda má päť štandardných kôl. Začína sa vždy v kolkárni v Priekope  a končí na plavárni.

SOŠ dopravnú navštívil nový generálny riaditeľ ŽOS Vrútky

V utorok (11.2.2020) dopoludnia SOŠ dopravnú školu navštívil nový generálny riaditeľ spoločnosti ŽOS Vrútky. Škola so spoločnosťou už niekoľko rokov spolupracuje v oblasti duálneho vzdelávania. Nový riaditeľ veľmi privítal takúto spoluprácu a deklaroval záujem na jej pokračovaní  aj preto že, prichádza z Českej republiky, kde tento systém zatiaľ nepoznajú.

Výskyt chrípky a chrípkových ochorení začal mierne stúpať aj v Turci

Ako sme sa už neraz presvedčili situácia vo výskyte chrípky a chrípke podobných ochorení sa môže meniť zo dňa na deň. Kým pred týždňom bola situácia v Turci stabilizovaná a Úrad verejného zdravotníctva nenariadil žiadne mimoriadne opatrenia, tak ako nás informovali na Úrade verejného zdravotníctva v piatok (14.2.2020) už vieme  že,  počet ochorení mierne stúpol.

Mladšie žiačky  MHák Martin si zahrali na I. ročníku Memoriálu Milana Guľku

V sobotu (1.2.2020) sa v telocvični  Spojenej školy konal  1.ročník turnaja pre mladšie žiačky. Venovaný bol pamiatke Milana Guľku, ktorý bol hráčom, trénerom i funkcionárom MHáK Martin. Turnaja sa zúčastnili štyri družstvá a domáce dievčatá podali výborný výkon, ktorý im priniesol druhé miesto.

V Turčianskych Tepliciach sa od mája bude parkovať podľa nových pravidiel

Poslanci mestského zastupiteľstva  v susednom kúpeľnom meste schválili ešte v novembri (2019) nové VZN o parkovaní v centre mesta, zjednodušene v zóne. Účinné bude od 1. mája. Na projekte pracovali odborníci dva roky, pričom vychádzali z analýzy súčasného stavu parkovania v centre. Vodič, ktorý vojde do zóny, podlieha poplatku.

Už od leta bude na tratiach v Žilinskom a Trenčianskom kraji  25 nových vlakových jednotiek

V rušňovom depe vo Vrútkach bola vo štvrtok (6.2.2020) médiám predstavená nová elektrická vlaková jednotka. Je súčasťou dosiaľ najväčšieho tendra vo výške 160 miliónov eur. N tratiach Žilinskeho  a Trenčianskeho kraja tak od leta bude premávať 25 takýchto moderných súprav.

Zasadnutie školskej komisie v  komunitnom centre bolo aj s programom v podaní Fenixu

Komisia školstva  navštívila pri svojom ostatnom zasadnutí v utorok (4.2.2020) krátko poobede Komunitné centrum na Bambuskách. Cieľom ich rokovania  bolo okrem iného zistiť ako je centrum využívané. V priestoroch centra je aj elokované pracovisko ZUŠ P.Mudroňa, ktoré zastrešuje činnosť združenia Fenix.

Cyklodoprave v centre mesta bola venovaná verejná diskusi

V utorok (4.2.2020) popoludní sa vo veľkej zasadačke mestského úradu diskutovalo o cyklistickej doprave v centre mesta. Medzi diskutujúcimi boli pracovníci oddelenia regionálneho rozvoja, komunálnych služieb, mestskej i štátnej polície, poslanci za mestskú časť Stred a Košúty a tiež riaditeľka Útvaru hlavného architekta mesta Martin.

Kontrolný deň potvrdil, že výstavba nového atletického štadióna pokračuje podľa plánu

Vo štvrtok (6.2.2020) doobeda sa na stavbe nového atletického štadióna konal kontrolný deň. Zástupcovia investora, ktorým je mesto Martin spolu zo Žilinskou župou  prišli skontrolovať, ako pokračujú práce. Realizátor stavby potvrdil, že jednotlivé časti realizovanej stavby prebiehajú podľa plánu.

V Turčianskych Tepliciach sa konal hokejový turnaj o pohár primátora mesta

V sobotu (25.1.2020) popoludní sa na ľadovej ploche v centre mesta konal amatérsky hokejový turnaj o Pohár primátora mesta. Hralo sa systémom každý s každým a v konečnom zúčtovaní najviac bodov pozbierali Mlátičky pred Kadetmi a družstvom Old boys.

