redakcia

Turčianska regionálna nohejbalová liga pokračovala 2.kolom

V športovom centre v Diakovej v sobotu (8.12.2018) osem prihlásených tímov odohralo zápasy 2.kola nohejbalovej ligy. Na čele tabuľky sú Adamovske Kochanovce s 9 bodmi pred družstvom z Necpál, ktoré má tiež 9 bodov .Tretie miesto v tabuľke patrí hráčom Europartsu so 4 bodmi.

Na štart už tradičného podujatia na Luciu s Luciou sa postavili malí i veľkí bežci

Zimný beh, ktorý pred rokmi začala organizovať olympionička Lucia Hrivnak-Klocová mal v sobotu (8.12.2018) na Stráňach už svoje piate pokračovanie. Na štart sa postavilo niekoľko desiatok bežcov z celého Slovenska. Dĺžka trate bolo prispôsobená vekovej kategórií bežcov. Najdlhšia trať zo Stráni až do Jedľovín merala sedem a pol kilometra.

Na ZŠ Hany Zelinovej vo Vrútkach začali s novým projektom Stolný tenis do škôl

Nedávno (28.11.2018) sa telocvičňa ZŠ Hany Zelinovej vo Vrútkach zaplnila deťmi, ktorým učaroval stolný tenis. Na začiatky nového projektu sa prišiel pozrieť aj zástupca výkonného výboru Slovenského zväzu stolného tenisu a deti sa tešili aj z prítomnosti olympioničky Evy Ódorovej, ktorá ich prišla povzbudiť.

V športovej hale pokračoval ďalší ročník podujatia pre materské a základné školy

Nedávno (november 2018) sa v športovej hale na Podháji uskutočnilo 1. jesenné kolo celoročného projektu s názvom Poďme deti baviť pohybom. Do projektu, ktorý zastrešuje Martinský hádzanársky klub je zapojených 14 martinských materských škôl a niekoľko základných škôl. Viac ako šesťsto detí tak rozvíja svoje športové zručnosti pod vedením skúsených trénerov.

Na Gymnáziu Viliama Paulinyho-Tótha zorganizovali ďalší ročník súťaže G-robot

Koncom novembra (29.11.2018) sa na Gymnáziu Viliama Paulinyho-Tótha v Martine uskutočnil štvrtý ročník celoslovenskej robotickej súťaže G-Robot 2018 pre žiakov základných škôl. V kategórii vlastný model súťažilo 13 tímov z celého Slovenska, ktoré vyrábali robota -pomocníka. Druhou kategóriou boli „Katakomby – zlatá baňa“. Úlohy prejsť bludisko za čo najkratší čas, zozbierať zlaté tehličky a vyhnúť […]

V Múzeu slovenskej dediny ožili vianočné zvyky našich predkov

Aj keď nedeľné (9.12.2018) počasie v Martinskom skanzene v Jahodníckych hájoch nebolo ideálne, prezentáciu vianočných zvykov v podaní folklórnych súborov si prišlo pozrieť niekoľko návštevníkov. Už tradične nechýbali obchôdzky Mikuláša s Anjelom a Čertom.

Hlavným kontrolórom mesta Vrútky na ďalšie funkčné obdobie bude Dušan Chrastina

Po skončení voľby hlavného kontrolóra v utorok (11.12.2018) sme Dušana Chrastinu oslovili s našou kamerou. Na poste hlavného kontrolóra mesta Vrútky už pôsobil v minulom období. Zastupiteľstvo ho však po predložení návrhu dnes už bývalého primátora Miroslava Mazúra odvolalo a vykonalo voľbu nového kontrolóra. Následný súdny spor sa dostal až na Najvyšší súd. Dušan Chrastina cíti […]

Na prvom riadnom mestskom zastupiteľstve vo Vrútkach volili nového kontrolóra mesta

Jednou z prvých úloh, ktorá čakala na novozvolených poslancov v meste Vrútky bola voľba nového kontrolóra mesta. Stalo sa tak v utorok (11.12.2018) popoludní na mestskom zastupiteľstve. Do výberového konania sa prihlásilo osem kandidátov. Súčasnému kontrolórovi sa v januári končí šesť ročné funkčné obdobie. Novým kontrolórom sa s tesnou väčšinou hlasov stal Dušan Chrastina.