Na detskom Barmuseufeste sa predstaví sedem divadelných zoskupení

V meste Martin organizuje kultúrne podujatia viacero organizácií. V Barmuseu pripravili zaujímavý program pre deti. Až sedem domácich i zahraničných divadelných zoskupení sa v priebehu jedného mesiaca predstaví so svojimi rozprávkami pre deti. Začnú už túto nedeľu (2.2.2020).

Parkinsonici sa často stretávajú s nepochopením verejnosti

Pacienti s parkinsonovou chorobou vedia, že lieky na vyliečenie ich zdravotného problému nie sú. Existujú len prostriedky na zmiernenie tejto choroby, ktorá postihuje nervové zakončenia a najčastejším vonkajším prejavom je trasenie rúk. Na nedávnej (23.1.2020) výročnej schôdzi sa členovia Klubu parkinsonikov dozvedeli najnovšie novinky v liečbe.

V areáli bývalej MŠ Podhájska by mohol vyrásť mestský Domov sociálnych služieb

Podľa platného zákona  majú mestá a obce povinnosť zabezpečiť pre svojich občanov starostlivosť v domovoch sociálnych služieb. Mesto Martin zatiaľ túto otázku rieši prostredníctvom súkromných poskytovateľov a denného centra seniorov. V rozpočte na rok 2020 sú schválené prostriedky na vypracovanie projektovej dokumentácie na výstavbu takéhoto zariadenia v priestore dnes už zbúranej materskej školy na Ul. Podhájska a tiež rozšírením centra […]

Po rokoch sa v Turčianskych Tepliciach dočkali pohotovosti pre dospelých

Obyvatelia horného Turca, ktorí potrebujú navštíviť lekára aj v popoludňajších a večerných hodinách už nebudú musieť dochádzať do Martina. Od začiatku februára (1.2.2020) bude v areáli polikliniky v Turčianskych Tepliciach otvorená pohotovostná služba pre dospelých. Ordinačné hodiny tomuto súkromnému zariadeniu schválil Žilinský samosprávny kraj.

Na MsZ sa riešila aj aktuálna situácia na ZŠ s MŠ Hurbanova

Tak ako rodičia detí navštevujúcich ZŠ s MŠ Hurbanova avizovali po pondelkovom stretnutí s verejnosťou prišli na štvrtkové(30.1.2020) mestské zastupiteľstvo v hojnom počte. Poslanci sa vzniknutej situácii po vymenovaní Evy Kralovancovej za riaditeľku, ktorá sa stretla s veľkou nevôľou zamestnancov i rodičov  venovali niekoľko hodín hneď na začiatku rokovania.

Na UNM sú na infekčnom oddelení izolovaní dvaja pacienti  s podozrením na koronavírus

Do UNM priviezli vo štvrtok (30.1.2020) popoludní dvoch pacientov zo Žilinskej nemocnice s podozrením na koronavírus. Obidva pacienti sa vrátili z Číny a objavili sa u nich príznaky. Hneď boli izolovaní od ostatných pacientov a umiestnení sú v samostatnej časti Kliniky infektológie a cestovnej medicíny.

Profesionálne páry z TK Aknely si z Prahy priviezli až dvadsať medailí

Martinský Klub tanečného športu Aknela sa pravidelne zúčastňuje rôznych súťaží, ktoré sa konajú na Slovensku, ale aj v zahraničí. Nedávno (január 2020) sa profesionálne páry zúčastnili tzv. Diamond tour, ktorá sa konala v Prahe. Výsledky sa započítavali aj do rebríky. Na Slovensko si priviezli až dvadsať medailí.

Niektoré vtáky sú počas zimných mesiacov odkázané na cudziu pomoc

Počas zimných mesiacov sa príroda ukladá na zimný spánok. Nie všetky zvieratá sú počas zimy schované v brlohoch či norách. Na letoviska neodchádzajú ani všetky vtáky. O tom ako prikrmovať vtáčiky, ktoré to majú v čase, keď polia a lúky prikryje snehová perina, s hľadaním potravy ťažké, sme zisťovali (január 2020) na Správe NP Veľká […]

Martinskí parkinsonici zhodnotili svoju činnosť v uplynulom roku

Vo štvrtok (23.1.2020) sa stretli členovia Regionálneho klubu parkinsonikov na slávnostnej výročnej schôdzi. Privítali medzi sebou dvoch nových členov i hostí z Liptovského Mikuláša, Banskej Bystrice a tiež z Piešťan. S novinkami v liečebných postupoch ich prišiel poinformovať aj pán doktor Grófik.