Tipy na víkend – 50.týždeň

V 50. kalendárnom týždni (14.-16.12.2018) Vás v tipoch na víkend pozývame na vianočné trhy, rôzne predvianočné koncerty, ale aj futbalový turnaj.

História Turca z pohľadu archeológa

Aktuálna téma v 50. týždni (10.-16.12.2018) Turčianska kotlina má z pohľadu archeológov bohatú históriu. Boli tu viaceré hradiská. S archeológom Milanom Horňákom sme navštívili viaceré miesta v Turci od Krpelian cez Mošovce až po nedávno odhalený kostol na Vyšehrade neďaleko Jasenova.

Skončila sa jesenná časť I.ligy mužov v hádzanej, Martinčania budú zimovať ako líder tabuľky

V sobotu (8.12.2018) večer odohrali martinskí hádzanári posledný zápas jesennej časti I ligy mužov. Víťazstvom nad Pezinkom 37:25 potvrdili svoju dobrú formu a zimovať budú ako líder tabuľky. Spokojnosť so svojimi zverencami potvrdil aj tréner Ladislav Bíro st.

Folklóristi s DFS Turiec si do vianočného programu pozvali hostí z Buchlovíc

Stalo sa už peknou tradíciou, že krátko pred Vianocami členovia DFS Turiec pripravia nový program, na ktorý si pozvú vždy iného hosťa. Tentokrát prišiel hosť z Moravy, z Buchlovíc. Spoločne sa všetkým divákom postarali o pekné umelecký zážitok.

Na jubilejnom XXV. Sučianskom jarmoku vystúpila Metalinda

V sobotu (8.12.2018) sa na námestí a v Robotníckom kultúrnom dome konal už XXV. Sučianský jarmok. Aj keď počasie nebolo jarmočne naladené, pozrieť si výrobky remeselníkov či predajcov rôzneho prevažne vianočného tovaru si prišlo niekoľko nielen domácich návštevníkov. Pripravený bol aj kultúrny program.

Dosluhujúci primátor Andrej Hrnčiar odmenil členov mestskej polície

Minulý  pondelok (3.12.2018) krátko pred začiatkom slávnostného ustanovujúceho mestského zastupiteľstva prijal dosluhujúci primátor Andrej Hrnčiar členov mestskej polície. Pätnásť príslušníkov si prevzalo ocenenie za oduševnenú a dlhoročnú prácu. Policajnú uniformu si obliekajú už dlhých dvadsať rokov.

Odchádzajúci aj novozvolený primátor Vrútok deklarujú vzájomnú spoluprácu

Počas slávnostnej časti mestského zastupiteľstva v piatok dopoludnia (7.12.2018) vo Vrútkach odzneli príhovory odchádzajúceho i novozvoleného primátora. Miroslav Mazúr si po dvanástich rokoch zasadne do lavice medzi poslancov. Pre Branislava Zacharidesa ide o prvú skúsenosť. Aj keď nový primátor chce zaviesť viacero noviniek, ako napríklad zriadenie mestskej rady obaja nám potvrdili, že sú pripravení na spoluprácu.

Na ustanovujúce MsZ vo Vrútkach prišla aj županka Erika Jurinová

V piatok (7.12.2018) predpoludním sa v sobášnej miestnosti mestského úradu vo Vrútkach konalo ustanovujúce mestské zastupiteľstvo. Sľub zložil nový primátor Branislav Zacharides a od Miroslava Mazúra, ktorý odchádza z radnice po dvanástich rokoch si prevzal insígnie mesta. Vo Vrútkach bude pracovať aj jedenásť poslancov, až sedem z nich sú nováčikovia.

Zápas proti hráčom z Humenného martinskí hokejisti nezvládli

V stredu (5.12.2018) podvečer odohrali martinskí hokejisti na domácom ľade zápas 24.kola I.ligy proti Humennému.  V zápase domácim nič nevychádzalo, a tak utŕžili najvyššiu prehru v sezóne 0:6. Prehrali tak už druhý domáci duel po sebe. Po 24.kole sú na druhom mieste v tabuľke, no na vedúce Michalovce strácajú už 9 bodov.

V ZŠ Antona Bernoláka sa konal diecézny florbalový turnaj

V stredu (5.12.2018) dopoludnia sa v telocvični ZŠ Antona Bernoláka na Severe konal ďalší ročník diecézneho florbalového turnaja. Na tejto škole patrí florbal medzi veľmi obľúbené športy a žiaci sa radi zúčastňujú turnajov, kde sa môžu porovnávať s hráčmi z iných škôl regiónu.

V Turčianskej knižnici pri príležitosti 40. rokov tvorby vystavuje Pavel Cicka z Kovačice

V stredu (5.12.2018) sa vo výstavnej miestnosti Turčianskej knižnice konala vernisáž insitného kovačického maliara Pavla Cicku. Maľovať začal už počas základnej školy, kde ilustroval školský časopis. Od roku 1986 je aktívnym členom Galérie insitného umenia. Okrem maľovania sa venuje aj poľnohospodárstvu, a preto v jeho dielach dominujú pohľady na domáci chotár, polia a svojrázne postavičky hudcov a spevákov. Pri maľbe […]

Na deň svätého Mikuláša si deviataci v ZŠ Alexandra Dubčeka pripravili program  pre mladších spolužiakov

„Na svätého Mikuláša neučí sa neskúša sa“. Tak túto vetu sme našli napísanú na tabuli vo viacerých triedach vo štvrtok (6.12.2018), keď medzi deti navštevujúce ZŠ Alexandra Dubčeka zavítal Mikuláš. Na tejto škole býva zvykom, že program pripravujú deviataci

Mikuláš prišiel aj do Denného centra a  pozdravil seniorov

Už v predstihu v utorok  (4.12.2018)  zavítal do Denného centra na Ul. Škultétyho  Mikuláš. Medzi seniorov, ktorí sa v centre stretávajú pravidelne prišiel aj nový primátor Ján Danko. Ako sme už s našou kamerou zvyknutí nechýbal ani kultúrny program.

Na Divadelné námestie prišiel pozdraviť deti Mikuláš  i Miro Jaroš

Stalo sa už pravidlom, že vianočnú výzdobu v centre mesta príde oficiálne rozsvietiť Mikuláš spolu so svojou suitou. Vo štvrtok (6.12.2018) popoludní ho čakalo Divadelné námestie plné detí. Privítať ho prišla aj nová viceprimátorka Tatiana Červeňová.

Do desiatich stálych komisií  boli zvolení poslanci, ale aj odborníci  v daných oblastiach

Na prvom ustanovujúcom zasadnutí (3.12.2018) Mestského zastupiteľstva boli jednomyselne schválené  pracovné komisie, ich predsedovia, členovia i sekretári. Vo volebnom období 2018 – 2022 v desiatich stálych komisiách bude pracovať  tridsať poslancov a tridsať odborníkov z pomedzi občanov. Pri výbere, ktorý sa prejednával v poslaneckých kluboch, sa brala do úvahy  aj požiadavka od občianskych aktivistov.

Martinskí basketbalisti po veľmi dobrom prvom polčase nakoniec medikom z Košíc podľahli 80:86

V nedeľu (2.12.2018) krátko po obede nastúpili v telocvični Základnej školy Aurela Stodolu v Záturčí proti sebe hráči TJ Slávia Medik Martin a BK UVL Košice. Martinskí medici mali prvý polčas vo svojich rukách, no v tom druhom poľavili a to ich stálo víťazstvo.

Muzikanti z hudobného zoskupenia Fragile sa predstavili divákom v Turanoch

V evanjelickom kostole v Turanoch, ktorý bol zaplnený do posledného miesta vystúpila minulú sobotu (24.11.2018) skupina Fragile. Speváci svojimi piesňami, ktoré prezentujú bez doprovodu na hudobných nástrojoch vytvorili peknú predvianočnú atmosféru.

Pre milovníkov histórie bola do života uvedená nová publikácia o martinských uliciach

V priestoroch Turčianskej knižnice uviedli do života vo štvrtok (29.11.2018) podvečer novú publikáciu autorov Petra Cabadaja, Igora Váleka a Mariana Grupača. Čitateľ v publikácii nájde množstvo informácií, ktoré dokumentujú ako sa v priebehu času menil vzhľad viacerých ulíc v meste Martin.

Žiaci základných škôl regiónu Turiec ukazovali svoje zručnosti na technickej olympiáde

V priestoroch Spojenej školy sa vo štvrtok (29.11.2018) rezalo, vŕtalo i búchalo. Ukázať svoje zručnosti na regionálne kolo technickej olympiády prišli žiaci z viacerých základných škôl regiónu Turiec. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. Žiaci najprv písali odborný test a potom sa už pustili do práce.